"Yllättävä läpimurto päästöttömän fuusioenergian tuottamisessa – Yhdysvaltalaistutkijat onnistuivat synnyttämään itseään ylläpitävän fuusioreaktion 192 jättimäisellä laserilla ..
.. ENSIMMÄISTÄ KERTAA reaktio näytti myös pitävän itseään yllä, The New York Times kirjoittaa. Toisin sanoen tutkijoiden mukaan ensimmäiset fuusioituneet atomit synnyttivät niin paljon lämpöä, että myös niiden ympärillä olleita vetyatomeita fuusioitui heliumatomeiksi..."
https://tinyurl.com/y76khfhb
Ydinvoima alkaa kannattamaan:
6
182
Vastaukset
- Anonyymi
Kun sitten aletaan keskustella todellisen ja toimivan sähköä tuottavan fuusiovoimalan rakentamisesta on se asiantuntijoiden mielestä reilusti yli 20 vuoden päässä tulevaisuudessa.
Fuusiovoimalat ovat aina olleet yli 20 vuoden päässä tulevaisuudessa. Tilanne ei ole siitä muuttunut viimeisen 40 vuoden aikana mistään läpimurrosta riippumatta. Kun tietoa on tullut lisää niin samalla on aina tullut uusia ongelmia, joiden ratkominen ei onnistu vielä nykyisellä teknologialla.Tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Kun asiasta juttelin ekoja kertoja 90-luvulla, olivat voimalat 50 vuoden päässä. Nyt niiden arvellaan olevan 30 vuoden päässä. Eli selvästi lähempänä.
- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Kun asiasta juttelin ekoja kertoja 90-luvulla, olivat voimalat 50 vuoden päässä. Nyt niiden arvellaan olevan 30 vuoden päässä. Eli selvästi lähempänä.
Aivan yhtä hyvin voidaan ennustaa että ko. voimalat ovat 100 tai 500 vuoden päässä.
Kun aikanaan keksittiin sellaiset läpimurtoasiat kuin höyrykattila/kone ja vähän myöhemmin polttomoottori, raketit, suihku/kaasuturbiinit jne, niiden käyttöönotto ei edellyttänyt missään vaiheessa sellaisia mittaamattoman suuria ja siis tyhjiin sijoitettavia resursseja kuin mitä tämä fuusiovoimala tulisi tarvitsemaan.
Paljonko energiaa kuluttivat ko. kokeessa ne jättimäiset laserit...Miten se prosessi aiotaan saada vähemmän jättimäisiä lasereita tarvitsevaksi? Ei mitenkään, se olisi jo luonnonlakienkin vastaista eikä ole mahdollista... Anonyymi kirjoitti:
Aivan yhtä hyvin voidaan ennustaa että ko. voimalat ovat 100 tai 500 vuoden päässä.
Kun aikanaan keksittiin sellaiset läpimurtoasiat kuin höyrykattila/kone ja vähän myöhemmin polttomoottori, raketit, suihku/kaasuturbiinit jne, niiden käyttöönotto ei edellyttänyt missään vaiheessa sellaisia mittaamattoman suuria ja siis tyhjiin sijoitettavia resursseja kuin mitä tämä fuusiovoimala tulisi tarvitsemaan.
Paljonko energiaa kuluttivat ko. kokeessa ne jättimäiset laserit...Miten se prosessi aiotaan saada vähemmän jättimäisiä lasereita tarvitsevaksi? Ei mitenkään, se olisi jo luonnonlakienkin vastaista eikä ole mahdollista...Kyse on skaalasta. Pieni koelaitos on kallis, eikä tuota energiaa, mutta sillä voidaan varmistaa teorian toimivuus. Kun se on tehty, voidaan tehdä isompia laitoksia. Noita lasereitahan tarvitaan teoriassa enää prosessin käynnistämiseen, kunhan saadaan rajattua aine tarpeeksi tiukasti esim. magneettikentillä.
Eli tämä oli ensimmäinen malli, joka teoriassa kykenee tuottamaan merkittäviä määriä energiaa, kuluttamatta sitä järjettömiä määriä samalla.- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Kyse on skaalasta. Pieni koelaitos on kallis, eikä tuota energiaa, mutta sillä voidaan varmistaa teorian toimivuus. Kun se on tehty, voidaan tehdä isompia laitoksia. Noita lasereitahan tarvitaan teoriassa enää prosessin käynnistämiseen, kunhan saadaan rajattua aine tarpeeksi tiukasti esim. magneettikentillä.
Eli tämä oli ensimmäinen malli, joka teoriassa kykenee tuottamaan merkittäviä määriä energiaa, kuluttamatta sitä järjettömiä määriä samalla.Ei vaan tämä on malli jossa järjettömällä määrällä energiaa saadaan tuotettua mitätön määrä tehoa.
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan tämä on malli jossa järjettömällä määrällä energiaa saadaan tuotettua mitätön määrä tehoa.
Ei, vaan tuo on setuppi jossa järjettömällä määrällä energiaa saadaan tuotettua mitätön määrä tehoa.
Olennaisempaa on, että prosessi lähti tuossa pyörimään itsekseen, eli energian tarve olisi laskenut, jos se oltaisiin saatu jatkumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!7911756Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla988919Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.834703Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka274040- 1003984
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63886Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j93670Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle223482Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.423285Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei472834