Autojen ostajat

Anonyymi

Olen huvittuneena seurannut huutokauppa comin, ja näitä ns ammattilaisille suunnattuja huutokauppoja. Automyyjistä olen eniten huolissani nämä torvelot huutavat hullun kiilto silmissä autoja aivan pitkäksi. Tässähän käy ihan toisin kun oli tarkoitus, käytettyjen hinnat ovat nousseet sairaalle tasolle. No nämä höppänät kun ostavat autot ylihintaan varastoon tulevat vielä kompastumaan omaan näppäryyteensä. Vetoaisin myös kauppureita ottamaan sen ihan pikkuisen järjen hivenen käteen ja lopettakaa se autojen hintojen korottaminen. Jos vaivautuu esim selailemaan nettiautoa yksityiseltä saa aina halvemmalla kun näistä huutokaupoista. Ja itsellä onnistumisprosentti on 0! Tosin en ole kuin joku 30-40 autoa huutanut mutta joka ikisessä on ollut jotain vikaa mikä on myyjältä jäänyt kertomatta. Ikävä on vanhoja hyviä aikoja kun liikkeet tekivät keskenään kauppaa eikä tarvinnut ostaa ns sikaa säkissä. Nythän tässä lystissä ei rikastu kuin huutokauppojen pitäjät. Kärsijöinä tavalliset kuluttajat ja autoliikkeet itse, varsinkin pienemmät. Itse tätä 20v tehneenä en tuohon lankea, sillä eihän autot mihinkään ole maailmasta loppuneet. Eiköhän autokauppiaat lopeteta sen huutokauppojen elättäminen ja etsitään autot muualta!

5

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On myös suurta hupia nostaa näiden torveloiden autojen hintoja, kun tietää että kaikki ratkaisevat huudot tapahtuvat viimeisen viiden minuutin aikana. Eipähän ole sopivasti kilpailijalla varastossa :)

      • Anonyymi

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.

        Myyijä on on myynyt vain yhden auton huutokaupassa.
        Mutta kun katso palautteet niin on 10 negatiivista palautetta ja 3 tyytyväistä asiakasta.
        Se siitä toiset tarjoaa ja viisaat eivät sekaanu tähän uhkapeliin edes tikullakaan.


    • Anonyymi

      Noi on kusetusta kaikki

    • Anonyymi

      Miten voit olla varma ettei myyjät itse tee korotuksia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      64
      4606
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3532
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2913
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2871
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2694
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1811
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe