MENTÄVÄ RAAMATTUUN

Silloin ja silloin kastetaan viimeinen lapsi; tätä rataahan keskustelu luterilaisesta kirkosta usein menee.

Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen.

On mahdollista, että kun luterilainen kirkko laittaa Raamatun sille kuuluvaan asemaan, niin väki aluksi oudoksuu uutta linjaa ja äänestää jaloillaan, eikä osallistu kirkon toimintaa, koska se on niin "suvaitsematonta".

Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan. Ja kirkkoon liittyy uusia ihmisiä, koska siellä saa sanan väärentämätöntä leipää, joka ravitsee nälkäisiä sieluja.

Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.

Te jotka voitte vaikuttaa luterilaiseen kirkoon, niin pyydän pienoisesti, että voisitte tätä pikku viestiä toimittaa varsinkin niille joilla on valtaa kirkossamme.

8

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      <<<Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta. Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan, juopottelu esimerkiksi väheni selvästi. Laestadiuksesta kirkko voi ottaa oppia.<<<

      Miksi teillä on sitä pedofiliaa niin paljon, vain muutama vuosi sitten 140 jopa korkeissakin asemissa olevaa saarnaajaa ja julistajaa jäi kiinni pedofiliasta ja hyväksikäytöistä - yhdelläkin saattoi olla kymmeniä uhreja?

      • miikkanaahum

        Nojaa Jumala katsoi kaikkivoipana vierestä oli vielä Kämmenellä


    • Anonyymi

      "Tauti on jumalattomuus, ja lääke siihen on Raamattu ja sen ja sen sanoman koroittaminen."

      Juu, samalla tavalla kuin tauti on covidittomuus, ja lääke siihen on rokotusvastaisuus ja maskitta hilluminen.

    • miikkanaahum

      Nyt kakkattaa

    • ”Te jotka voitte tutkia asiaa niin huomautan uskonveljestä Lars Leevi Laestadiuksesta.
      Hänkin tuli oikealla tavalla uskoon, ja loppu on menestystarina ja sai paljon hyvää aikaan…”

      Asetat kaksi asiaa, joilla perustelet sen, miten kirkkoon saisi väkeä lisää. Myönnän että aika uusia ja toisaalta mielenkiintoisia näkemyksiä.

      Mitä tulee Lestadiukseen, kieltämättä hänen kehittämänsä liike toi myös paljon hyvää. Etenkin kun tarkkaillaan niitä seutuja, joissa hän liikkui. Tuolloin oli paljon kaikenlaista puutetta ja kurjuutta sekä niiden mukanaan tuomia ongelmia.

      Tällä hetkellä kuitenkin lestadiolaisuus on jakaantunut, aivan samoin kuin kaikki muutkin suuntaukset aikaa myöten tekevät. Heillä on keskenään välillä melkoisia opillisia riitojakin.

      Lestadiolaisuus levisi pohjoisen lisäksi Norjaan, Ruotsiin sekä Venäjälle, samoin Saksassa on joitakin lestadiolaisia.

      ”Mutta jos linja on oikea ja Raamattu sille kuuluvassa asemassa, niin alun jäsenkadon jälkeen kirkko alkaa kasvamaan.”

      Jaa a. Ensimmäinen kysymys on, että kenen mukaan sitä Raamattua sitten pitää tulkita? Vahvasti näen sen, miten tästä aletaan riidellä, että kenen mukaan se ”oikea linja” sitten määritellään.

      Meillä on jo neljä muuta luterilaista kirkkoa, joissa ollaan Raamattu keskeisempiä. Nämäkään kirkot eivät vain kykene yhdistymään vaan ovat erillään. Eikä niihinkään tunnu olevan mitään tunkua.

      • Anonyymi

        Apostolien mallista näkee kaiken oleellisen jos tulkinnoista on kyse.

        jos se ei kelpaa, mitään muutakaan on turha kelpuuttaa.

        ja heidän mallinsa on sellainen että jokainen joka osaa laitta akengät oikeisiin jalkoihin saa siitä selvän.


    • Anonyymi

      Luterilaisen kirkko on mennyttä jos papit ja piispat eivät tule uskoon.

    • Anonyymi

      Miksi raamattua pitää tulkita sadoissa oikein tulkitsevissa suuntauksissa ?
      Virheetöntä, muuttumatonta ja selkeää rakastavan jumalan sanaa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe