Ihmisten pitkäikäisyys Aadamista Jojadaan

Anonyymi

Ihmiset elivät satoja vuosia vanhoiksi alkuaikoina. Vanhimmaksi eli profeetta Eenokin poika, Metusalem, joka eli peräti 969 vuotiaaksi ja kuoli vuoden sisällä ennen vedenpaisumusta. Eli Metusalem saattoi kuolla yhden joktosekunnin ennen vedenpaisumusta tai yhden joktosekunnin verran vaille vuoden ennen vedenpaisumusta. Metusalemin kuoleman jälkeen – joka tapahtui vuoden sisällä ennen vedenpaisumusta – ihmisten maksimielinikä alkoi vähitellen pienentyä.

On olemassa erimielisyyksiä eri tulkitsijoiden välillä, mutta ainakin osa kirjoitusten tulkitsijoista tulkitsee alla olevan tekstikappaleen tarkoittavan, että Jumala lyhensi ihmisten maksimieliniän vähitellen noin 120 vuoteen tai täsmälleen 120 vuoteen.

Viimeinen pyhissä kirjoituksissa mainittu yli 120 vuotta elänyt henkilö oli ylipappi Jojada, joka eli kuningas Joas'in aikana. Jojada eli 130-vuotiaaksi.

Lähisukulaisten naiminen ilman merkittävästi kohonnutta riskiä lapsen tai jälkeläisten sisäsiittoisuudesta johtuviin sairauksiin tai oireyhtymiin oli mahdollista luultavasti samasta syystä kuin tuo jopa satojen vuosien ikä. Molemmat asiat mahdollisti se, ettei ihmisten DNA'han ollut vielä ehtinyt mutatoitua geenivirheitä niin paljon kuin myöhempinä aikoina.

On väitetty, että eräs ranskalainen nainen olisi elänyt 1800–1900-luvuilla vielä yli 120-vuotiaaksi, mutta hänen henkilöllisyyttään ei olla tarkistettu geenitutkimuksilla, ja eräässä tutkimuksessa hänen todetaan olleen sen naisen tytär, jonka identiteetin hän oli varastanut, jotta pystyi jatkamaan äitinsä eläkkeiden nostamista äitinsä kuoleman jälkeen.

Vaikka tuo kyseinen ranskalainen nainen olisikin tosiasiallisesti elänyt yli 120-vuotta, niin edelleenkin tuo Jumalan määräämä 120 vuoden maksimielinikä olisi toteutunut likimääräisesti, koska se ranskalainen eli vain hieman yli 120 vuotta, ja kysymyksessä on ainoa tunnettu sellainen tapaus. Tai sitten Jumalan määräämä 120 vuoden maksimi-ikä tuli voimaan vasta tuon ranskalaisen naisen kuoleman jälkeen, eikä siis vielä ylipappi Jojadan kuoleman jälkeen.

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä se "alla oleva tekstikappale":

      1. Moos. 6:3
      Silloin sanoi Herra: ei minun henkeni pidä nuhteleman ihmistä (sanan kautta) ijankaikkisesti, sillä hän on liha; sentähden olkoon hänellä aikaa, sata ja kaksikymmentä ajastaikaa.

      • Anonyymi

        Tässä maininta ylipappi Jojadan kuoliniästä:

        2. Aik. 24:15
        Jojada tuli vanhaksi ja kuoli elämästä kyllänsä saaneena. Hän oli kuollessaan sadankolmenkymmenen vuoden ikäinen.


    • Tuo Raamatussa mainittu 120 vuoden "rajoitus", ei tarkoittanut ihmisten maksimielinikää, vaan tuo 120 vuotta oli ihmiskunnalla jäljellä ENNEN VEDENPAISUMUSTA.

      Raamattuhan selvästi kertoo useista ihmisistä, jotka elivät vedenpaisumuksen jälkeenkin yli 120-vuotiaiksi.

      120 vuotta oli siis Jumalan säätämä ARMONAIKA ennen tuomiota. Nooa rakensi arkkia 120vuotta. Nooa aloitti arkin rakentamisen noin 480-vuotiaana, ja tulva tuli Nooan ollessa 600-vuotias.

      Jumala halusi ihmisten tekevän parannuksen pahoista töistään, mutta kävi niin kuin kävi....

      • Anonyymi

        Onko sitten muka pelkkää sattumaa, että ihmisten maksimielinikä alkoi laskemaan juuri vedenpaisumuksesta alkaen lähestyen tuota 120 vuoden aikamäärää, vaikka Jumala oli puhunut siitä 120 vuoden ajasta juuri vedenpaisumussuunnitelmiensa yhteydessä??

        Mielestäni ainoa johdonmukainen selitys on, että siinä tarkoitettiin juuri maksimieliniän lyhentämistä vähitellen noin 120 vuoteen vedenpaisumuksesta alkaen. Tietenkin sekundäärinen merkitys saattoi lisäksi olla se, että tuon sanomisen jälkeen olisi ollut aikaa 120 vuotta vedenpaisumukseen, mutta ilmeneekö edes sellainen mitenkään Raamatusta?

        Elivätkö neandertalinihmiset, florensin ihmiset ja denisovan ihmiset vedenpaisumuksen jälkeen vai ennen? Tietenkin samaa voisi kysyä monesta muustakin ihmislajista.


    • Anonyymi

      No siis ette kai te nyt oikeesti usko mihinkään globaaliin vedenpaisumukseen? VedenpaisumusLEGENDA on lainaa paljon vanhemmista kertomuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1906
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1349
    Aihe