Kyllä persuja keljuttaa

Suomi on yksi maailman parhaiten koronakriisistä selvinneistä maista niin talouden kuin kansanterveyden kannalta. Hallituksemme gallupsuosio on ollut jo pitkään ennätyksellisen korkea, pitkälti yli 50%. Vähemmistössä olevat Kokoomus ja Persut kilpailevat gallupista toiseen samoista vähemmistön äänistä. Välillä Kokoomus nostaa suhteellista kannatustaan ja välillä persut. Ei auta, vaikka iltapäivälehdistökin on valjastettu haukkumaan hallitusta ja Marinia milloin mistäkin. Kyllä kansa näkee persujen sumutuksen ja haitallisuuden läpi. Viimeaikaiset gallupit jopa ennustavat persujen kannatuksen pysyvää laskua, mikä on loistava asia isänmaamme kannalta. Veikkaanpa, että nykyinen hallituspohja jatkaa seuraavien eduskuntavaalien jälkeenkin. Ei auta persun Purra kuin hampaita yhteen ja miettiä loikkaamista.
2288
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Hullu trolli taas liikkeellä.

Äänestä
  • Hullu tai ei. Joka sana siinä on totta. Ja sekös meitä persuja keljuttaa.

    Äänestä

  • Tarkoitat+varmaan+itseäsi.+Kerro+nyt+mikä+ei+aloituksessa+pidä+paikkaansa.Persut+ovat+väärässä+joka+ainoassa+vähäkään+tärkeässä+asiassa.-+ilmastomuutos+ja+sen+torjunta-+koronavirus,+sen+vaarallisuus+ja+leviämisen+ehkäisy-+koronan+aikainen+ja+sen+jälkeinen+talouden+elvytysAinoa+asia+minkä+persut+osaavat+on+älytön+melu,+möyry,+huuto+ja+valehtelu.PS+EK+eyhmä+mölyää+täysistuntojen+aikana+enemmän+ja+kovempaa+kuin+105+mölyapinan+lauma.Vieläkö+te+persut+väitätte+että+14,5%+kansasta,+joka+vielä+riitelee+keskenäänkin+ja+on+hyvin+monta+mieltä+kaikista+tärkeistä+asioista+on+koko+"kansa"?+Persuja+koossa+pitävä+liima+on+viha,+kauna+ja+kateus+jota+käsittämättömän+suuri+tyhmyys+kruunaa+ja+pyhittää.

    Äänestä

Pahimmat isänmaan petturit ja mollajat kehtaa kutsua itseään isänmaallisiksi!
Kyllähän persut kehtaa!

1Äänestä
  • Kyllä tuolla kansan parissa on jo tapahtunut selkeä muutos. Minun lähipiirini persuja äänestäneet eivät enää aio äänestää heitä. Persujen saamattomuus, tasapainottomuus, linjattomuus ja suoranainen ilkeily, mitä tulee esim. koronakriisin hoitoon, näkyy.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tuolla kansan parissa on jo tapahtunut selkeä muutos. Minun lähipiirini persuja äänestäneet eivät enää aio äänestää heitä. Persujen saamattomuus, tasapainottomuus, linjattomuus ja suoranainen ilkeily, mitä tulee esim. koronakriisin hoitoon, näkyy.

    Nyt "kansa", siis entiset persut huomaavat mikä on todellisuudessa tämä mölyävä, rähisevä, kaikesta riitelevä äärioikeistolainen rikoksia tekevä niitä suosiva älämölöö-poppooo.
    Persut haluavat samanlaiseen hallitukseen kun mikä Juha Sipilän hallitus oli.
    Se oli typerän äärioikeistolainen ja tietysti tavallisen kansan, siis palkansaajien ja eläkeläisten todellinen kurjistus- ja kyykytyshallitus.
    Yksi törkeyden huipuista oli kun Halla-ahon persut oppositiosta käsin kannattivat vakuutuskuorten ja muiden veronkiertomenetelmien laillistamisen.
    Hyvä persut.
    Siinä näkyy persujen koko linja ja rehellisyys lupauksiin nähden.

    Äänestä

  • Sinkin voit joskus ymmärtää joitakin asioita, kun tulet pois sieltä persukuplasta ja katsot mitä maalimassa tapahtuu. Älä jää sinne persupölhöjen ja alikoulutettujen mölyävään poppooseen.

    Äänestä

Hyvä aloitus! Samaa mieltä.

Äänestä
  • Hölmöjä riittää....

    Äänestä

Keljuttaahan se kun on tuomittu olemaan ikuisesti oppositiossa epäinhimillisine tavoitteineen.

Äänestä

kaikki hyvin, kun idiootti velkaa otti 🤣

Äänestä
  • Apinakin osaa toimia velkarahalla, apina ei pysty tuottamaan rahaa, eikä hallitus.

    Äänestä

Vasemmistohallituksen saavutuksia on ilo luetella:

Vuoden aikana työllisten määrä on kasvanut 120 000:lla ja työllisyysaste on nyt korkeampi kuin kertaakaan Sipilän hallituksen aikana. Valtiovarainministeriön laskelmien mukaan tämä hallitus on tehnyt jo puolimatkassaan enemmän työllisyyden eteen kuin edellinen hallitus koko kautenaan.

Sote saatiin valmiiksi, vanhustenhuollossa hoitajien aliresurssointi on kielletty lailla ja jokaisen lapsen oikeus varhaiskasvatukseen on palautettu. Pienimpiä eläkkeitä on korotettu, työttömiä kepittänyt aktiivimalli on purettu, työttömien karensseja on lyhennetty, maksuton oppivelvollisuusuudistus on toteutettu, koulutukseen on satsattu, terveydenhuollon asiakasmaksuja ja lasten päivähoitomaksuja on alennettu ja tukien indeksijäädytykset on purettu. Tämä kaikki on tehty tilanteessa, jossa koronan kurittamia yrityksiä on autettu 20 miljardilla eurolla työllisyyden hyväksi ja samaan aikaan kuntia on tuettu mittavasti, jotta koronalasku on saatu maksettua joka puolella Suomea.

Mutta tämähän on tehty velalla, joka jää lastemme maksettavaksi, sanotaan. Velalla pelottelu vetoaa tunteisiin, mutta on vailla asiapohjaa, sanoo ekonomisti Ralf Sund. Velkaa on nyt määrällisesti enemmän kuin Sipilän hallituksen aikana, mutta suhteessa bruttokansantuotteeseen sitä on vähemmän.

1Äänestä
  • Ka mites persut on yrittänyt vastustaa, itkemällä.

    Äänestä

Ja persut olisivat toimineet juuri päinvaston kuin hallitus. Eli Suomi olisi syvässä suossa.

Äänestä
  • Taas persut olivat ja ovat vieläkin väärässä joka ainoassa vähäkin tärkeässä asiassa.
    Yksi tärkeä asia jota persut eivät voi tyhmyytensä käsittää on arvoketjujen ylläpito. Jos Sanna Marin olisi tehnyt kuten persut vaativat olisi konkurssiaalto pyyhkinyt yli koko Suomen. Persut eivät voi käsittää kuinka vaikeaa on luoda arvoketjut uudelleen.
    Yritykset ostavat toisiltaan erilaisia palveluja ja osia. Arvoketjut on lähes tyhjästä luotava uudestaan. Se vie aikaa ja tilaukset menevät niiden maiden yrityksille jotka ovat päättäneet elvyttää ajoissa ja tarpeiksi paljon.
    Suomi Sanna MARININ JOHDOLLA elvytti oikein.

    Äänestä

  • Me ollaan syvässä suossa ja syvemälle mennään, sitähän aasin aivoilla valjastettu kommaridemukki ei älyä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Me ollaan syvässä suossa ja syvemälle mennään, sitähän aasin aivoilla valjastettu kommaridemukki ei älyä.

    Olet hyvin tyhmä jos et ymmärrä kuinka tärkeää on pitää yhteiskunta toimintakykyisenä tämän laman ajan. Nyt talous elpyy. 130 000 työllistä enemmän kuin vuosi sitten ja enemmän kuin Sipilän hallituksen aikana. Tyhmä persu ei osaa ajatella mitään sellaista mitä ei ole nähnyt, kuten esimerkiksi työpaikkaa tehtaassa.

    Äänestä

Persujen itku on kova kun Suomi on kovassa nousussa vasemmistohallituksen johdossa!

Äänestä
  • Kokoomuksen ja perussuomalaisten yhteisessä hallituksessa kevennettäisiin ainakin hyväosaisten verotusta, ja talouden tasapainottamiseksi karsittaisiin julkista sektoria yhtä suruttomasti kuin Sipilän hallituksen aikana. Koulutuksesta ja kuntien valtionosuuksista leikattaisiin ja tukiin tehtäisiin leikkausten lisäksi myös indeksijäädytys.
    Kansalle olisi siis luvassa keppiä.

    Onneksi meillä on nyt hallitus, joka ajattelee ja myös toimii palkkatyöläisten selviytymistä edistääkseen.

    Äänestä

Persuja ketuttaa niin paljon, että ovat ottaneet käyttöön viimeisenä keinonaan koronarokotusten vastustamisen. Ja eihän sekään auta, vaan sairastuttaa enemmän.

Äänestä

Voiko persu kuolla vitutukseen? Toivottavasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomi on yksi maailman parhaiten koronakriisistä selvinneistä maista niin talouden kuin kansanterveyden kannalta. Hallituksemme gallupsuosio on ollut jo pitkään ennätyksellisen korkea, pitkälti yli 50%. Vähemmistössä olevat Kokoomus ja Persut kilpailevat gallupista toiseen samoista vähemmistön äänistä. Välillä Kokoomus nostaa suhteellista kannatustaan ja välillä persut. Ei auta, vaikka iltapäivälehdistökin on valjastettu haukkumaan hallitusta ja Marinia milloin mistäkin. Kyllä kansa näkee persujen sumutuksen ja haitallisuuden läpi. Viimeaikaiset gallupit jopa ennustavat persujen kannatuksen pysyvää laskua, mikä on loistava asia isänmaamme kannalta. Veikkaanpa, että nykyinen hallituspohja jatkaa seuraavien eduskuntavaalien jälkeenkin. Ei auta persun Purra kuin hampaita yhteen ja miettiä loikkaamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu