MENTÄVÄ RAAMATTUUN

Silloin ja silloin kastetaan viimeinen lapsi; tätä rataahan keskustelu luterilaisesta kirkosta usein menee.

Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen.

On mahdollista, että kun luterilainen kirkko laittaa Raamatun sille kuuluvaan asemaan, niin väki aluksi oudoksuu uutta linjaa ja äänestää jaloillaan, eikä osallistu kirkon toimintaa, koska se on niin "suvaitsematonta".

Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan. Ja kirkkoon liittyy uusia ihmisiä, koska siellä saa sanan väärentämätöntä leipää, joka ravitsee nälkäisiä sieluja.

Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.

Te jotka voitte vaikuttaa luterilaiseen kirkoon, niin pyydän pienoisesti, että voisitte tätä pikku viestiä toimittaa varsinkin niille joilla on valtaa kirkossamme.

8

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      <<<Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta. Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.<<<

      Miksi teillä on sitä pedofiliaa niin paljon, vain muutama vuosi sitten 140 jopa korkeissakin asemissa olevaa saarnaajaa ja julistajaa jäi kiinni pedofiliasta ja hyväksikäytöistä - yhdelläkin saattoi olla kymmeniä uhreja?

      • miikkanaahum

        Nojaa Jumala katsoi kaikkivoipana vierestä oli vielä Kämmenellä


    • Anonyymi

      "Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen."

      Juu, samalla tavalla kuin tauti on covidittomuus, ja lääke siihen on rokotusvastaisuus ja maskitta hilluminen.

    • miikkanaahum

      Nyt kakkattaa

    • ”Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
      Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan…”

      Asetat kaksi asiaa, joilla perustelet sen, miten kirkkoon saisi väkeä lisää. Myönnän että aika uusia ja toisaalta mielenkiintoisia näkemyksiä.

      Mitä tulee Lestadiukseen, kieltämättä hänen kehittämänsä liike toi myös paljon hyvää. Etenkin kun tarkkaillaan niitä seutuja, joissa hän liikkui. Tuolloin oli paljon kaikenlaista puutetta ja kurjuutta sekä niiden mukanaan tuomia ongelmia.

      Tällä hetkellä kuitenkin lestadiolaisuus on jakaantunut, aivan samoin kuin kaikki muutkin suuntaukset aikaa myöten tekevät. Heillä on keskenään välillä melkoisia opillisia riitojakin.

      Lestadiolaisuus levisi pohjoisen lisäksi Norjaan, Ruotsiin sekä Venäjälle, samoin Saksassa on joitakin lestadiolaisia.

      ”Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan.”

      Jaa a. Ensimmäinen kysymys on, että kenen mukaan sitä Raamattua sitten pitää tulkita? Vahvasti näen sen, miten tästä aletaan riidellä, että kenen mukaan se ”oikea linja” sitten määritellään.

      Meillä on jo neljä muuta luterilaista kirkkoa, joissa ollaan Raamattu keskeisempiä. Nämäkään kirkot eivät vain kykene yhdistymään vaan ovat erillään. Eikä niihinkään tunnu olevan mitään tunkua.

      • Anonyymi

        Apostolien mallista näkee kaiken oleellisen jos tulkinnoista on kyse.

        jos se ei kelpaa, mitään muutakaan on turha kelpuuttaa.

        ja heidän mallinsa on sellainen että jokainen joka osaa laitta akengät oikeisiin jalkoihin saa siitä selvän.


    • Anonyymi

      Luterilaisen kirkko on mennyttä jos papit ja piispat eivät tule uskoon.

    • Anonyymi

      Miksi raamattua pitää tulkita sadoissa oikein tulkitsevissa suuntauksissa ?
      Virheetöntä, muuttumatonta ja selkeää rakastavan jumalan sanaa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      83
      2413
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      52
      2293
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2055
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1831
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      88
      1384
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      81
      1215
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      312
      1146
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      358
      1113
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1005
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      992
    Aihe