Suomen piti hakea lähetystövirkailijat pois kabulista mutta taitaakin tulla ihan muita roppakaupalla Haavisto ja Ohisalo kiljuu riemusta .
Menitkö halpaan ..
Anonyymi
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
jos teiltä kysytään terveystietoja
sanokaa, ettei niitä tarvita
kun vertailukohteena on pekka ja maria.
Kaikki sen ympärillä on tervettä ilman lääkärintodistuksia.
Oletko sitä mieltä, ettei suomalaisten henkeä vuosikausia tuolla turvanneet nyt pitäisi jättää oman onnensa nojaan?
Entäpä suomalaisille työskennelleet paikalliset ’virkailijat’? Sinnekö vaan hylätään terroristien käsiin?
Tiedätkö ja tunnistako minkäänlaista häpeää? Saati lojaalisuutta Suomen valtion palkkaamia paikallisia työntekijöitä kohtaan?
Tuskin, nuohan ovat sinulle täysin outoja juttuja, sillä taidat olla persu ja vieläpä sieltä äärinationalistisesta siivestä....
oho
persu? Oletko varma?
Ja sinä, kaikessa hyvyydessäsi et ole persu?
SE pelastaa paljon.
Miksi suomalaisia pitää uittaa afganistanissa? Onko mitään hyvää selitystä?
Miljoonia sinne tänne, eletään jännäelämää, ollaan kansainvälisillä huudeilla.
Ollaan tärkeenä aavikolla, tussarit käsissä.
Mitä ne turvasi siellä?
Huumekauppaa?
Naistenoikeuksia?
MITÄ SITTEN? Miten se auttaa Suomea?
Jenkit, venäläiset, sakut rellestää siellä 120 lasissa kaikesta huolimatta.
MIKSI PITÄÄ OLLA RONKKIMASSA MUIDEN MAIDEN ASIOITA
KUN OMATKIN ASIAT ON HOITAMATTA HA RETUPERÄLLÄ.
Ei heru yhtään symppaa millekään pecun projekteille.
Aivan turhaa lässytystä.
MIKSI SINNE PITÄÄ PALKATA IHMISIÄ
JOS KYYTIPOJAKSI TARVITAAN TURVAMIEHET?
Häpeä keskenäs.
mitä vtun virkailijoita siellä pitää olla?
TIEDUSTELU EI PELANNUT
EIVÄT NÄHNEET MITEN TALEBANIT TULI OVELLE ASTI
Mitä siellä oikein tehtiin?
"Oletko sitä mieltä, ettei suomalaisten henkeä vuosikausia tuolla turvanneet nyt pitäisi jättää oman onnensa nojaan?
Entäpä suomalaisille työskennelleet paikalliset ’virkailijat’? Sinnekö vaan hylätään terroristien käsiin?
Tiedätkö ja tunnistako minkäänlaista häpeää? Saati lojaalisuutta Suomen valtion palkkaamia paikallisia työntekijöitä kohtaan?
Tuskin, nuohan ovat sinulle täysin outoja juttuja, sillä taidat olla persu ja vieläpä sieltä äärinationalistisesta siivestä...."
Miksi tuossa maassa on suomalaisia?
He ovat saaneet jo palkan. Mistään muusta ei ole sovittu yhtään mitään.
Maailmassa on ihmeellisiä asioita tynnyrissä kasvaneille. Kuten ulkopolitiikka ja suurlähetystöt.
pitäisiko tynnyriin laitaa lamppu?
Eiköhän ne suomalaiset ole työskennelleet afgaanien hyväksi. Ei toisinpäin. Miksi meidän pitäisi vielä hävetä jotain?
Suomeen tuodut ovat terroristeja
Mitä vitun häpeää pitäisi tuntea? Kukaan ei ole maatamme pakottanut viemään naurettavia "rauhan"turvaajia tuonne, eikä moiseen takapajulaan tarvita edes suurlähetystöä. Jos afgaaneja on ollut palkkalistoilla, palkan pitää riittää. Luuletteko te vitun suvakkihörhöt, että me saisimme vastaavan turvapaikan muualla kaukomailla? Älkää unta nähkö!
Maamme on viety 30 vuoden aikana totaaliseen katastrofiin. Vihreät ei todellakaan välitä luonnosta ja sen uhista, heitä kiinnostaa vain sukupuolinen kieroutuneisuus, väestöräjähdyksen kiihtymisen tukeminen idioottimaisella kehitysavulla, kivikaupunkihörhöily, kulttuuririennot ja ulkomaanmatkustelu lentäen. Demarit samaa paskaa hyysäriporukkaa, höpöttävät vaan ihmisoikeuksista. Velvollisuuksia ei olekaan aikoihin ollut ja se näkyy joka päivä. Vasemmistoliitto on yhtä paskaa sakkia kuin "vihreät". Kepu puolustaa metsänhakkuita ja tekee sen eteen mitä tahansa muutakin pöljää. Kokoomus edustaa suurelta osin ahneutta, pahuutta ja materialistista narsismia. Persuissa ainoaa yritystä mutta ei heitäkään ole liialla älykkyydellä siunattu.
Tästä maasta ei todellakaan enää tule entistä Suomea. Tästä tulee pienen rikkaan väen onnela, muilla on vain veroja ja raadantaa ja matut tekee rikoksia.
Olipa mistä syystä tahansa, niin joka tapauksessa nuo siihen syyttömät evakoitavat ovat työskennelleet suomalaisille ja ovat nyt hengenvaarassa.
Ei heitä pidä jättää oman onnensa nojaan terroristien käsiin,
Kyllä sen nyt jokaisen sivistyneen pitäisi ymmärtää. Äärinatoinalisteilta kukaan ei odota sivityneisyyttä eikä siten odotakaan heidän ymmärtävän... tyhjät tynnyrit kolisevat eniten ja sehän näkyy täälläkin.
En mennyt halpaan. Sillä toisin kuin aloittaja, minä ymmärrän kaiken kuulemani ja lukemani. Eduskuntakin ymmärsi tehdessään päätöksen.
Todellakin menin halpaan kun kerrottiin haettavan SUOMALAISET sinne on turvapaikka Afgaanit menneet lomailemaan ja heitä nyt verovaroin pelastetaan ei heru sympatiaa.
Tietoa on vaikka kuinka paljon saatavilla. Mutta kun ei pää toimi, niin se ei näköjään toimi.
Yhtään suomalaista ei ollut koneessa lentäjää lukuunottamatta.
Nyt tulevista on kaikista nimet selvillä. Toisin kuin vuonna 2015:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/live-klo-12-sisaministeri-ja-maahanmuuttovirasto-kertovat-afganistanista-evakuoitujen-tilanteesta/8217304#gs.91v44d
Loputtomia haastatteluja ja kuulusteluja ei tarvita tällä kertaa, sillä kaikki tulijat on seulottu ja turvapaikan tarve etukäteen selvitetty.
Tähän persuhallitus ei pystynyt 2015, kun 35 000 tulijaa tuli rajojen yli ilman passeja ja nimiä.
pekka THE liar väittää pokkana että siellä on turvattu tyttöjen koulutietä miljoonilla
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3b9edd34-69f1-4938-9100-b0c111a16b2f
Peku, olet valhehdellut jo liikaa.
EN USKO SANAAKAAN
MITÄ SIELLÄ ON TEHTY?
Aika ryömiä takaisin tynnyriin, jos ei tiedä mitä Afganistanissa on tehty.
afganistanista alkaa EUn harjoittama ihmiskauppa
Peku ei tee mitään inhimillistä, hutisaloa ei kiinnosta muu kuin
omat rahat. Kunnon teatteria.
Pelkkiä ukkoja ja useampi sata enemmän kuin sovittiin.
Miksi valehtelet? Suomalaisille työtä tehneet evakuoitiin perheineen, joten suurin osa on naisia ja lapsia.
Tekikö myös lapset töitä nato eu suomelle. Kamaliata.
Halutaan lisää nuoriso katujengejä Suomeen joilla hieman raaemmat otteet kuin kotoperäisillä vai tuliko pelkkiä nuoriamiehiä taas
Meinaatko, että perheet liittyvät nuorisojengeihin?
Seiltä+tulleet+nuoret++on+kohta+katukuvassa+ja+se++on+100%+varmaa
Miten virkamies tekee työtään, kun esimiehet valehtelee
ja kansalle joka maksaa niiden molempien palkan
kansalle valehdellaan.
Siltäkö näyttää siellä Pietarissa? Johnssonin Britanniakin ja Orbanin Unkari ovat hakemassa ihmisiä turvaan. Britannia jopa hätäilee, että aika loppuu kesken. Peräkammarissa olisi hyvä lukea muutakin, kuin äärioikeistolaisten valemedioita.
Nyt tuli 102 nimilistan mukaan valittua ihmistä.
Toisin kuin vuonna 2015, kun persuhallitus päästi rajan yli 35 000 paperitonta tietämättä mihin niitä laittaa.
Vastedeskin kiintiöiden kautta, kiitos. Kuten Ohisalo sanoikin.
Mistä maasta kannattaa kantasuomalaisen hakea poliittista turvapaikkaa. syinä maan. verovarojen holtiton käyttö. valtiovelan tolkuton lisääminen. rikollisuuden ja islamistisuuden lisääminen, ja sen myötä turvattomuuden lisääminen. maassa jossa on syntynyt, ja kristillisesti kastettu, ja jossa mahdollisessa islamisti iskussa, voi katketa kurkku tms, kuten turun torilla 4v sitten.
Tulleet eivät sopeudu Suomen kulttuuriin ei rahalla eikä puheella geenejä kuin ei niin vain muuteta
Tämän maanpetoshallituksen kohdalla minä en koskaan mene halpaan. En ole mennyt aikoihin, enkä mene.
