Mikä tekee ihmisestä vasemmistolaisen?

Vaikuttaako siihen omien vanhempien köyhyys vai oma saamattomuus ja epäonnistuminen.
1866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Molemmat

1Äänestä

Rehellisyys.

Äänestä

Mukavuudenhalu. Köyhänä sossupummina on helpompaa kuin yrittelijäänä vaurastuvana porvarina.

Äänestä
  • Onhan se tietysti aika rankkaa käydä pari kertaa vuodessa aamu-TV:ssä puhumassa läpiä päähänsä vain 30 000 kuukausipalkalla. Niin, ja jatkuva ylensyöminen edustuslounailla, järkiään saa olla vaatekaupassakin.

    Ankaraa, hirveän ankaraa on porvarin elämä. Kyllä sitä mieluummin moni jää 500 ekellä kuussa yksiöönsä,

    Äänestä

Ei sitä köyhyys tai mikään vastaava selitä. Oma arvioni on että vaatii vähintäänkin jonkinlaisen mielenterveysongelman että voi fanittaa vasemmistolaisuutta. Ehkä tyhmyys yhdistettynä mielenterveysongelmaan aiheuttaa vasemmistolaisuuden.

Äänestä
  • Köyhän porvarin elämä oli pirullista näyttelemistä naapurille, kun piti esittää rikkaampaa kuin oli.
    VasemmistoÄlykkö hieman boheemina on kiva olla lisäksi kulttuuripiirit antavat oman mausteensa.

    Äänestä

Vasemmistolaisena boheemina voi elää yhteiskunnan kustannuksella ja pyrkiä saamaan mahdollisimman paljon kaikenlaista etuisuutta muiden kustantamana.

Vasemmistolainen boheemi tavoittelee vähintään samaa elintasoa kuin uutteralla porvarilla jo on, mutta itse rehkimättä ja säästämättä eli pääministerin periaatteella: niiltä otetaan, joilla on.

Äänestä

Tyhmyys riittää.

Äänestä

Älykkyys tekee vasemistolaisen. Sen puute tekee kokoomukselaisen ja täysi älyttömyys persun.

Äänestä

Niinpä näkyy.. 🤔

Äänestä

Häkämies: ”Sosiaaliturva kilpailee työn kanssa”

Äänestä

Aamupalaetu

Äänestä

Sokea usko auktoriteetteihin tekee vasurin.

Äänestä

Se alkaa jo koulussa, Ei tykätä koulukiusaajista eikä natseista. Eikä me olla niin vihaisia kaikille kuten äärioikeistolaiset. Rahaa meillä on ja koulutusta. Toisin kuin persuilla, hehän ovat lähes lukutaidottomia työtä vieroksuvaa porukkaa suurin osa

Äänestä

Taitaa periytyä vanhemmilta. Ainakin Li Anderssonin tapauksessa.

Äänestä

Nyt ainakin suuri vaikutus on Sipilä/Orpo hallituksen tekemän ryöstön syytä. Saivat hyvänä aikana tulon siirroillaan leipäjonot järkyttävään kasvuun, kuten myös Kelan jonot. Noistahan uutisoitiinkin.

Äänestä

Montakohan köyhyydessä riutuvaa oli meidän stalinisti-taistolaisissa silloin joskus?
Muistanko väärin, jos oletan, että suurin osa oli eliittiperheen jälkeläisiä ja taiteen alojen edustajia?

Äänestä

No, yleensä normijärkinen duunari ymmärtää ettei "häkämiehet" aja heidän etujaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaikuttaako siihen omien vanhempien köyhyys vai oma saamattomuus ja epäonnistuminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu