Lailani Farha YLEllä: "Asunnottomuus on ihmisoikeusrikos." Helsinki ja Suomi on ihmisoikeusrikos JA TÄMÄ KUN HELSINGILLÄ ON 600 MILJOONAA euroa YLIJÄÄMÄÄ 200 miljoonaa korona-talouden ongelmien hoitoon...-
Ja kaupunki tekee ihmisoikeusrikoksen ettei asunnottomuutta lopeteta- hommata kansalaisille asuntoja- tai majoituksia.
on myös ihmisoikeusrikos että pakkoirtisanotaan eli pakkohäädetään asunnosta- jos ei ole paikkaa jonne muuttaa- voidaan asukas pakkohäätää vaikka kadulle, jos ei ole mitään paikkaa jonne muuttaa.
Ennen EU-kapitalismia suomessa oli hyvät
lait- VALTION tuli taata ihmisille työpaikat- laki muutettiin kun tuli EU.- EU-Suomessa EI OLE ENÄÄ OLLENKAAN VALTION VELVOLLISUUS TYÖLLISTÄÄ kansalaisia.-
SAMATEN OLI LAKI JOKA KIELSI HÄÄDÖN JOS ASUKKAALLA ei ollut paikkaa jonne muuttaa.
Miksi suomi sallii ihmisoikeusrikokset?-
Asunto on ihmisoikeus- kansalaispalkka on ihmisoikeus- valta ja valtion rahat ja maat ja omaisuudet kuuluu kansalle-
kapitalisti on ryöstänyt nuo kaikki itselleen. NYT on aika palauttaa nyo kaikki kansalle- MEILLÄ on valta- julkiset maa-alueet ja kiinteistöt ja varat kuulvat kansalle- eikä päättäjien edustmalle valtakoneistolle.
Jokaine asunnoton voi majoittua valtion a kuntien kiinteistöihin tai maille vapaasti?
YLE: Asiantuntijalausunto: "Asunnottomuus on ihmisoikeusrikos."- Helsinki, Suomi on ihmisoikeusrikos
20
152
Vastaukset
- Anonyymi
fasisti-elitti ei saa sortaa kansaa Suomessa enää päivääkään?
- Anonyymi
kansan on otettava omaisuutensa haltuun.
ei kukaan voi ajaa meitä pois puistoista , kaduilta, tai muilta valtion mailta. asuminen on ihmisoikeus- joten saamme myös rakentaa asuntomme minne haluamme.- Anonyymi
yleensä tietämätön poliitikkojen aivopesemän kansan mielipide on että asunnottomus ja työttömyys on ongelmia "joita vastaan taistellaan" - mutta totuus on että nämä on asioita joita poliitikot tarkoituksellisesti luovat esim. Helsingki on täsätloistava seinmerrkki-
ei ole rahapulaa, ei tilnapuute, työpaikkojakin voisi kaupunki luoda vaikka kunka.
mutta kyse on että on tarkoitusin pitää asuntojen hin na t korkealla- poita köhää väestöä- ja ylääpitää työttömyytä niin riittää halpatyövoimaa.
tömä on maailmanlaajuinen ongelma- kapitalsimin ongelma- ei se ooe ongela kapitalisteille- vaan kansalle.on tai ilman työtä,.
https://www.youtube.com/watch?v=Qt2mbGP6vFI&ab_channel=PhilCollins
komunismissa ei kkaan ole asunnot - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
yleensä tietämätön poliitikkojen aivopesemän kansan mielipide on että asunnottomus ja työttömyys on ongelmia "joita vastaan taistellaan" - mutta totuus on että nämä on asioita joita poliitikot tarkoituksellisesti luovat esim. Helsingki on täsätloistava seinmerrkki-
ei ole rahapulaa, ei tilnapuute, työpaikkojakin voisi kaupunki luoda vaikka kunka.
mutta kyse on että on tarkoitusin pitää asuntojen hin na t korkealla- poita köhää väestöä- ja ylääpitää työttömyytä niin riittää halpatyövoimaa.
tömä on maailmanlaajuinen ongelma- kapitalsimin ongelma- ei se ooe ongela kapitalisteille- vaan kansalle.on tai ilman työtä,.
https://www.youtube.com/watch?v=Qt2mbGP6vFI&ab_channel=PhilCollins
komunismissa ei kkaan ole asunnottoi 25.08 klo 13.53 tullut kommentti on suomi24-kokoomuspersujen EK-taholta tullut kommentti jolla yritävät leimata keskustelun tästä rasistiseksi.
Noin porvari-kapitalistirikolliset toimivat ja kommentoivat?