30 vuotta sitten uskoin Vihreisiin, kunnes Haavisto tuli johtoon. Kuten moni muukin vihreä, tajusin nopeasti, että tämä puolue ei enää ole luonnon ja eläinsuojelun asialla, vaan sitä vastaan. Yksikään aito sika (eläin) ei edusta sitä saastaa, mitä tuo puolue, Haaviston 🐽 johtamana alkoi edustaa.
20 vuotta sitten menin vielä vasemmiston halpaan, mutta kun näiden marsseilla pidin silmäni ja korvani auki, tajusin, että tähän joukkoon en taida sittenkään kuulua, heidän lippuaan en enämpi kanna. Pelkkiä pummeja, paskanpuhujia, -huutajia, suunsoittajia.
Niin minusta sitten tuli perSu. 🙂 🌳 🇫🇮 ☀️
Minä en luota Suomen päättäjiin yhtään. En usko sanaakaan, edes mitä Niinistö itse puhuu.
Hänellä oli tuhannen taalan paikka olla rehellinen ennen tätä sotareissua, mutta.
Hän ei ollut.
Suomen tasavallan presidentti. Kusetti omaa kansaansa. Viherpunahallitus nyt valehtelee, ihan ollakseen vain oma itsensä.
Uskottavuus koko rikosjengillä 0- . 🐽
Haukkukaa vaan ryssäksi, mutta: Putin ja Lavrov eivät olisi tällaista omalle kansalleen tehneet.
olkaa huoleti varmaankin me tienaamme näillä loputtomilla ongelmaihmisten rahtaamisella tänne velkamaahan, tulevat onneksi maksamaan konkurssikypsän suurvaltaa leikkivän suomen kaulaan asti ulottuvat velat!
onneksi meillä on näin ihastuttavat päättäjät, kiinteinä lenkkeilevät ja popsivat terveellistäm, saulimmekin järkyttyy yhä harvemmin.
ollaan osa suurta systeemiä !
Eiköhän ne valtionvelat maksa joku muu, kuin tänne rahdatut matut, nehän vaihtavat maata heti "rasismia kailottaen", jos joutuvat hiemankin maksajan osaan.
suomelta riittäisi pikku putiikki edustajistoon ja pari henkeä, siitä ei ole vaikeaa lähteä hyvissä ajoin jos on pakko eikä tarvita erikoilentoja satojen mitälievirkaa mukatehneitten rahtaamiseen.
eikö sitä muka vuosien aikana nähty mikä on homman nimi ja miten se etenee, omituista sokeutta.
Kyllä ihmetteli jokin sotilasesimieskin että piti tulla korkeintaan kymmeniä ,Tässä taas vedätettiin Suomalaisia ja Haavisto saa toteuttaa unelmaansa Lähetystössä ei montaa ihmistä ole ollut mutta jos kaikki siivoojat ruoka kauppiaat kahvilanpitäjät yms lasketaan toimineeksi Suomenhyväksi.
Hei. Ei kannata vain "ihmetellä". Kyseessä on rikos.
Kuka eduskunnassa tekisi tutkintapyynnön?
Tai Puolustusvoimissa. Muutoin kansa ymmärtää, että Puolustusvoimat tietoisesti tuki tätä.
Josta seuraa:
-> puolustusvoimamme eivät ole luotettavat, vaan toimivat ulkomaisten vihollistemme / islamistien laskuun.
= Suomella ei ole puolustusvoimia, ne on anastettu vihollisten käyttöön
-> Keiden / vihollisten asialla p-voimien ylipäällikkö, pres. Sauli Niinistö on?
Miksei Eduskunnassa kukaan kysy / tee mitään?
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Jokaisen mukana uudelle asuinpaikkakunnalleen menee tulkit ja terveydenhoitohenkilökuntaa. Olisipa meillä kaikilla omat palvelijat, vaan edustamme väärää kansaa. Ohivuoto ja perä-Pekka vaihtavat kansaa par aikaa.
Nyt tulee kaikki joilla, on Finland paita päällä.
Tieto kun leviää että Finlad paidalla saa parhaat sosiaali edut niin tulijat ei ihan heti lopu.
Sotilaat lähetettiin kovat piipussa pelastamaan Suomalaisia noh ei ihan olleet Suomalaisia . Suomi lähettää sotajoukkoja puolustamaan Afganilaisia ei ilmeisestti enää riitä laukun kanto .
Persuhallitushan niitä nimettömien ja paperittomien laukkuja 2015 rajan yli kannatutti.
Nyt haettiin valmiin nimilistan mukaan rajallinen joukko Suomea palvelleita ihmisiä.
Näin pitää toimia vastedeskin. Jos jonkun haluamme tänne tulevan, voimme vaikka itse hänet tänne hakea. Turha tulla rajalle jonottamaan uskoen että suurin valehtelija voittaa.
Sen nimilistan voisi julkistaa miksi se olisi salainen kyllä maksajille pitäisi sen näyttää.