Silloin kun Jeesus syötti Juudakselle ...

Anonyymi

leipäpalassa saatanan ja käski tämän tehdä sen mitä piti tehdä vietiinkö Juudakselta kaikki mahdollisuudet puolustautua jeesuksen ja saatanan salaliitolta häntä vastaan .

Miten Juudas olisi ilman tuota salaliittoakaan voinut kieltäytyä jumalan (jeesuksen) käskystä toimia niin kuin toimi eikö jumalan käskystä kieltäytyminen ole suurin synti varsinkin jos tämä ilmoittaa sen henkilökohtaisesti niin kuin Juudaksen tapauksessa.

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelen lukemaan ihna aluksi mitä Raamatussa oikeasti sanotaan. On ikävä juttu, että nykyään on paljon niitä, jotka levittävät valheita.

    • Anonyymi

      gnostilaisessa Juudaksen evankeliumissa Juudas kuvataan aivan toisella tavalla. Tämä Juudaksen evankeliumi löydettiin 1970-luvulla. Sen kirjoittajaa ei tiedetä. Siinä Juudas oli Jeesuksen suosikkiopetuslapsi, ainoa, joka käsitti, kuka Jeesus todella oli. Niinpä Jeesus kertoi hänelle asioita, joita muut oppilaat eivät saaneet edes kuulla. Juudas petti tämän vain hänen omasta käskystään. Hän hyväksyi petturin roolin draamassa, jonka Jeesuksen täytyi esittää julkisesti. Juudas Iskariot ei olisikaan, kuten monet ajattelevat, mies, joka petti mestarinsa. Hän täytti roolin, jonka hänen mestarinsa hänelle opetti.

      Tämän evankeliumin mukaan Jeesus kertoi Juudakselle kaikki valtakunnan salaisuudet ja pyysi Juudasta ilmiantamaan hänet roomalaisille viranomaisille.
      "Sinusta tulee kolmastoista ja jäljelle jäävä sukukunta kiroaa sinut, mutta sinä saat hallita heitä päivien lopulla" ..."sinusta tulee merkittävämpi kuin kenestäkään heistä. Sinä vielä uhraat ihmisen, joka pitää minua sisällään".
      Juudaksen kavallus olisikin toteuttanut jumalallista suunnitelmaa. Juudas vapautti Jeesuksen maallisista kahleista, jotta hän voisi toteuttaa taivaallista tehtäväänsä. Käytännössä hän olisi siis ollut ainoa opetuslapsi, joka todella ymmärsi Jeesusta.

    • Anonyymi

      Juudas oli tie kunniaan


      ”Se jolle minä annan sen leipäpalan, jonka kastan.”b Kastettuaan leipäpalan hän antoi sen Juudakselle, Simon Iskariotin pojalle. 27 Sen jälkeen kun Juudas oli ottanut leipäpalan, häneen meni Saatana.c Niinpä Jeesus sanoi hänelle: ”Tee nopeammin se, mitä teet.” 28 Yksikään pöydän ääressä pitkällään olevista ei kuitenkaan tiennyt, miksi hän sanoi tämän hänelle. 29 Koska rahalipas oli Juudaksella,d jotkut luulivat, että Jeesus sanoi hänelle: ”Osta, mitä me tarvitsemme juhlaa varten”, tai että hänen tulisi antaa jotain köyhille. 30 Niinpä hän leipäpalan saatuaan meni heti ulos. Oli yö.e
      31 Kun hän oli mennyt ulos, Jeesus sanoi: ”Nyt Ihmisen Poika saatetaan kunniaan,f ja Jumala saatetaan kunniaan hänen välityksellään.* 32 Jumala itse saattaa hänet kunniaan,*

    • Anonyymi

      Näin on!
      Juudas oli se, joka oli Jeesuksen uskollisin ystävä ja opetuslapsi, mutta tuli petetyksi!
      Pietari olisi, Jeesuksen mielestä, ollut liian epäluotettava tuohon tehtävään, elikkä pettämään hänet ja täyttämään se kyseessä ollut profetia, joka piti täyttää, Jeesuksen pitkässä profetialistassa!

      • Anonyymi

        Psalmit:
        41:10 Ystävänikin, johon minä luotin, joka minun leipääni söi, nostaa kantapäänsä minua vastaan.

        Tuon Psalmin takia KÄSKI Jeesus Juudaksen pettämään itsensä, jotta se toteutuisi!

        Tulivatko kaikki profetiat Jeesuksella täytettyä?
        Eivät antaneet vanhan profetian mukaisesti Jeesukselle koiruohoa syötäväksi!
        Eihän se siis tullut täytettyä joten siksikö Jeesus huusi että Jumala on hänet hyljännyt?

        Matteuksen evankeliumi:
        27:46 Ja yhdeksännen hetken vaiheilla Jeesus huusi suurella äänellä sanoen: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?
        Markuksen evankeliumi:
        15:34 Ja yhdeksännellä hetkellä Jeesus huusi suurella äänellä: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on käännettynä: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?

        Johanneksen evankeliumi:
        19:28 Sen jälkeen, kun Jeesus tiesi, että kaikki jo oli täytetty, sanoi hän, että kirjoitus kävisi toteen: "Minun on jano."
        19:29 Siinä oli astia, hapanviiniä täynnä; niin he täyttivät sillä hapanviinillä sienen ja panivat sen isoppikorren päähän ja ojensivat sen hänen suunsa eteen.
        19:30 Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty", ja kallisti päänsä ja antoi henkensä.

        Psalmit:
        69:22 Koiruohoa he antoivat minun syödäkseni ja juottivat minulle janooni hapanviiniä.

        Psalmit:
        22:16 Minun voimani on kuivettunut kuin saviastian siru, ja kieleni tarttuu suuni lakeen, ja sinä lasket minut alas kuoleman tomuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      114
      796
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe