kun puhutaan; kielilläpuhumisesta, henkien erottelusta, ihmeparantumisista jne. missä viipyvät keskustelut henkiolennoista. eli jollakin helluntaissa on varmasti silminnäkijähavaintoja henkiolennoista, ufoista jne. koska eikö nyt liikuta juuri oikeilla taajuuksilla.
henkiolennot
kadun nainen
4302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Karismaatikkojen hokemat mantrat vierasperäiset oudot sanat, hokemat tavut ovatkin henkiolentojen kutsumanimiä,? joita he pyytävät luokseen? samoin kuin nimi Saatana, on pääpaholaisen kutsumanimi, jota sen lausuja toistellessaan kääntyy tuon henkiolennon puoleen? Tuskin tuo pääeksyttäjä käyttää omaa nimeään?
Matt.7:22-23:ssa Jeesus sanoo, että eksyttäjä tekee tunnustekoja, ihmeitä, ennustuksia juuri käyttäen "Jeesuksen nimeä".
Minä olin jossain elämänvaiheesa aika innokas ufo asioissa, ennen uskoontuloa.
Joskus heräsin yöllä ja näin nojatuolissa istuvan sellaisen vastenmielisen näköisen olennon.
Uskoon tulon jälkeen ymmärsin että se oli riivaa henki, ihan oikea.
On olemassa hyviä ja pahoja henkiolentoja. Joskus ihmiset niitä näkevät ja kuulevat niiden kuiskauksia.
Maailman ihmiset sanovat niitä ufoiksi ja uskovaiset Enkeleiksi ja pahoiksi hengiksi.
äärettömyydessään olisi tyhjä muista elävistä olennoista? Tuohan on suorastaan tyhmyyttä. Entäpäs, jos Luojallamme on muitakin maailmoja olemassa. On tyhmää ajatella, että olisimme ainoita. T. Ei mikään ufomies
Jeesuksen kristuksen, Jumalan Pojan uudestisyntyneet seuraajat eivät askartele henkiolentojen parissa. Eikä myöskään outojen ilmetysten ja ufojen näkemisen sensaaioissa. Se ei tarkoita kuitenkaan sitä, etteikö henkimaailma olisi silti olemassa. Enkeleistä Raamatussa puhutaan ja puhutaa pimeydenkin henkivalloista. Kumpiaan ei tavoitella. Ne ovat luotuja ja Jumala on Luoja. Miksi havitella jotakin paranemista tai muuta havaintoa luoduilta? Pimeyden enkilit voivat teketyä valkeuden enkeleiksi, niinkuin Jeesuksen hahamoksikin, eksyttääkseen ja valhetellakseen. Tänään on paljon kiinnostusta kaikkeen pimeyden antamiin ilmestyksiin ja povauksiin.
Miksi niin?
Siksi, kun sieltä saa helposti valheellista neuvoa. Jumalan eteen tullaan puhtaalla ja nöyrällä sydämellä; Jeesuksen Kristuksen Golgatan työn/oven kautta; ei muuten.
Ellei Golgatan Mestari ole saanut avata ovia Jumalan luokse, ovat kaikki henkiolennot ja henkitieto ja henkiparanemiset ja mantrat ja muut; pimeydestä tulevaa valhetta, jonka koukkuun sen >avun< saajat sitten jäävät. Vain Kaikkivaltias Jumala antaa lapsilleen jotakin todellista, jossa on siunaus mukanaan. Jumala puhuu ja ilamisee itsensä Raamatun Sanassa. Ei henkiolentona. Jumala myös parantaa Evankeliumin Sanan kautta, sillä Evankeliumi on Jumalan Voima. Muuta Voimaa ei ole. Eikä tule. Evankeliuni on Ilosanoma!; Jeesuksesta Kristuksesta; Jumalan Lihaksi tulleesta Pojasta; Messiaasta!