- Anonyymi
Poliitikot ihan oikeaan vastuuseen tästä alennustilasta. Ulkomaaneläville on all inclusive -palvelu hautaan asti. Suomi-kurjallisto asuu veneiden alla ja roskalaatikoissa.
- Anonyymi
miksi kukaan ehlsinki poliitikoista ei aja a sunnottomien asiaa
- Anonyymi
italia, sveitsti ja espanjassa on jo aknsanpalkka- seuraavana suomi.
KANSALAISPALKKA TAKAA KAIKILLE HYVINVOINNIN- JA RAHA PALAUTUU HETI VALTION KASSAAN- eli se ei ole keneltäkään pois- vaan lisää kauppaa koko yhteiskunnassa= hyvinvointia, rikkautta ja vapautta kaikille.
kansalaispalkan määrä ei ole kovin merkitykselinen muuten paitsi että sen pitää riittää suurimmalle osalle normaaleihin kuluihin kuten asuminen,ruoka, muut menot. Tällöin ei synny ongelmia, ja myös työn vastaanotaminen kannattaa.
Suomen ongelma nykyäänkin on kapitalismista (pääoma-piireistä) johtuva suuri hintaero pääkaupunkiseudun ja muun suomen välillä. - Anonyymi
Kahelit suhmurit johtavat kaikkea asumiseen liittyvää toimintaa!
- Anonyymi
Suomi on teloitettava rikoksista ihmisyyttä kohtaan!
- Anonyymi
Kiusaus kuuluu demokratiaan.
- Anonyymi
Ylijäämä on paskapuhetta. Alijäämää kyllä löytyy.
- Anonyymi
Se että ihmisen jättäminen heitteille asunnottomana vaikka kuolemaan hankeen on ihmisoikeusrikos, kyllä valtionhallinnon piirissä tiedetään.
Juuri siksi kaikille ulkomaalaisille jotka päättävät maahan saapastella, vaikka ilman mitään papereita, löytyy majoitus ja kaikki tarvittava. Onhan se jo julki sanottukin että tämä on sellainen humanitäärinen velvollisuus joka pitää vain hoitaa.
Mutta suomalaiset asunnottomat jätetään vaikka hankeen kuolemaan. Mikään humanitäärinen velvollisuus ei kata heidän auttamistaan, koska eivät ilmeisesti ole vallankäyttäjien silmissä ihmisiäkään. Heidän elämällään ei ole väliä.
Samalla yhteiskunta on muuttunut siihen suuntaan, että tavallisia suomalaisia yhä raivokkaammin pyritään kampeamaan siihen huono-osaisuuden kierteeseen joka asunnottomuuteen, aliravitsemukseen ja lopulta kuolemaan johtaa.
Suomella on outo tyyli leikkiä humanitäärisyyden mallimaata. - Anonyymi
Kyllä tämä on mennyt överiksi miksi nyt ei tule toimeen kuin isolla palkalla kun aloitin elämäni menin töihin 15v ja olin töisssä 65 ikävuöteen kun eivät laskeneet eeläkkeelle kun kukaan ei halunnut tulla kiusatuksi. mutta miksi nyt ei opiskella ilman tukia itse en ole saanut mitään tukia vaikka koulutusta on vaikka kuinka. nyt ollaan menttämässä kertynyt eläkekkin kun nämä pellet leikkaa eläkettä. omaisuutta on omiksi tarpeiksi, jos joku pystyisi ostamaan. kyllä suomi on konkurssikypsä maa tällä menolla
- Anonyymi
lopetan tänne kirjoittelun kun ei näitä lue politikot
- Anonyymi
Lahtarihenki hallinnut Helsinkä fasistisesti jo vuodesta 1917 ?
- Anonyymi
No nimpä tietenkin! :)
Matu, jonka oma kotimaa on anarkian vallassa sodan takia, tulee ulisemaan Suomeen että mitkä asiat täällä on ihmisoikeusrikoksia! :)
*läpy-läpy* 👍🏾 - Anonyymi
Vittu joo!!! Hyvä hyvä... Isojako käyntiin ja jokaiselle saman kokoinen tontti
- Anonyymi
Miksi suomalaisilla ei ole samoja perusoikeuksia kuin tänne tulevilla elintasoshoppailijoilla? Oikeus asuntoon ja perustoimeentuloon?
- Anonyymi
Jos ei maksa vuokriaan niin ei ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin potkaista pummi kadulle. Vai pitäisikö omistajan antaa pummin asua ilmaiseksi maailman tappiin asti?
- Anonyymi
Miksi kaikkien matujen pitää pakkautua Helsinkiin, muualla Suomessa on tyhjiä asuntoja liikaakin.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958627Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205892Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2884904Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s734193Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643962SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901741
- 991302
- 47899