https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/olli-rehn-puolustaa-yhteisvelkaa-–-arvostelee-suomen-keskustelua-”eu-ei-voi-olla-juridinen-suojelukohde”/ar-AANx45G?ocid=mailsignout&li=BBr5KbI
Toivottavasti hänestä ei tule uutta Suomen Presidenttiä
Toivottavasti hänestä ei tule uutta Suomen Presidenttiä
Vastaukset 6
Vanhimmat
En äänestä . Rehn san toimillaan tänne romanikerjäläisinvaasion komissaarina ollessaan. Se houkutteli ja hoputti eduskunnan hyväksymään Romania ja Burgarian EU-jäseneksi laajentumiskomissaarina.
Luin lähes kaikki eduskunnan päätöksenteon asiapaperit tähän liittyen. Eduskunnan selvityöryhmän asiapapereista ja dokumenteistä kävi painotetusti ilmi, ettei näitä maita kannata vielä hyväksyä jäseniksi mm. laajan korruption (oli lueteltu toimialat, joissa niitä oli todistetusti), jota oli maassa paljon mm. elintarviketeollisuudessa. Lisäksi oli tämä laaja sisäinen mustalaisongelma, heidän syrjintä ja huolenpidon puute ratkaisematta sekä koko joukko muita syitä.
Ei missään nimessä Suomen presidentiksi, vastuuntunto puuttuu edellä esitetyn perusteella. En tiedä, halusiko EU:ssa vielä sulkia hattuunsa.
"Korppikotkan sulkia"!!!
"No,tuo törö ei ymmärrä velan maksusta mitään,tyypillinen demari"!!!
Onko kukaan koskaan kuullut tuon paskakikkareen suusta mitään järkevää? Ei ole, jatkut silti hehkuttaa presidenttiehdokkaaksikin tuota vastemielistä niljaketta.
”EU:lla ei nykyisellään ole yhteistä Yhdysvaltain valtiolainoja vastaavaa instrumenttia. Sellaisesta voisi olla monenlaista hyötyä. Se vahvistaisi ja syventäisi euroalueen rahoitusmarkkinoita”, hän (Rehn) sanoi.
Eli federalismia kohti iso askel tuokin. USA on federaatio.
Tiedän osallistuvani 2021 keskusteluun. En ole vielä kuullut mitä vikaa tai pahaa lähtökohtaisesti on liittovaltiossa. Saksan ja Amerikan (ja oliko Sveitsin?) ongelmat, ainakaan talousongelmat eivät luullakseni johdu siitä hallintomallista. Ennemmin luulen että liittovaltiota vaan "kuuluu" vastustaa kun niin sanotaan, tietyissä porukoissa. Jos joku pelkää että Suomen itsenäisyys siitä (enää) poistuu niin just. Eikö osavaltiot ole jossain määrin jopa autonomisia.