Yle ja vääristelty kuva feminismistä

Anonyymi

Yle pisti tulemaan ulos eilen parin vuoden takaisen dokumenttielokuvan Finlandia- palkitun steriloidun panseksuaalin Siiri Elorannan eriskummallisesta elämästä.

https://areena.yle.fi/1-4476081

Dokumentista tulee ilmi että elokuva on tehty feminismin nimissä. Tai siitä ainakin tulee ilmi, että dokumenttielokuvassa esiintyvät henkilöt itse uskovat toteuttavansa feminististä elämäntapaa. Näin feministinä on shokeeraavaa nähdä miten tyynesti nämä aikuiset naiset puhuvat mm. siitä miten isä "ei ole suosikkihenkilöni" ja että "kyllä meillä aina mun mielestä on ollut sellainen aika feministi perhe. Ja mun mielestä sitte jos meidän perheessä on ollu jotain miehiä niin ne on ollu vähän semmosia - ei siis poikaystävät - mutta niinku sillee, ni ne on ollut vähän sillee niinku haitta. Aina ollu jotain isäpuolia tai jotai serkkuja tai mitä ikinä ne miehet keitä meillä on asunu".

(16:00 ->)

Kun päätetään tuottaa dokumentti feminismin nimissä, sen pitäisi vastata kysymykseen MIKSI isä ei ole suosikkihenkilö, ja MIKSI perheessä asuneet "ne jotkut random- miehet" olivat haitta. Elokuva jättää arvailujen varaan onko miesten toiminnassa ja asenteissa oikeasti ollut jotakin sellaista mikä oikeuttaa heidän haukkumisensa ja loukkaamisensa. Perustelut pitäisi kuulla. Perusteluksi ei tietenkään riitä että koska ne olivat miehiä. Nämä aikuiset naiset (päähenkilö on dokumenttia tehdessä jo 32- vuotias aikuinen nainen) jotka puhuvatkin vielä lapsen äänellä, vaikuttavat siltä kuin miesten halventaminen ja julma selän takana paskanpuhuminen sisältyisi feminismiin olennaisena osana.

Dokumentti esittää feminismin vääristyneesti.

Feminismiin ei sisälly miesten ja miehisyyden halventamista. Silloin kun on aihetta halveerata jotakin mieshenkilöä, sen miksi niin on oikeus tehdä, pitää tulla selvästi esille. Sovinismia, väkivaltaa, naisten alistamista, kunnioituksen puutetta...? Mikä mahtoi olla peruste juoruilla noin julmasti elämänsä miehistä. Siis ei niistä poikaystävistä koska heitä tarvitaan seksileluiksi itselle. Mutta ne serkut ja isäpuolet. Mitä he tekivät?

Äärettömän vastenmielisesti esitetty ja täysin vääristynyt kuvailu feminismistä. Jälleen kerran.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        183
        2274
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        172
        2030
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        44
        1963
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        128
        1670
      5. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        66
        1582
      6. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        193
        1499
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        77
        1231
      8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        32
        1114
      9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        77
        1093
      10. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        71
        1083
      Aihe