Keskustajohtajan sanat kuohuttavat

Anonyymi

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/keskustajohtajan-sanat-kuohuttavat-nyt-tuli-tutkijan-arvio-vahvistaa-todennäköisesti-vain-perussuomalaisten-kannatusta/ar-AANKXP9?ocid=msedgdhp&pc=U531

Keskustajohtajan sanat kuohuttavat, nyt tuli tutkijan arvio: ”Vahvistaa todennäköisesti vain perussuomalaisten kannatusta”
Minna Karkkola 1 tunti sitten
Kabulin lentokentällä uskotaan olevan suuri terroristiuhka
Presidenttiehdokkaiden rekisteröinti alkaa Virossa

Keskusta. Juha Pylväs valittiin keskustan eduskuntaryhmän johtoon sen jälkeen, kun Antti Kurvinen siirtyi kulttuuri- ja tiedeministeriksi.© Toimittanut Uusi Suomi Keskusta. Juha Pylväs valittiin keskustan eduskuntaryhmän johtoon sen jälkeen, kun Antti Kurvinen siirtyi kulttuuri- ja tiedeministeriksi.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja puhui ”sosiaaliturvalla loisivista elintasosurffareista”. Politiikan tutkijan mielestä kyse on rasistisesta kielenkäytöstä.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan sanat ”sosiaaliturvalla loisivista elintasosurffareista” puhuttavat. Juha Pylväs sanoi kommenttinsa eilen keskiviikkona keskustan kesäkokouksessa pitämässään puheessa.

”Kyllä me tarvitsemme Suomeen myös omalla työllään toimeentulevia osaajia ulkomailta. Sosiaaliturvalla loisivia elintasosurffareita sen sijaan emme tarvitse. Kaikista tärkeintä on tietenkin saada suomalaisille työttömille töitä”, Pylväs totesi puheessaan.

Kommentti on herättänyt huomiota ja sitä on ihmetelty myös puolueen omista riveistä. Esimerkiksi keskustanuorten puheenjohtaja Hanna Markkanen totesi Twitterissä, ettei käsitä, miksi puheeseen ”piti tunkea tällainen termi”. Kansanedustaja ja entinen ministeri Hanna Kosonen ei viitannut suoraan ryhmänjohtajaan, mutta painotti Twitterissä liittyneensä keskustaan muun muassa siksi, että puolueen arvoihin kuluvat ihmisyys, tasa-arvo ja edistys.

”Ketään ihmistä ei katsota koskaan alaspäin ja jokaisen arvo tunnustetaan sanoin ja teoin”, Kosonen tviittasi.

Juttu jatkuu tviiti jälkeen.

Katso upotus täältä

Vihreiden entinen kaupunginvaltuutettu Hannu Oskala ihmettelee, että vielä vuonna 2009 kokoomuksen euroehdokkaan puheista ”sosiaalipummien maahanmuutosta” nousi kohu, mutta nyt on toisin.

”Se että tämä ei ole edes kohu on Halla-ahon suurin onnistuminen”, Oskala tviittaa.

Katso upotus täältä

Politiikan tutkija Johanna Vuorelma uskookin, että tällainen kielenkäyttö vahvistaa perussuomalaisten (PS) kannatusta.

”Rasistisen kielenkäytön omaksuminen muissa puolueissa vahvistaa todennäköisesti vain perussuomalaisten kannatusta, koska se osoittaa PS:n määrittelyvaltaa suomalaisessa maahanmuuttopuheessa. Viesti on silloin, että muut seuraavat PS:n viitoittamaa tietä”, Vuorelma tviittaa.

”Toiseen kulttuuriin kuuluvan ihmisen vertaaminen loiseen on yksiselitteisen rasistista, vastenmielistä ja vaarallista kieltä. Kannattaa tutustua historiaan. Sieltä löytyy esimerkkejä siitä, millaisissa yhteyksissä tällaista ihmisiä epäinhimillistävää kieltä on käytetty.”

Katso upotus täältä

Perussuomalaisten kansanedustaja ja kolmas varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkynen kiitteleekin Pylvään ulostuloa Twitterissä. Hänen mielestään ”tässä on vastuullista puhetta ja nimenomaan asioiden oikeilla nimillä”.

Pylväs HS:lle: Tarkoitin turvapaikanhakijoita
Pylväs tarkensi sanomisiaan Helsingin Sanomille. Hän toteaa viitanneensa ”sosiaaliturvalla loisivilla elintasosurffareilla” turvapaikanhakijoihin. Pakolaisjärjestelmän kautta tulevat ihmiset ovat Pylvään mukaan oikeasti hädänalaisia, mutta turvapaikanhakijajärjestelmän kautta vain tullaan maahan.

”Sillä termillä tarkoitetaan sitä, kun tulee meidän yhteiskuntaamme hakemaan parempaa elintasoa ilman aikomustakaan tehdä mitään työtä tässä yhteiskunnassa”, Pylväs tarkentaa HS:lle.

Kiintiöpakolaisjärjestelmässä suojelun tarve selvitetään jo ennen kuin henkilö saapuu maahan. Turvapaikkajärjestelmässä turvapaikkaa haetaan vasta kohdemaassa. Euroopan unioni on pyrkinyt korjaaman turvapaikkajärjestelmää jo useita vuosia.

Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén ei Pylvään selitystä niele.

”Selittelemällä ei nyt varsinaisesti parantunut. Poliitikoilla on vastuu sanomisistaan ja käyttämästään retoriikasta. Sanat ovat valtaa. Hallituspuolueen eduskuntaryhmän puheenjohtajan käyttämillä sanoilla on merkitystä”, Sirén huomauttaa Twitterissä.

34

88

    Vastaukset 34

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi totuudenpuhujista ei pidetä?

      • Anonyymi

        Ja tota kysyy joku persu, persuthan ei kestä totuutta itse :D


    • Anonyymi

      Meidänkin naapurusto täynnä näitä loisivia etelän ihmeitä. Työkiireet eivät hartioita paina.

      • Anonyymi

        Miljardien vuosikulut tulevat noiden täysihoidosta.


      • Anonyymi

        Hyvänen aika, eiväthän turvapaikanhakijat ole tulleet tänne töitä tekemään!! Kuka vielä luulee niin!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvänen aika, eiväthän turvapaikanhakijat ole tulleet tänne töitä tekemään!! Kuka vielä luulee niin!!!

        Muut tekevät työt kunniakansalaiset voivat nauttia elämästä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muut tekevät työt kunniakansalaiset voivat nauttia elämästä

        Eikö ne työtä koskaan tekemättömät deneneroidu ja mätäne


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljardien vuosikulut tulevat noiden täysihoidosta.

        On laskettu että jokainen haitta tulee maksamaan n. miljoonan odottavissa olevan elinikä suoritteensa aikana


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On laskettu että jokainen haitta tulee maksamaan n. miljoonan odottavissa olevan elinikä suoritteensa aikana

        Siis piti olla "odotettavissa olevan.."


    • Anonyymi

      Totuutta ei saa kertoa sillä loisiminen koetaan myrkkynä yhteiskuntaa kohtaa . Pakolainen ja käpykaartilainen toimisi yhtä ymmärrettävästi

    • Anonyymi

      Kun on paha mieli kansan petturit

    • Anonyymi

      Pahoitin tästä mieleni.

    • Anonyymi

      Kahdet rattaat on kepu ottanut käyttöön.

    • Anonyymi

      Pylväs joutui perumaan vaalipuheensa. Kyllä kunnon kepulaisen pitää haluta Suomen sosiaaliturvan pariin kaikki mahdolliset elintasopummit. KELA = "Iliimanen raha".

    • Anonyymi

      Ennen sai sanoa asiat niinkuin ne on. Joku tässä maailmassa on vikana, kun kaikesta pitää keksiä joku kiertoilmaus, vaikka samaa tarkoitetaan.
      Jos tuokin lause olisi sanottu toisella tavalla, luultavasti kukaan ei olisi ottanut nokkiinsa.
      Tänne tulleet "surffarit" tietävät itsekin mitä ovat hakemassa ja mitä haluavat tältä maalta.
      He nauravat takanapäin näille sinisilmäisille typeryksille jotka kimpaantuvat turhista sanoista.
      Toivottavasti poliitikot oppivat nämä kiertoilmaisut niin hyvin, ettei toisten tarvitse enää tarttua noihin pikkunyansseihin, vaan alkavat oikeasti pistämään maahan tulleet heti kouluun, kieltä oppimaan, tapoja oppimaan ja siitä PIAN töihin.

      • Anonyymi

        Kiertoilmaisujen historia juontaa pitkälle. Muunmuassa karhun nimeä ei saanut aikoinaan mainita koska se tiesi huonoa onnea. Siksi tuli kiertonimet otso, mesikämmen, nalle jne.
        Nyt on sama. Suututetaan joku suuri ja tavallista ihmistä arvokkaampi joten siksi suoraan ei saa mainita totuutta vaan pitää kierrellä.


    • Anonyymi

      https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/keskustapomo-pahoittelee-sanojaan-turvapaikanhakijoista-varsinaisessa-asiassa-en-kuitenkaan-peruuta/ar-AANLe7q?ocid=msedgdhp&pc=U531

      Keskustapomo pahoittelee sanojaan turvapaikanhakijoista: ”Varsinaisessa asiassa en kuitenkaan peruuta”

      Uusi ryhmyri. Kansanedustaja Juha Pylväs on toisen kauden kansanedustaja ja keskustaryhmän tuore puheenjohtaja.© Toimittanut Uusi Suomi Uusi ryhmyri. Kansanedustaja Juha Pylväs on toisen kauden kansanedustaja ja keskustaryhmän tuore puheenjohtaja.
      Olisin voinut valita sanani osin paremmin, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs pahoittelee puheitaan ”sosiaaliturvalla loisivista” maahanmuuttajista.

      Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs pahoittelee Facebook-kirjoituksessaan sanavalintaansa eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.

      Pylväs puhui tietyistä maahanmuuttajista ”sosiaaliturvalla loisivina elintasosurffareina”.

      ”Kyllä me tarvitsemme Suomeen myös omalla työllään toimeentulevia osaajia ulkomailta. Sosiaaliturvalla loisivia elintasosurffareita sen sijaan emme tarvitse. Kaikista tärkeintä on tietenkin saada suomalaisille työttömille töitä”, hän sanoi puheessaan.

      Ilmausta on laajalti kuvattu rasistiseksi. Kohun seurauksena Pylväs selventää näkemystään sosiaalisessa mediassa. Aiemmin hän sanoi Helsingin Sanomille, että viittasi ilmauksellaan turvapaikanhakijoihin.

      Hän painottaa käsitelleensä puheessaan maahanmuuttoasioita ”seuraavasti ja nimenomaan tässä järjestyksessä”:

      ”Totesin, että pakolaisia pitää auttaa. Afganistanin tapauksessa ensisijaisesti lähialueilla. Totesin, että tarvitsemme Suomeen myös omalla työllään toimeen tulevia osaajia ulkomailta. Totesin, että sosiaaliturvaa väärinkäyttäviä sen sijaan emme tarvitse. Tämä kaikki on eduskuntaryhmän ja puolueen pidempiaikaisen linjan mukaista”, Pylväs kirjoittaa Facebookissa.

      ”Asioista pitää voida puhua niiden oikeilla nimillä. Olisin kuitenkin nyt voinut valita sanani osin paremmin. Sitä pahoittelen. Varsinaisessa asiassa en kuitenkaan peruuta”, hän jatkaa.

      Pylvään mukaan maamme ”turvapaikkapolitiikka vaatii uudistamista niin, että pystymme auttamaan aidosti hädänalaisia ihmisiä”.

      ”Vuoden 2015 tapahtumista, jolloin suurin osa turvapaikkahakemuksista tuli hylätyiksi, pitää ottaa opiksi - ja varautua tulevaan.”

      LUE MYÖS:

      Lähtikö Maria Ohisalon esitys perheenyhdistämisistä ”varkain”? – Kyllä, vastaa yllätetty hallituskaveri keskusta
      Hallituksen sisälle repesi railo – Mikko Kärnä veti esiin pykälän, jonka pohjalta Suomi voi ”ottaa kaikki meitä auttaneet afgaanit”
      Pakolaiskiintiö tuplataan? Perussuomalainen väläytti rajua hintalappua – Maria Ohisalo puhuu 11 miljoonasta, jossa EU auttaisi
      Suomalaiset rajavartijat erikoisessa tilanteessa Liettuassa – ”Jos tällainen tilanne tulee, suomalaiset ilmoittavat etteivät osallistu”

      • Anonyymi

        Juha Pylväs puhui pelkkää asiaa ja totuutta, ja mitäpä totuuden sanoja perumaan. Juha Pylväs on seuraa ehdokasvalintani vaaleissa ja varmaan monen muunkin äänestäjän

        On hienoa että suomestakin löytyy näin rehellinnen ja suoraselkäinen mies!


