Voi voi nuita Suomen herroja, kun eivät kuuntele meijän persujen järki puhetta. Kaikki oikeelta vasemmalle vouhottaa enemmän kuin hallitus:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/tiukka-viesti-marinin-hallitukselle-eturivin-jarjestojohtajat-vaativat-ilmastotekoja/50e75400-060b-4d69-9b1a-ee4dba9a72a8
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/tiukka-viesti-marinin-hallitukselle-eturivin-jarjestojohtajat-vaativat-ilmastotekoja/50e75400-060b-4d69-9b1a-ee4dba9a72a8
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomalaisten ilmastotoimet ei vaikuta pätkän vertaa globaalilla tasolla. Niin vähäistä globaalilla tasolla on tämän pienen kansan aiheuttamat päästöt. Esim. liikennepäästöt on alle promillen luokkaa. Tilanne on vielä se, että Suomi on yil 60 hiilitonnin nettonielu ja suomalaisten hiilidioksidituotanto on siitä n. puolet. Tästähän Vihreätkin vaikenee, koska se vie pohjan heidän vihervouhotukseltaan. Vaikka Suomi hävittäisi kokonaisuudessaan kasvihuonekaasujen tuottamisen, globaalilla tasolla ei tapahdu yhtään mitään. Ei siis yhtään mitään.
Tässä on se perusta, miksi voisimme toteuttaa Vihreää Siirtymää sopeuttavasti, ilman vahinkoja. Mutta ei, tämä ei käy ilmastoalarmisteille, koska "kansainvälinen maine". "Maine" on se prioriteetti, jonka kustannuksista ja seurauksista yhteiskunnalle ei puhuta. Täytyy puhua vain ilmastoteoista ja maineesta.
Taaskin perussuomalaisella tolkulla ja järjellä on tilausta! Se säästää suomalaisille rahaa ja työpaikkoja.
Ei voi vaatia muilta tekoja jos itse seisoo kädet taskussa.
Jos Suomi noudattaisi persujen ilmastopolitiikkaa, Suomi olis pian 70-luvun ulkomuseo.
Ja todistit sitten itse, ettei persuilta tule järkipuhetta. Vastuunkiertäjien sakki.
aurinko laskee ja syksy lähestyy , taas alkaa ilmasto kylmetä ja 20 ei tampereella jouluaattona koskaan saavuteta.
Onko niin, ettei ilmaston eteen tarvitse tehdä yhtään mitään? Pistetäänkö kädet taskuun ja odotetaan? Jos ilmasto täällä muuttuu sietämättömäksi, niin lähdetään sitten pakolaisiksi vaikka Afganistaniin.
Persut kuvittelevat olevansa ilmastoasioissa viisaampia kuin Suomen merkittävimmät poliitikot ja järjestöjohtajat oikealta vasemmalle. Suuret on luulot persehtijöillä!