https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisi-ei-aloita-esitutkintaa-koskelassa-surmatun-pojan-koulun-ja-sosiaaliviranomaisten-toiminnasta/8223944#gs.a9zusf
Kyllä koulun ja Sosiaalitoimen olisi pitänyt puuttua noin rajuun kiusaamiseen.
Opettajat ja Sosiaalityöntekijät pääsevät itse vähemmällä kun antavat kiusaamisen jatkua
Poliisi suojelee Koskelan koulun ja sosiaalityön viranomaisia
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Uskomatonta!!!. Usein tulee mieleen pojan karmea kohtalo!!. Kyllä kouluihin pitäis saada avustajia opettajien tueksi!!!. Nähdä totuus !!!!
- Anonyymi
Kysyisin, että: mikä on poikien vanhempien vastuu?
- Anonyymi
Koulussa tapahtuvaan kiusaamiseen puuttumisessa vastuu on koululla. Jos ja kun kiusaamista sallitaan, sitä myös tapahtuu. Mitä pidemmälle Rehtorit ja henkilökunta antavat sen mennä, sitä karmeammat ovat seuraukset.
- Anonyymi
Tuskin niillä on tietoa omista vanhemmistaan, sellaisia nuo yleensä ovat.
- Anonyymi
Alkaa olemaan niin moraaliton ja paska tämä yhteiskunta että pelottaa kasvattaa omia lapsia tähän maahan
- Anonyymi
Ketään ei ota vastuutaan omista virheistä eikä toisia auteta edes hädässä. Ihan käsittämätöntä...
- Anonyymi
Pelottaa jo elää tässä mätien virkakoneistojen maassa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelottaa jo elää tässä mätien virkakoneistojen maassa
Silti pysy vain siellä Venäjällä.
- Anonyymi
Koko ajan vaan suurempia kouluja ja ongelmat pahenee.
- Anonyymi
Valtakunnansyyttäjän tulisi puuttua näihinkin tapauksiin.
- Anonyymi
Lastensuojelun työntekijöiden ammattitaito ja kyky puuttua ongelmiin on täysin kateissa. Pyörittelevät turhaa byrokratiaa ja lapset pääsevät unohtumaan.
- Anonyymi
> Uskomatonta!!!. Usein tulee mieleen pojan karmea kohtalo!!. Kyllä
> kouluihin pitäis saada avustajia opettajien tueksi!!!. Nähdä totuus !!!!
Ehdotan Suomen kouluihin samanlaista järjestelyä, josta on saatu hyviä kokemuksia Suomen eduskunnassa. Kaikille opettajille määrätään palkallinen avustaja, samalla lailla kuin kansanedustajillakin on.
Opettajan avustajat hoitavat kaikki kiusaamiseen liittyvät asiat, ja karsivat kiusaamisen pois kaikkialta.
Jos opettaja sairastelee tai haluaa pitää pidennettuyjä viikonloppuja, niin avustaja tuuraa ja hoitaa opettajan opetusvelvollisuudet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442837Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k231380- 951272
- 471159