Autojen ostajat

Anonyymi

Olen huvittuneena seurannut huutokauppa comin, ja näitä ns ammattilaisille suunnattuja huutokauppoja. Automyyjistä olen eniten huolissani nämä torvelot huutavat hullun kiilto silmissä autoja aivan pitkäksi. Tässähän käy ihan toisin kun oli tarkoitus, käytettyjen hinnat ovat nousseet sairaalle tasolle. No nämä höppänät kun ostavat autot ylihintaan varastoon tulevat vielä kompastumaan omaan näppäryyteensä. Vetoaisin myös kauppureita ottamaan sen ihan pikkuisen järjen hivenen käteen ja lopettakaa se autojen hintojen korottaminen. Jos vaivautuu esim selailemaan nettiautoa yksityiseltä saa aina halvemmalla kun näistä huutokaupoista. Ja itsellä onnistumisprosentti on 0! Tosin en ole kuin joku 30-40 autoa huutanut mutta joka ikisessä on ollut jotain vikaa mikä on myyjältä jäänyt kertomatta. Ikävä on vanhoja hyviä aikoja kun liikkeet tekivät keskenään kauppaa eikä tarvinnut ostaa ns sikaa säkissä. Nythän tässä lystissä ei rikastu kuin huutokauppojen pitäjät. Kärsijöinä tavalliset kuluttajat ja autoliikkeet itse, varsinkin pienemmät. Itse tätä 20v tehneenä en tuohon lankea, sillä eihän autot mihinkään ole maailmasta loppuneet. Eiköhän autokauppiaat lopeteta sen huutokauppojen elättäminen ja etsitään autot muualta!

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On myös suurta hupia nostaa näiden torveloiden autojen hintoja, kun tietää että kaikki ratkaisevat huudot tapahtuvat viimeisen viiden minuutin aikana. Eipähän ole sopivasti kilpailijalla varastossa :)

      • Anonyymi

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.

        Myyijä on on myynyt vain yhden auton huutokaupassa.
        Mutta kun katso palautteet niin on 10 negatiivista palautetta ja 3 tyytyväistä asiakasta.
        Se siitä toiset tarjoaa ja viisaat eivät sekaanu tähän uhkapeliin edes tikullakaan.


    • Anonyymi

      Noi on kusetusta kaikki

    • Anonyymi

      Miten voit olla varma ettei myyjät itse tee korotuksia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      99
      7479
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7341
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4779
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1741
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1539
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe