Kannettu vesi ei pysy kaivossa

Anonyymi

Afganistan todistaa tämän hyvin konkreettisesti. Sama koskee lähes kaikkea kehitysapua.

Satoja miljardeja on vuosikymmenien mittaan käytetty kaiken maailman takapajuloiden kehittämiseen lähes olemattomin tuloksin. Ne vähäiset tuloksetkin häipyvät historian hämäriin heti, kun auttajien läsnäolo ja rahavirrat loppuvat.

6

613

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomikin on antanut kehitysapua miljardin edestä afganistaniin ja mikä on lopputulos. Rahat menivät molokin kitaan ulkomaille kehitysapuna laitetaan rahaa rekka-autolasteittain suomesta, ihan niinkuin tällä miljardilla ei olisi ollut käyttöä suomessa meillä itsellämme pitää kaiken maailman vuohipaimenia muslimi pedofiilejä tukea vielä

    • Anonyymi

      Euroopan auttajalampailla ei ole harmainta aavistusta, että mitä islaminuskoiset ajattelevat heistä. Me edustamme heille ihan pahinta mahdollista ja maailmanloppua. Katsokaa YouTubea ja oppikaa vihdoin jotakin.

    • Anonyymi

      Kehitysmaat pysyvät kehitysmaina iänkaiken, kun niille syydetään rahaa ulkomailta. Ja helppo heidän on myös ryhtyä sisällisotiin kun humanitaarinen apu ja jälleenrakennus niin ikään hoidetaan ulkomailta. Miksi nämä maat vaivautuisivat itse olojaan parantamaan kun ei kerran tarvitse. Eli turhaan veronmaksajat kautta maailman tekevät työtä näiden elatukseen. Jos kehitysapu lopetetaan kokonaan , niin alkaa sitä kehtittymistäkin tapahtumaan.

      • Anonyymi

        Ei mitään rahaa autamiseen se menee päälikköjen taskuun ,mieluumin jos tarvitaan niin ruoka apua eikä mitään raha auttamista ,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mitään rahaa autamiseen se menee päälikköjen taskuun ,mieluumin jos tarvitaan niin ruoka apua eikä mitään raha auttamista ,

        Jospa annettaisiin vielä loputkin poliisien määrärahat kehitysapuun?


    • Anonyymi

      Seuraavaksi Suomi alkaa länsimaistaa afrikkalaista valtioit, kuluista viis tai seuraamuksista.
      Afganistanista evakuoidaan ja pelastetaan vain eliitti, kuten Helsingin apulaispormestarin perhe aikoinaan. Taviskansa elää siellä edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4047
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2995
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      182
      2007
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      94
      1378
    Aihe