Kirkosta eronneita kiinnostavia kansalaisaloitteita

Anonyymi

Tässä kirkosta eronneita (ja eroavia) kiinnostovia kansalaisaloitteita, joihin kannattaa tutustua ja allekirjoittaa. Kristityt älkööt vaivautuko.

Elämänkatsomuksen opiskelu sallittava kaikille
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
Loppu uskovaisten eheytyshoidoille
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8747
Pakkoruotsi valinnaiseksi lukiossa
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8591
Rikosvastuun alentaminen 15v -> 14v
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8535
Kansanedustajien määrä sataan
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8335
Lakisääteinen minimipalkka
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8290

11

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän kirkosta eroa kun kristityitä ja liittyvät sitten seurakuntiin ympäri Suomea.

      • Anonyymi

        Kristinuskon Jumalaan uskoo alle 20% suomalaisista. Lähde: Kirkon tiedotuskeskus.


    • Anonyymi

      Miten ihmeessä nuo neljä viimeistä liittyisivät mitenkään kirkosta eroamiseen?

      • Anonyymi

        Hyvä kysymys. Tuo pakkoruotsi on tosin hiukan (tosi vähän) samantapainen asia kuin pakkouskonto kirkkoon kuuluville.


      • Anonyymi

        Kiitos kysymästä.

        Pakkoruotsin poistaminen avaisi tulpan ja saataisiin myös katsomusaineet poistettua. Ei riitä, että pakkouskonto muutetaan ET vaan myös ET joutaa pois.

        Rikosvastuun alentaminen on tärkeää jotta uskonnolla päänsä vioittaneet nuoret saadaan pois kaduilta tekemästä väkivaltaa.

        Kansanedustajissa on liikaa lahkolaisia kuten lestapaholaisia, kansanedustajien määrää vähentämällä saadaan tämä paskasakki pois.

        Lakisäätäinen minimipalkka tarvitaan että oikeistokristilliset yrittäjät eivät voi polkea palkkoja ainakaan ilman rikosseuraamuksia. Nyt tilanne on se, että työehtoja polkemalla ei voi joutua vankilaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kysymys. Tuo pakkoruotsi on tosin hiukan (tosi vähän) samantapainen asia kuin pakkouskonto kirkkoon kuuluville.

        Sen verran tuossa on yhteyttä, että kyselytutkimusten mukaan sekä pakkoruotsin poistoa kannattaa (tai 'vastustaa kahta elävää kansalliskieltä', tässähän termillä kertoo kantansa) että ET:n vapauttamista kannattaa noin 70-80 prosenttia kansasta mutta muutosta ei vain tapahdu.


    • Anonyymi

      ET vapauttaminen ois hyvä. Sen vois toteuttaa myös niin että koulu ei SA enää kysyä kuuluuko lapsi johonkin uskontokuntaan. Sehän on yksityisasia!!

      Koulu sais kysyä van haluaako osallistua ET vai uskonnon opiskeluun.

      Nyt esim. Tampereen normaalikoulun lukio kysymys kuuluuko uskontoon vai vöestörekiateriin!?! Eihän sellaista oo edes olemassa ja toiseksi, siihen kuuluu kaikki :D

    • Anonyymi

      Hyvällä mielikuvituksella voin kuvitella uskovan kirkon jäsenen, joka on sitä mieltä, että pakkouskonto koulussa ja lukiossa ei ole hyvä.

      ”Sääntely on siten yhdenvertaisuutta loukkaavaa ja lapsen oikeuksien sopimuksen 2. artiklan vastainen.” Lapsiasiavaltuutetun kertomus eduskunnalle 2018, s. 154.

      Päästetään kansanedustajat päättämään, vaikka asia ei olekaan hallitusohjelmassa.

    • Anonyymi

      Onks reilua, että peruskoulun ja lukion elämänkatsomustiedon opiskelu on kielletty alle 18-vuotiailta evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon jäseniltä?

      • Anonyymi

        Ei ole. Ja kun aloitteen toteutuminen tulisi käytännössä voimaan vasta 2023, kannattaa erottaa lapsi kirkosta nyt ja siirtää ET-opetukseen.


    • Anonyymi

      ET-kansalaisaloitteen lisätietoja, ks et-opetus.fi/ kansalaisaloite

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7805
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5901
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2333
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1175
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe