mistä tietää olevansa rakastunut? mitä se edes merkitsee? onko se lämmin tunne sisällä joka kuplii/kiehuu vaiko tuskaa joka repii sisältä..? tiedän vain tämän että kun se "oikea" tulee niin on erittäin hermostunut, jalat meinaa pettää alta, ei saa katsettaan irti hänestä, sydän pomppii minkä kerkeää, maha menee sekaisin.. ja kun se on ohi niin on tyhjä olo sisällä ei ole ketään ketä sen täyttäisi ei ketään ketä rakastaisi, on yksin jälleen.... onko rakkaus todellakin noin tuskaisa, vaiko hallusinaatio jonka me ihmiset olemme keksineet.... hmmmmm sitä kun ei kukaan tiedä kai??!!!
mitä rakkaus on
mervi
4491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rakkaus muuttuu ennenpitkää vihaksi.
Olisin mieluusti akan tappanut monta
kertaa, mutta aina tuo on jäänyt.
Nuorena oltiin niin kiimassa, että.
Rakkaus?! Hieman vaikea selittää, eri ihmiset kokevat sen eri tavalla.. Mutta niin kuin kirjoitit: "onko se lämmin tunne sisällä joka kuplii/kiehuu" niin kyllä se on sitä, mutta rakkaus tuo tulessaan myös surua. Ilman suru ei ole rakkautta. Rakkaus on myös sitä että otat toisen ihmisen huomioon ja välität hänestä.. Kamala kun on vaikea selittää, mutta voisimpa sanoa että tiedät mitä rakkaus on kun se kohdallesi osuu =) Mutta tämä on taas näitä minun mielipiteitä.. Kaikkea hyvää sinulle!!
Rakkaus koetaan yleisimmin inhimillisenä. Eli oman itsensä rakkaus heijastetaan toiseen ihmiseen. Näin syntyy inhimillinen rakkaus.
Kyseistä kohdetta ajatellessa, jos emme voi olla hänen kanssaan tunnemme tuskaa. Inhimillinen rakkaus on se tuskallinen rakkaus. Mutta universaali ja aidoin rakkaus mikä on myös olemassa, se ei tunne tuskaa. Koska universaali rakkaus ei sijoitu vain yhteen ihmiseen vaan kaikkeen elävään.
Inhimillinen rakkaus on kuitenkin se meidän kokemamme rakkaus.
Kuten sanoi Barry Long "If you fall in love, then your love will stop. Be in love".
Eli jos rakastut, niin rakkautesi loppuu aikanaan. Ole rakkaudessa (ole rakkaus).
Inhimillinen rakastuminen on usein fyysistä ihastumista. Eli on joku henkilö joka saa katsojan silmässä heijastumaan hänen oman rakkautensa ilmentymä. Hän ei vain tajua, että se rakkaus ei tule rakkauden kohteelta vaan itse rakkauden kokijan sisältä. Sitten se tekee kipeää, kun kuvitellaan että rakkauden kohde on ulkopuolella itsestä. Että itse ei ole saman arvoinen kuin hän.
Jos rakastat jotain, tai olet rakastunut. Niin rakasta itseäsi myös itseäsi. Sillä jos hyppäät vain sokkona uuteen suhteeseen, niin hurman liekki voi muuttua jo vuodessa valtataisteluiksi.
toteutumaton rakkaus on paras. Kun kaipaat koko ikäsi jotakin, toista ihmistä, etkä koskaan koe pettymystä koska itsepuolustusmetodisi nimi on karata. Tästä voi päätellä että toteutuessaan rakkaus johtaa aina pettymykseen, kyllästymiseen, hylkäämiseen.....