Kuinka mormoneissa suhtaudutaan mieleltään sairastuneisiin? Entä itsemurhan tehneisiin?
Mielisairaus
Tietoa kaipaava
9462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
veikkaan että itsemurhan tehneet haudataan.
Oman kokemukseni mukaan kirkossa on verrattain paljon epästabiileja mieleltään.
Moni on lääkityksellä tai muuten hieman outoja...
Hyvin siellä suhtaudutaan, pääsee omiensa joukkoon!
On myös todellä älykkäitä jäseniä, he sitten paimentavat näitä vähä-älyisempiä raukkoja mikä varmaan onkin ihan oikein!
Tosin näitä älykköjä ei tällä palstalla ole näkynyt. HE taitavatkin keskittyä olennaiseen eikä kääntele täällä takkiaan joka päivä ja mustaa kirkon mainetta kyseenalaisilla kommenteillaan.
Jos kärsit mielenterveysongelmista niin varo ettet tule hyväksikäytetyksi...Sinut nakitetaan jokapaikan höyläksi ja muiden palvelijaksi...Olen senkin itse nähnyt.
Mielisairauteen suhtaudutaan MAP-kirkossa juuri ja nimenomaan sairautena. Eli luotetaan lääketieteen apuun. Mielisairaita ei pyritä siis mitenkään poppaskonsteilla parantamaan. Myöskään ei opeteta, että he olisivat pahojen henkien riivaamia. Tosin, toki riivaajien olemassaolo tunnustetaan, mutta sairaat ohjataan lääkäriin.Seurakuntaelämässä heidät huomioidaan mielestäni erittäin asiallisesti.
Itsemurha on periaatteessa synti. Toisaalta tuomio jätetään yksin Jumalalle. Myöskin MAP-kirkossa (mielestäni oikein) yleisesti ajatellaan, että itsemurhaan ajautuneilla on taustalla niin vaikeita asioita (vaikkapa tässäkin liipattua mielisairautta), että uskotaan että on mahdotonta sanoa "tuomiosta" mitään, koska vain Jumala tietää taustat ja varmaan löytyy "lieventäviä asianhaaroja".
Me "epästabiilit" seurakunnassamme olimme kuin kaksi
täysin erillään olevaa "reppanaa", jotka jätettiin aina viimeiseksi, olipa kyse kotikutsuista tai muista tilaisuuksista...
Pyhäkoulussakin minultakin kysyttiin aina kaikkein helpoimpia kysymyksiä, kuten "mitä tarkoittaa viisauden sana?" Jokaisen jäsenen perehdyttämiseen kuuluu opetella virallinen terveyslaki - siis ei kahvia, teetä, alkoholia eikä tupakkaa ja minäkin osasin vastata ko. kysymykseen.
Kotikutsuillakin istuimme kahdestaan eri pöydässä muista.
Kerrankin vastaavan jälkeen kotiin päästyäni mietin miksi minun täytyy vielä tässäkin rakkauden yhteisössä kärsiä "epästabiilisuudestani"...
Onko tämä "erittäin asiallista huomioimista"?
Ei todellakaan - tosin en tiedä nykykäytäntöä...
Ehkä joku voisi kertoa tilanteesta?
taidat olla trolli!
En viitsi edes vilkaista vastustajien kirjoituksia joten en tiedä mitä ovat vasstanneet... luultavasti jotakin solvaavaa.
Kaikki aivovammaiset katsotaa syyntakeettomiksi ja puhtaiksi sekä oikeutetuiksi elämään Jumalan silmien alla aivan kuin lapset jotka ovat nukkuneet pois aikaisein. He ovat viattomia.
Itsemurhaa ei saisi tehdä, se on elämän mahdollisuuden riistoa.
Mikä on mielisairauden raja? Onko ihminen joka ottaa oman elämänsä mielisairas?? Kuka sen tietää?? Yksin Jumala. Oletko sinä Jumala? Moni mielisairas ei ehkä olekkaan niin sairas kuin miltä antaa vaikuttaa vaan aivan päinvastoin liian viisas näyttääkseen sairaattomuutensa.
Siis, god morgon. Harvinaisen hieno oivallus. Luulisin sairaattomuutensa salaustaipumusta olevan monilla.
Tuosta rajanvedon mahdottomuudesta olen kovasti yhtä mieltä kanssasi.
Turust
En ole trolli vaan ihan oikeasti tietoa etsivä koska minusta tuntuu että olen löytänyt tien alkupään eli tämä on minun uskonto. Mutta olen asiasta kiinnostunut koska olen mielenterveyshäiriöisen omainen ja myös rakkain läheiseni on tehnyt itsemurhan. Siitä syystä olen kiinnostunut kuinka mormonit suhtautuvat tällaisiin asioihin ja kuinka henkilö joka sairautensa pahimmassa vaiheessa tekee itsemurhan, niin kuinka hänelle käy loppupeleissä?
En huomannut tästä olevan aiempaa keskustelua.
Katsoppas nyt troverdig, kuinka käy kun on aggressiivinen, yksisilmäinen ja ennakkoluuloinen! Leimaat heti kättelyssä asiallisen etsijän trolliksi ja luulet lukematta, että "vastustajat" ovat sanoneet aiheesta jotakin solvaavaa. Luulit väärin kummassakin tapauksessa ja mokasit ainoastaan itsesi. Sinun, kirkon edustajan kirjoitus on tässä ketjussa se ainoa epäasiallinen.
"Kaikki aivovammaiset katsotaan syyntakeettomiksi ja puhtaiksi sekä oikeutetuiksi elämään Jumalan silmien alla..."
Hmmm... miten määrittelet aivovamman? Tiedoksesi, että aivovammoja voi olla hyvin monenlaisia riippuen mm. siitä. mille aivojen alueelle vammautuminen on kohdistunut ja mitä seurauksia se on aiheuttanut. Enpä oikein usko, että esim sellainen aivovammainen, jolle vamma aiheuttaa lähinnä liikunnallista haittaa, on syyntakeeton teoistaan. Älä viitsi esiintyä täällä noin varmoin mielipitein, jos et tiedä edes perusfaktoja.
Haluaisin myös kysyä, miksi ylipäätään suhtaudut noin torjuvasti asialliseen kysymykseen mielisairaudesta? Onko aihe kenties jotenkin henkilökohtaisesti arka tai tabu sinulle? Miksi?
Mieti tarkkaan! Moni päätyy mielisairaaksi tämän ko. uskonnon takia!
Tutki tarkkaan! Älä ole liian sinisilmäinen..Siksi Jumala loi meille aivot...
Siunausta matkaan!