      • Anonyymi

        Miksi kopioit koko jutun lähteestäsi? Se ei taida olla sallittua, ei ainakaan hyvien tapojen mukaista. Toisaalta juttua on voitu muuttaa tarkoituksella, eikä kopio vastaa alkuperäistä.
        Käytä linkkiosoitetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kopioit koko jutun lähteestäsi? Se ei taida olla sallittua, ei ainakaan hyvien tapojen mukaista. Toisaalta juttua on voitu muuttaa tarkoituksella, eikä kopio vastaa alkuperäistä.
        Käytä linkkiosoitetta.

        Totuus näyttää häiritsevän sinua?


    • Anonyymi

      On tunnettu ilmiö, että poliitikot voivat valehdella ja puhua tolkuttomia, eikä se aiheuta mitään seurauksia. Hallituksen ministerit ovat tätä jo pitkään tehneetkin.

      Vasta kun joku esittää julkisuuteen tosiasian, aiheuttaa se apinalauman villiintymisen. Heille kun totuus on pahin provokaatio.

    • Anonyymi

      Nyt tulee todistetuksi ettei vihapuhekanteita nosteta muita kuin PS edustajia vastaan. Valtakunnansyyttäjä vaikenee.

      • Anonyymi

        Voi hyvät ihmiset, eihän tuo Pylvään toteamus ole mitään vihapuhetta, vaan silkka totuus. Sanoi sen sitten inkä puolueen edustaja tahansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi hyvät ihmiset, eihän tuo Pylvään toteamus ole mitään vihapuhetta, vaan silkka totuus. Sanoi sen sitten inkä puolueen edustaja tahansa.

        Ei ollutkaan vihapuhetta, mutta persun sanomana siitä olisi tullut tutkinta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ollutkaan vihapuhetta, mutta persun sanomana siitä olisi tullut tutkinta.

        Kepukin on kovaa vauhtia persuuntumassa


    • Anonyymi

      Niin jatkaa Pylväskin nykytrendin mukaan - jos livahtaa "väärä" sanavalinta, sitä ollaan anteeksiruikuttamassa viimeistään seuraavana päivänä. Säälittävää. Muutaman tunnin jo ihmettelinkin, että kas, joku uskaltaa - hienoa... mutta ei. Tänään ruikutti sanavalintaa. Huomenna tod näk vesittää asiasisällön.

      • Anonyymi

        Sitten itketään taas a-studiossa "mielenhäiriöstä" että mites sitä nyt näin ja älä tee enää noin toiste


    • Anonyymi

      Ei sanassa elintasosurffari ole mitään rasistista, sehän kuvaa hyvin totuutta. Vai miksi Te luulette Suomen olevan niin haluttu kohde laittomalle maahantulolle ja turvapaikanhakijoille.

    • Anonyymi

      Pyytää nöyrästi anteeksi jo itkua vääntäen

      • Anonyymi

        Tyypillinen kepulainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tyypillinen kepulainen.

        Viime päivinä aktualisoitunut kysymys miksi uhan alta maastapakoon lähteneet lomailevat säännöllisesti näissä uhatuissa maissa
        "Miksi Afganistanissa on Suomesta turvapaikan saaneita?

        Eduskunnan lähetekeskustelussa puhutti viime perjantaina se, miten on mahdollista, että niin moni Suomesta turvapaikan saanut afgaani on palannut turvattomaan Afganistaniin."
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1375c009-3ac2-4800-ad60-41295d4b3ee5


    • Anonyymi

      Sanotaanko hänen nimensä Pylvään, vai Pylväksen. Kuten Orpo, Orvon vai Orpon??
      Miten se oikein menee nämä nimiasiat,häh??

      • Anonyymi

        Miksi kepu saa sanoa mutta persu ei
        Missä ne kommunistitwitterit ja valtakunnan syyttäjät nyt luuraa


    • Anonyymi

      Äkkiä hame kangasta tuolle puhuu ja pyytää anteeksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1144
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      127
      1043
    3. 56
      995
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      55
      882
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      846
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      793
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      76
      756
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      741
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      618
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      559
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    18. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      33
      479
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      276
      463
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      38
      413
    Aihe