Stalingradin jälkeen enää vain täysin todellisuudentajunsa menettäneet Saksan ystävät eivät halunneet tunnustaa tosiasioita - Suomi oli ajautunut ulkopoliittiseen umpikujaan. Suomi vuonna 2021 on ajautunut vastaavaan tilanteeseen. Eliittimme veikkasi väärää hevosta. Se ei pärjännyt ravikisoissa. Totoveikkaus kusi kintuille.
Suomen ulkopolitiikan haaksirikko 1943-44 ja nyt?
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joo mutta saipahan maansamyyjät hetken reuhata paidannapit auki siitä miten NYT ollaan pöydissä,joissa Päätökset tehdään!
Voihan sitä istua pöydässä missä "isot pojat" päättää mutta mitä se todistaa. Pöydässä istuminen kun ei todista, että olisi jotenkin mukana päätöstä muokkaamassa ja siihen vaikuttamassa. Kuuntelija ja joo-mies on pöydässä mutta kukaan ei sitä kuuntele.
Suomen oikeistopoliitikoilla on hämmästyttävä kyky maalata itsensä nurkkaan ja Suomi siinä mukana.
Tarkoitatko nurkalla suomalaisten asemaa eräänä maailman vauraimmista ja onnellisimmista kansoista?
Stallari on itse siinä nurkassa eikä pelastusta näy missään! Vain armoton mäkätys kaikuu nurkasta;-D
-----Kuuntelija ja joo-mies on pöydässä mutta kukaan ei sitä kuuntele.----
Sitä virkaa Suomi on ihan kiitettävästi hoitanut ja kerännyt sillä lapsillemme jo 50 miljardin vastuut. Kiitos niistäkin vähistä kun saamme olla tukemassa milloin Keski-Euroopan pankkeja, milloin Etelä-Euroopan röyhkeitä tuhlareita.
Tosin atallari ei tue itse yhtään mitään vaan on käsi ojossa sossun luukulla ja mäkättää sen jälkeen maalatussa nurkassaan huomalla 0,01:n prosentin kannatuksellaan!
Suomen ulkopolitiikka onnistui lähes täydellisesti 1944. Jo v. 1942 oli Suomen johdossa selvää, ettei Saksa voita maailmansotaa. Ryhdyttiin suunnittelemaan puolen vaihtoa, joka onnistuikin hämmästyttävän nerokkaan ulkopolitiikan ansiosta v. 1944.
Mikää muu sotaa käyvä maa ei onnistunut siinä, ettei tullut miehitetyksi vihollisen joukoilla. Ajoitus hipoi täydelisyyttä, sillä Saksa ei enää kyennyt syksyllä 1944 uhkaamaan Suomea sotilaallisesti vaan perääntyi Lapista. Saksalaiset yrittivät vielä vallata Suursaaren, mutta yritys epäonnistui surkeasti.
Suomi saavutti neuvotellen aselevon Neuvostoliitosta ja ajoi saksalaiset joukot maasta omin voimin.
Suomi on ihan omalla paikallaan läntisten demokratioiden rintamassa.
Presidentti on arvostettu kansainvälisestikin ja pääministeri sarjassaan maailman kaunein.
Voitamme milloin minkin kansainvälisen vertailun.
Ei ihme,että Suomi-vihaajia ja muita stallareita harmittaa.
Ei ole koskaan mennyt näin hyvin.
Ottakaa huomioon,että stallarit ovat nykyisin työssä Venäjän hyväksi,koska se uhittelee lännelle.
Suomi on ihan nettomaksajan ja vedätettävän paikallaan läntisten demokratioiden talous keplottelu rintamassa.
Presidentti on arvostettu kamreeri, numismaatikko ja pilkun viilaaja, kansainvälisestikin unohdettu. Ja pääministeri sarjassaan maailman kaunein taxfree keski-ikäinen pissis..
Voitamme tilastopelissä, kun muut väärentävät omat tilastonsa, ja juuri siksi toimimme nettomaksajina. Näin se Elintaso virtaa ulos Suomenmaasta.
ja milloin minkin kansainvälisen vertailun kautta tyhmää nettomaksajaa kannustetaan uusiin raha-suorituksiin eu peliin!.