Suomi on hävinnyt - nyt sotasyyllisyysoikeudenkäynti

Suomi on ollut mukana sodassa joka oli puhtaasti hyökkäyssota.
Kun pitkään jatkunut perusteiltaankin kestämätön Afganistanin miehitysyritys päättyy pakenemiseen olisi aika arvioida sen syitä ja seurauksia.
Toisen maailmansodan jälkeen Suomalaisiakin joutui syytetyiksi vaikka silloin voitiin edes aluksi sodan syttyminen nähdä puolustautumisena.
Afganistanin operaatio olisi perattava vihdoin perin pohjin, vaikka meillä näyttää ainoa ongelma olevan mahdollisimman monen sikäläisten sotaan osallistuneiden (sotasyyllisten?) tuominen Suomeen.
1151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Odotetaan kun valvontakomissio saadaan evakuoitua Suomeen.
Ehkä tullaan toimimaan täysin suljetuin ovin ja rangaistus kohdistetaan koko kansaan joka on kollektiivisesti syyllinen.

Äänestä
  • Eiköhän sen valvontakomission Suomessa muodosta vallassa oleva vihervasemmisto, joka on täällä jo valmiina.

    Äänestä

Ilmankos pekulla lirahti housuun,
jos se oli siellä ottamassa väkisin,
kuten vihreillä on tapana Suomessa.

Äänestä

Jatkosota oli puhtaasti hyökkäyssota. Ei sitä pystytä puolustuksena perustella. Länsimaissakaan ei tunnusteta Suomen sotineen puolustussotaa.
Ei sentään puolustettu rajoja satojen kilometrien päässä Syvärillä.

Äänestä
  • Eikö Visurilla ole muuta tekemistä.

    Äänestä

  • Älä puhu paskaa. Jos neukut olisi onnistuttu ajamaan siperiaan, olisi maailman kehitys ja hyvinvointi vähintäänkin hyvää länsimaista tasoa. Ei olisi ollut sotia toisen maailmansodan jälkeen. Kaikki kriisit olisi ratkaistu ennen eskaloitumista sodaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä puhu paskaa. Jos neukut olisi onnistuttu ajamaan siperiaan, olisi maailman kehitys ja hyvinvointi vähintäänkin hyvää länsimaista tasoa. Ei olisi ollut sotia toisen maailmansodan jälkeen. Kaikki kriisit olisi ratkaistu ennen eskaloitumista sodaksi.

    Aamen!

    Äänestä

Samalla tavalla suomi oli aikoinaan tukemassa kolmannen valtakunnan hyökkäys- ja valloitussotaa. Suomella oli toki oma sotansa neuvostoliittoa vastaan, mutta suomi osallistui myös saksan rintamalla sotatoimiin, tällä tavoin myös sotarikoksiin.

On huomattava että merkitykselliseksi ei lasketa sitä, osallistuivatko suomalaiset sotilaat konkreettisesti saksalaisten SS-joukkojen julmuuksiin. Oleellista on se, etteivät SS-joukot olisi kyenneet tekoihinsa, elleivät heidän selustaansa olisi turvanneet useista maista kootut lisäjoukot. Eräänlaiset "rauhanturvaajat" jotka pitivät miehitysvaltaa yllä valloitetuissa turvallisemmissa provinsseissa.

Se missä määrin syyllisyyttä tällaisessa toiminnassa halutaan nähdä, on retoriikkaa ja kansainvälisen lainsäädännön tulkintaa. Mutta on huomattava että mikäli yhteyttä Saksan hirmutekoihin voidaan siinä nähdä, on suomella aivan samanlainen yhteys amerikkalaisjoukkojen hirmutekoihin Afganistanissa. Olemmehan olleet aivan samalla tavalla myös niiden mahdollistajina.

Äänestä

Rahan kylvämissota se oli. Lopettivat kun olivat saaneet kylliksi.

Äänestä

Aika loppuu!
Kuka on vastuussa sotamorsiamien pelastamisesta?

Äänestä

Suomi antoi täyden tuen kun amerikkaliset sotilaat metsästivät afgaanisivillejä kuin eläimiä ja keräsivät tapettujen sormia. Suuret metsäsätäjät kilpailivat siitä kenellä oli suurin sormikokoelma.

Todellisuudessa ainakin kaksitoista sotilasta harjoitti siviilien kilpatappamista ja sormien keräilyä, mutta vain viisi saatettiin näennäiseen vastuuseen.

https://www.theguardian.com/world/2010/sep/09/us-soldiers-afghan-civilians-fingers

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomi on ollut mukana sodassa joka oli puhtaasti hyökkäyssota.
Kun pitkään jatkunut perusteiltaankin kestämätön Afganistanin miehitysyritys päättyy pakenemiseen olisi aika arvioida sen syitä ja seurauksia.
Toisen maailmansodan jälkeen Suomalaisiakin joutui syytetyiksi vaikka silloin voitiin edes aluksi sodan syttyminen nähdä puolustautumisena.
Afganistanin operaatio olisi perattava vihdoin perin pohjin, vaikka meillä näyttää ainoa ongelma olevan mahdollisimman monen sikäläisten sotaan osallistuneiden (sotasyyllisten?) tuominen Suomeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu