Katolinen kirkko on lähimpänä kristillisyyttä

Anonyymi

Tämän olette varmasti kuulleet ennenkin, kuten myös sen, että katolinen kirkko on pedon selässä istuva nainen.
En väitä, että Jeesuksen opetuslapset olisivat olleet katolilaisia tai että Pietari olisi ollut paavi.
Kristillisyys on atonilaisuutta/auringonpalvontaa ja tässä kirkossa on säilytetty auringonsymbolit, kun taas muissa niistä on hankkiuduttu eroon. Kristus on ns auringon ruumiillistuma, mikä on katolilaisuudessa eniten julki.
Jeesuksen opetuslapset olivat kenties nasarealaisia tai kataareja. Yksikään ns seurakunta ei tunnu olevan kiinnostunut heidän opeistaan.

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kristillisyys on atonilaisuutta/auringonpalvontaa" ja "Kristus on ns auringon ruumiillistuma"

      Kristityille ensimmäisellä vuosisadalla ja sen jälkeenkin oli tärkeää kertoa opistaan toisille, jotta muistakin ihmisistä voisi tulla Jumalan palvelijoita. Tästä syystä kristityt säilyttivät ne tärkeät kirjansa Uudessa Testamentissa jotka heidän mielestään olivat Jumalan henkeyttämiä ja joiden kautta ihminen sitten pystyi oppimaan palvomaan luojaa.

      Jos kristillisyys on auringonpalvontaa, miksi he eivät kertoneet tätä missään näissä Uuden Testamentin kirjoissaan?

      • Atonilaisuus oli yleistä muuallakin. Aurinkokultti sisälsi esoteerista tietoa, jota puhuttiin vain "täydellisten seurassa". Nähtävästi he eivät tulleet ajatelleeksi, että jotkut ottaisivat tarinat tosissaan. Kyllähän Jeesus niin monesti itsekin viittaa olevansa "kirkas kointähti" ja "maailman valo" jne.
        Oletko miettinyt miksi Jeesus syntyi alunperin luolassa? Kun aurinko eli "Jeesus-lapsi syntyy uudelleen" on joulu ja vuoden pimeimmät päivät. Aurinko syntyy tietysti pimeässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      167
      1414
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1005
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      626
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      612
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      563
    Aihe