MENTÄVÄ RAAMATTUUN

Silloin ja silloin kastetaan viimeinen lapsi; tätä rataahan keskustelu luterilaisesta kirkosta usein menee.

Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen.

On mahdollista, että kun luterilainen kirkko laittaa Raamatun sille kuuluvaan asemaan, niin väki aluksi oudoksuu uutta linjaa ja äänestää jaloillaan, eikä osallistu kirkon toimintaa, koska se on niin "suvaitsematonta".

Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan. Ja kirkkoon liittyy uusia ihmisiä, koska siellä saa sanan väärentämätöntä leipää, joka ravitsee nälkäisiä sieluja.

Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.

Te jotka voitte vaikuttaa luterilaiseen kirkoon, niin pyydän pienoisesti, että voisitte tätä pikku viestiä toimittaa varsinkin niille joilla on valtaa kirkossamme.

8

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      <<<Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta. Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.<<<

      Miksi teillä on sitä pedofiliaa niin paljon, vain muutama vuosi sitten 140 jopa korkeissakin asemissa olevaa saarnaajaa ja julistajaa jäi kiinni pedofiliasta ja hyväksikäytöistä - yhdelläkin saattoi olla kymmeniä uhreja?

      • miikkanaahum

        Nojaa Jumala katsoi kaikkivoipana vierestä oli vielä Kämmenellä


    • Anonyymi

      "Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen."

      Juu, samalla tavalla kuin tauti on covidittomuus, ja lääke siihen on rokotusvastaisuus ja maskitta hilluminen.

    • miikkanaahum

      Nyt kakkattaa

    • ”Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
      Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan…”

      Asetat kaksi asiaa, joilla perustelet sen, miten kirkkoon saisi väkeä lisää. Myönnän että aika uusia ja toisaalta mielenkiintoisia näkemyksiä.

      Mitä tulee Lestadiukseen, kieltämättä hänen kehittämänsä liike toi myös paljon hyvää. Etenkin kun tarkkaillaan niitä seutuja, joissa hän liikkui. Tuolloin oli paljon kaikenlaista puutetta ja kurjuutta sekä niiden mukanaan tuomia ongelmia.

      Tällä hetkellä kuitenkin lestadiolaisuus on jakaantunut, aivan samoin kuin kaikki muutkin suuntaukset aikaa myöten tekevät. Heillä on keskenään välillä melkoisia opillisia riitojakin.

      Lestadiolaisuus levisi pohjoisen lisäksi Norjaan, Ruotsiin sekä Venäjälle, samoin Saksassa on joitakin lestadiolaisia.

      ”Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan.”

      Jaa a. Ensimmäinen kysymys on, että kenen mukaan sitä Raamattua sitten pitää tulkita? Vahvasti näen sen, miten tästä aletaan riidellä, että kenen mukaan se ”oikea linja” sitten määritellään.

      Meillä on jo neljä muuta luterilaista kirkkoa, joissa ollaan Raamattu keskeisempiä. Nämäkään kirkot eivät vain kykene yhdistymään vaan ovat erillään. Eikä niihinkään tunnu olevan mitään tunkua.

      • Anonyymi

        Apostolien mallista näkee kaiken oleellisen jos tulkinnoista on kyse.

        jos se ei kelpaa, mitään muutakaan on turha kelpuuttaa.

        ja heidän mallinsa on sellainen että jokainen joka osaa laitta akengät oikeisiin jalkoihin saa siitä selvän.


    • Anonyymi

      Luterilaisen kirkko on mennyttä jos papit ja piispat eivät tule uskoon.

    • Anonyymi

      Miksi raamattua pitää tulkita sadoissa oikein tulkitsevissa suuntauksissa ?
      Virheetöntä, muuttumatonta ja selkeää rakastavan jumalan sanaa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10073
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      116
      5745
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      61
      4476
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3065
    5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      264
      2880
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      145
      2777
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      47
      2672
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2041
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1737
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1609
    Aihe