Autojen ostajat

Anonyymi

Olen huvittuneena seurannut huutokauppa comin, ja näitä ns ammattilaisille suunnattuja huutokauppoja. Automyyjistä olen eniten huolissani nämä torvelot huutavat hullun kiilto silmissä autoja aivan pitkäksi. Tässähän käy ihan toisin kun oli tarkoitus, käytettyjen hinnat ovat nousseet sairaalle tasolle. No nämä höppänät kun ostavat autot ylihintaan varastoon tulevat vielä kompastumaan omaan näppäryyteensä. Vetoaisin myös kauppureita ottamaan sen ihan pikkuisen järjen hivenen käteen ja lopettakaa se autojen hintojen korottaminen. Jos vaivautuu esim selailemaan nettiautoa yksityiseltä saa aina halvemmalla kun näistä huutokaupoista. Ja itsellä onnistumisprosentti on 0! Tosin en ole kuin joku 30-40 autoa huutanut mutta joka ikisessä on ollut jotain vikaa mikä on myyjältä jäänyt kertomatta. Ikävä on vanhoja hyviä aikoja kun liikkeet tekivät keskenään kauppaa eikä tarvinnut ostaa ns sikaa säkissä. Nythän tässä lystissä ei rikastu kuin huutokauppojen pitäjät. Kärsijöinä tavalliset kuluttajat ja autoliikkeet itse, varsinkin pienemmät. Itse tätä 20v tehneenä en tuohon lankea, sillä eihän autot mihinkään ole maailmasta loppuneet. Eiköhän autokauppiaat lopeteta sen huutokauppojen elättäminen ja etsitään autot muualta!

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On myös suurta hupia nostaa näiden torveloiden autojen hintoja, kun tietää että kaikki ratkaisevat huudot tapahtuvat viimeisen viiden minuutin aikana. Eipähän ole sopivasti kilpailijalla varastossa :)

      • Anonyymi

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myy autosi meidän kautta.
        Ja yksityinen henkilö antaa auton myyntiin eli henkilö joka on omistanut tämän kulkuneuvon pidenmmän aikaa. Siis aivan tavallinen yksityishenkilö.
        Mutta kun katsoo palautteet niin tämän henkilön palautemäärä on valtava.
        Miten tämä on mahdollista.

        Myyijä on on myynyt vain yhden auton huutokaupassa.
        Mutta kun katso palautteet niin on 10 negatiivista palautetta ja 3 tyytyväistä asiakasta.
        Se siitä toiset tarjoaa ja viisaat eivät sekaanu tähän uhkapeliin edes tikullakaan.


    • Anonyymi

      Noi on kusetusta kaikki

    • Anonyymi

      Miten voit olla varma ettei myyjät itse tee korotuksia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2499
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1639
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1613
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1334
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1328
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1160
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      254
      1102
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      966
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      21
      886
    Aihe