Huolimatonta kissanpitoa

Anonyymi

Ei kissa kuulu kaupungissa vapaasti ulkoilemaan. Tietäähän sen, miten sille käy, jää auton alle, kettu syö, joku voi tuollaisen rotukissan ottaa omakseenkin.
Maalla jotenkin ymmärtää kissat vapaana, vaikka sitten on villipoikueita kun eivätät raaski leikkauttaa emokisdoja eikä kolleja.

10

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leikkaamaton tyttökissa voi tuottaa 420,000 pentua seitsemässä vuodessa jälkikasvun jälkikasvu mukaan lukien sillä ne tulevat hedelmällisiksi jo kuuden kuukauden iässä. Jos kissojen annetaan lisääntyä villinä niin oman onnensa nojaan heitettyihin kissapopulaatioihin voi tulla myös sisäsiittoisuuden kautta syntymävikoja.

      Parempi vain leikata se lemmikiksi tarkoitettu kissa, elää paljon huolettomammin.

    • Anonyymi

      Kissat eivät ole YH lasten leikkikaluja.

    • Anonyymi

      Yhyyy. Erikoisjoukot pelastaa kissat

    • Anonyymi

      Kolmekymmentä lintua tappoi ZDF:n Saksassa pimeänäkölaittein seuraama kissa yhden yön aikana.

    • Anonyymi

      Meillä on yksi kissa kun puoliso sen halusi. Kolli. Leikattu. Rotukissa, joka vaatii paljon huomiota, hoitamista, ruokaa ylenaikaa ja jätekammion siivoamista. Vaatii myös jokapäiväistä ulkoilu (remmissä) tai alkaa niin sanotusti hyppimään seinillä. (Lieneekö se leikkaus epäonnistunut jotenkin tämän katin kohdalla.). Pelkkä silittely ja vieressä kerääminen ei sille riitä. Mielestäni kissa ei myöskään sovellu liikuntarajoitteisille ihmisille. Sisäkissat herättää sääliä. Harkitkaa kaksi kertaa ennenkuin otatte kissan !

      • Onko se kissa ns. puolivilliä rotua kuten bengali- tai savannikissaa? Luonne riippuu kyllä rodustakin.

        Lisäksi on yksittäisiä sisäkissoja jotka eivät nauti ulkona olemisesta laisinkaan, jopa pelkäävät sitä.


    • Anonyymi

      Lemmikkieläimiä saisi olla enintään kaksi kotitaloudessa. Lähtee herkästi lapasesta ja muodostuu hallitsemattomaksi. Liian paljon surullisia tapauksia. Tiukempaa lainsäädäntöä tarvitaan.

      • Jotkin akvaariokalalajit kuten tetrat tarvitsevat parven elääkseen onnellisia. Tuollainen lainsäädäntö toimisi tuossa esimerkissä melko huonosti.


    • Anonyymi

      Kyllä elättejä suomeen mahtuu

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe