Surströmming och peppar och kakkor

Anonyymi

Hapansilakka suolavesiliotuksen ja mädätyksen jälkeen pannahan purkkihin sitten kotona kauppareissun jälkeen avatahan tuo tuote.Hirveä yrjöttävä haju leviää keittiöön ja sieltä koko asuntoon kun pitkän vankeuden viimein päätyttyä surströmmingin esanssit vapautuvat,kotiväki ryntää kauhusta ja iljetyksestä huutaen pihalle ja sieltä kuuluu että'Älä Helvetti Tee Tuosta Ällötyksestä Mitään Ruokaa Meille Sillä Me EI Sitä Jumalauta Syödä.Aivan Kammottavaa Evästä Voittaa Selvästi Tillilihan Ja Kanaviillokin Joista Jäi Hirveät Traumat.'Tuote sisältöineen haudattiin kilometrin päähän maan poveen.Hyvästi hapansilakka.Mikä niitä ruotsalaisia oikein vaivaa.Surströmming hej sumfarallallei.

5

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuollaiset jutut houkuttelevat vain kokeilemaan. Löytyisiköhän kauppahallista vai pitääkö mennä Ruotsiin?

    • Anonyymi

      Inhoan surströmmingiä kans kybällä. Kerran tuli sen syömisestä tv-ohjelmakin. Siinä käytetään hengitystekniikkaa.
      Kerran penskana maistoin hapanhaukea. Karmea oli senkin haju, mutta ei niin kaamea löyhkä kuin hapansilakassa.

    • Anonyymi

      kaupan pienet surströmming purkit ovat hienostelua. Nappikauppaa. Knappaffär. Så kan man nog säga. Entisaikaan ( Gyllene gamla tiden) ruotsinmaalla hapansilakka oli yleisempää einettä kuin nykyiset hesburgerit. Hapansilakka oli puutynnyriin pakattua laatutavaraa. Joka torpassa göteborgista aina haaparantaan asti oli tuvan perällä pari isoa 200 litran tammitynnyrillistä kypsymässä tuota itämeren himoittua suurta herkkua. Aina ei kypsymistä jaksettu odottaa. Välistävetoja tapahtui tämän tästä. Ilmapiiri kiristyi helposti ja mora-puukolle oli jatkuvaa käyttöä. Ruokaisaa surströmmingiä lapattiin kitusiin saavikaupalla sekä arkena kuin myös juhlapyhinä.

    • Anonyymi

      Surströmming. Onko muuallakin maailmassa mädänneen elintarvikkeen nauttiminen " saavikaupalla" iso juttu?

    • Anonyymi

      Jossakin Jakutian aroilla matkailijalle annettiin maistaa omituista liharuokaa. Olisiko maailmanmatkaaja Ville Haapasalo ollut siellä vierailulla?
      Sitten se elämysmatkailija kysyi, mitä se sapuska olikein oli. Ne ukot hihitteliit... mursun peräsuoleen tehtyä heitin erikoisherkkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      69
      8144
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      119
      4719
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3876
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      76
      3396
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2996
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      134
      2700
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      38
      2155
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1973
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      263
      1940
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1938
    Aihe