Adressin voi allekirjoittaa ilmoittamatta yhteystietojaan. Kuka nyt yleensä kehtaa tunnustaa vierailevansa täällä?
https://www.adressit.com/tunnistautuminen_pakolliseksi_suomi24lla
Tunnistautuminen pakolliseksi suomi24:lle
4
249
Vastaukset
- Anonyymi
Demokratiuksen myötä se on aika kannattavaa.
Turha vaiva.
Olen vuodesta 2005 lähtien aina silloin tällöin vaatinut, etteä keskustelu ja kommentointi sallitaan vain Väestörekisterissä olevalla nimellä.
Mutta turhaan.
Se ei tätä Saatanan anonyymiseurakuntaa kiinnosta. Koska Raamatussakin sanotaan:
"Kukapa meidät näkisi, kukapa meidät tuntisi."
Silloin ei tarvittaisi tekoälyä ja moderaattoreita valvomaan ja totuutta poistamaan.
Jokainen vastaisi omalla nimellään sanomisistaan.Olen rekisteröitynyt tänne lähinnä yhdestä syystä:
"Älkööt kukaan rauhoitelko omaatuntoaan sillä harhaluulolla että hän ei voi tehdä vahinkoa ottamatta osaa ja muodostamatta mielipidettä. Pahat ihmiset eivät tarvitse muuta saavuttaakseen päämääränsä kuin että hyvät ihmiset katsovat sivusta eivätkä tee mitään."
— John Stuart Mill
Suomi24 on välillä kuin hoitamaton puutarha jossa rikkaruohojen annetaan rehottaa mutta jos jostakin löytyy välillä ystävällinen järjen ääni jota trollit eivät hetkauta koska on nähnyt netin palstoilla vähän kaikenlaista niin ehkä trollit voivat välillä luovuttaa.
Siltikin se että kuka tahansa voi postata milloin tahansa mitä tahansa on väistämättä ominaisuus joka houkuttelee trolleja kuin hunaja kärpäsiä.
Olen muillakin palstoilla ja niissä joissa on pakollinen tunnistautuminen moderointi on paljon helpompaa ja viesteissä huomattavan paljon enemmän asiaa vaikka viestien määrä onkin vähäisempi. Suomi24 on käytännössä ainoa paikka jonka tiedän jossa homma hoidetaan toisella tavalla eikä se suoraan sanoen toimi.
Jos jokin sivusto mainostaa itseään TV:ssäkin "Suomen suurimmaksi nettiyhteisöksi" mutta ei mitenkään takaa keskustelun laatua niin onko ihmekään että suomalaisista tulee täällä jokseenkin vastenmielinen kuva.Etkö ole ymmärtänyt edes tätä Jumalan totuutta:
"Näin sanoo Herra: -- Kirottu on se mies, joka turvaa ihmisiin,( John Stuart Mill), katoavaisten ihmisten voimaan, mies, jonka sydän luopuu Herrasta!
Hän on kuin piikkipensas, joka yksin kituu aavikolla, kasvaa kivierämaassa, suolaisella kamaralla, missä kukaan ei asu."
Tällaisten piikkipensaiden keskellä olen saanut jo 33 vuotta elää.
"Minä lähetän sinut ihmisten luo, joilla on kovat kasvot ja taipumaton sydän. Sinun tulee sanoa heille: 'Näin sanoo Herra Jumala.'
Kuulkoot tai olkoot kuulematta -- he ovat uppiniskaista kansaa -- he tulevat kuitenkin tietämään, että heidän keskellään on ollut profeetta.
Älä sinä, ihminen, pelkää heitä, älä kauhistu heidän sanojaan, vaikka olet heidän keskellään kuin piikkipensaikossa ja skorpionien seassa. Älä pelkää heidän puheitaan, älä säiky heitä -- he ovat uppiniskaista kansaa.
Sinun tulee puhua minun sanani heille, kuulkoot tai olkoot kuulematta -- he ovat uppiniskaisia."
Kysyin: Mistä ihmiset tietävät, että sinä olet minut lähettänyt?
"Ihmisten vihasta sinä sen tiedät", vastasi Pyhä Henki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757