1. Mielummin yritettäisiin madaltaa rajaa.
.... EU:n kautta, mutta myös Karjalan Tasavallan suhteiden kautta.
En ole ikinä ymmärtänyt sitä, että "Karjalan" palautusta ei ole koskaan katsottu
Petroskoin suunnasta. Karjalan Tasavallasta katsoen. Katanandovin
valtakunnasta.
Koskaan ei ole tuotu julkisuuteen, mitä Laatokan-Karjalan palauttaminen
Suomelle merkitsisi Karjalan Tasavallalle.
Kuinka paljon Tasavalta menettäisi asukkaitan? Elinkeinoelämäänsä, taloudellista
toimeliaisuuttaan?
Karjalan Tasavallassa on vain noin 800.000 asukasta.
2. Mielummin otettaisiin järki käteen. Poliittisilla suhteilla EU:n kautta voisimme luoda edellytykset rajan madaltamiseksi. Aluksi vaikkapa viisumivapauden myötä.
3. "Karjalan palautusta" on pidettävä jatkuvasti yllä Suomessa.
Kansalaiskeskusteluissa ja julkisissa tilaisuiksissa.
4. Epäasiallisia tahoja pitää välttää julkisuudessa.
--------
Lisään tähän avaukseen jatkeeksi!
Ehkä avaaja on vielä hengissä ja voi ehdottaa itse tehokkaampia keinoja !
Toimimaton ehdotus .... Sorry!.... selkeytin hieman silloisen kirjoittaajan tekstiä osastoihin ehdotukset ja selitykset.
Vaan mitä mieltä ollaan ? Onko jotain Suomen ja pakosiirretyn karjalaisen kansalaisen = kansan kannalta tapahtunut?
Olisiko etsittävä muita keinoja?
Ryssänmaalla .... Moskovassa, selvisi tämäm viimeisimmän vallakumousyrityken yhteydessä, että ainakin kapinapuoli (ne alkoholistit) ja valtaan jääneet (kohtuu käyttäjät? ) olivat yhtämieltä siitä, ettei valtion rajoja muuteta ts. kosketa!
Toisin kävi ----- ja vielä jatkukoon = Luoja tautia pahentakoon!
Eli lähtihän tuosta ent. roistovaltiosta (NL) irti esim. kolme (3) Baltian maata.
Samatien olisi pitänyt irrottaa Karjala muut ryöstetyt alueet ja liittää ne takaisin Suomeen.
Tuosta tulisikin hyvä puskurivaltio itärajan taakse kun yhdistettäisi
Karjaln tasavalta ja Inkerin alueet.
https://luovutettukarjala.fi/historia/karjalantasavalta.htm
15 vuotta sitten ehdotetiin palstalla: "Karjalan palautuksen nopeuttaminen"
4
134
Vastaukset
- Anonyymi
Näinhän se palautus etenee, maltilla ei kiihkolla.
- Anonyymi
Mikä oikeus suomalaisilla on luovutettuihi alueisiin? Kuuluivat Suomeen 20-vuoden ajan ja tällöin fasistinen Suomi vihasi karjalaisia puolir*ssinä niin että karjalainen kulttuuri tuhoutui suomalais-miehityksen aikana miltei tyystin kun Karjala nähtiin puuteollisuuden ryöstösaaliina.
- Anonyymi
Isovanhempieni suku asui luovutetussa Karjalassa ainakin 300 vuotta. Ja kyllä ne oli suomalaisia, Mutta sitten Stalin teki etnisen puhdistuksen, millä oikeudella?
- Anonyymi
Vielä olen hengissä, niin taitaa myös Putkinen olla. Sattumalta tulin palstalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1298275Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1322624Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592495Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531319