Totuus alkuseurakunnasta

Jeesus ei perustanut yhtään seurakuntaa maan päälle.

Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa yhteisomistuksineen ja rahanahneiden apostolien takia.

Yksikin pariskunta tapettiin rahan vuoksi ja syy laitettiin Pyhän Henkin piikkiin.

Vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja siksi muu alkuseurakunta karkotti hänet Patmos nimiselle saarelle, jossa Jumala uskoi hänlle näyt ja ilmestyskirjan.

Turhaan täällä niitä Korinton hurmostouhuja kehutaan ja suitsutetaan, kun tiedämme mitä ne salakielillä puhujat oikeasti olivat:

"Yleensä kuuluu, että teidän keskuudessanne harjoitetaan haureutta, jopa semmoista haureutta, jota ei ole pakanainkaan keskuudessa, että eräskin pitää isänsä vaimoa." 1.Kor.5:1
5481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

eikä Jeesus käskenyt missään kohtaa raamatussa:

"seuratkaa mitä Apostolit tekivät !!

vaaN:

"seuraa sinä minua"

Äänestä

Jumalan valtakuntaan sisälle pääsy on ihan eri asia kuin mennä omien himojensa ja mieltymyksensä mukaiseen uskonlahkoon jäseneksi ja ottaa vielä siitä merkiksi epäraamatullinen ja valheellinen lisäkaste ,joka on pelkkää vettä ja ihmisteko.

Äänestä
  • Lahkoissa kuulemma houkutellaan peräkammarin poikia liittymään lahkoon lupaamalla heille sieltä nainen , tai useampikin,josta tulokas saa valita mieleisensä naisen. Moni tarttuu siihen tilaisuuteen?
    Onko kokemuksia?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lahkoissa kuulemma houkutellaan peräkammarin poikia liittymään lahkoon lupaamalla heille sieltä nainen , tai useampikin,josta tulokas saa valita mieleisensä naisen. Moni tarttuu siihen tilaisuuteen?
    Onko kokemuksia?

    Vettä vauvan päähän-kaste on antikristillinen eksytys eikä kaste laisinkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lahkoissa kuulemma houkutellaan peräkammarin poikia liittymään lahkoon lupaamalla heille sieltä nainen , tai useampikin,josta tulokas saa valita mieleisensä naisen. Moni tarttuu siihen tilaisuuteen?
    Onko kokemuksia?

    Konstit on monet

    Äänestä

  • "omien himojensa"

    helluntailaisuushan on just sellainen oppi, että monet menee sinne "himojensa takia", kenellä alkoholi, kenellä huume, kenellä yleensä jokin "riippuvuus" (himo), ja menevät sinne etsiin himoilleen vapautusta, niinkuin AA-kerhotkin, niissähän on myös , "näkymätön usko, tms taustana, että näitä riittää:

    "he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia"
    2 Tim: 4: 3

    helluntailaisuudessa puhujaksi nostetaan (haalitaan) se, jolla "räväkämpi" menneisyys, ja kertoilee sitten näitä oman elämänsä tarinoita "taruja".

    Äänestä

Alkuseurakunnassa oli jo monta Antikristusta, saatikka nykyisissä alkuseurakuntaa matkivissa seurakunnissa?

1. Joh. 2:18

"Lapseni, viimeinen aika on käsillä. Te olette kuulleet, että on tulossa Antikristus, ja niin onkin nyt monia Antikristuksia ilmaantunut. Tästä me tiedämme, että viimeinen aika on käsillä."

Äänestä
  • Palstalla melskaa antikristus vettä vauvan päähän-uskontonsa kanssa.

    Äänestä

Jeesus tuli nimen omaan perustamaan seurakunnan: tälle kalliolle (Kristus)minä rakennan seurakuntani, ja tuonelan portit eivät sitä voita. Jeesuksen seurakuntaa ei voita valhemessiaanisten saatanan synagooga.

Äänestä
  • Kristuksen seurakunta on taivaassa olevaan Kristuksen ruumiiseen kasteessa liitetyt.
    Vain Kristillisessä kasteessa ihmisestä tulee ylösnousseen Kristuksen ruumiin jäsen.
    Se on se oikea Kristuksen tarkoittama seurakunta, jossa ihminen on liitetty Kristillisessä kasteessa Kristuksen ylösnousseeseen ruumiiseen, joka on taivaassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kristuksen seurakunta on taivaassa olevaan Kristuksen ruumiiseen kasteessa liitetyt.
    Vain Kristillisessä kasteessa ihmisestä tulee ylösnousseen Kristuksen ruumiin jäsen.
    Se on se oikea Kristuksen tarkoittama seurakunta, jossa ihminen on liitetty Kristillisessä kasteessa Kristuksen ylösnousseeseen ruumiiseen, joka on taivaassa.

    Kyriekee=Kristuksen ruumis=Kristillisessä kasteessa Kristuksen ruumiiseen liiteyt muodostavat oikean seurakunnan.

    Uskoontulo tai samanmielisten ihmisten muodostamat uskonlahkot ilman Kristillistä kastetta eivät kuulu Kristuksen ruumiiseen, joka on ylösnousemusruumis. Uskonlahkoissa Kristillinen kaste on hylätty ja korvattu pelkällä vesikasteella, joka on tyhjän veroinen.

    1. Kor. 12:13

    "Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ON KASTETTU YHDEKSI RUUMIIKSI. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä."

    Äänestä

Monet tahot julistavat "minulla on totuus", "meillä on totuus" ja yleensä on kysymys omasta totuudesta, mikä siis omaa korvasyyhyä hivelee, ilman kestävää totuutta.

Jeesus todistaa juuri Ilmestykirjassakin seurakunnan merkityksen, onhan siellä nimetty seitsemän seurakuntaa ja sanoma Jeesukselta kutakin seurakuntaa varten

Jeesus todistaa Jumalan Hengen puhuvan seurakunnille.

Jokaiselle seurakunnalle osoittamasssaan sanassa Jeesus sanoo:

" Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo."
( Ilm 2:7 ; 2:11 ; 2:17 ; 2:29 ; 3:6 ; 3:13 ; 3:22 )

Ja Korintin seurakunnasta antamasi todistus ei ole sama, minkä Paavali antaa.

2 Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle, Kristuksessa Jeesuksessa pyhitetyille, jotka ovat kutsutut ja pyhät, ynnä kaikille, jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin.
3 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!
4 Minä kiitän Jumalaani aina teidän tähtenne siitä Jumalan armosta, joka on annettu teille Kristuksessa Jeesuksessa,
5 että kaikessa olette rikastuneet hänessä, kaikessa puheessa ja kaikessa tiedossa,
6 sen mukaan kuin todistus Kristuksesta on teissä vahvistettu,
7 niin ettei teiltä mitään puutu missään armolahjassa, teidän odottaessanne meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen ilmestystä.
8 Hän on myös vahvistava teitä loppuun asti, niin että te olette nuhteettomat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen päivänä.
9 Jumala on uskollinen, hän, jonka kautta te olette kutsutut hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, yhteyteen.
( 1Kor 1)

Eihän Paavali tässä kirjoita koko seurakunnan olevan haureuden harjoittajia, vaan että on kuullut seurakunnassa olevan synnin harjoittamista ja sen vuoksi paimenkirje seurakunnalle.

Seurakunnasta Paavali kirjoittaa:

15 että, jos viivyn, tietäisit, miten tulee olla Jumalan huoneessa, joka on elävän Jumalan seurakunta, totuuden pylväs ja perustus.
16 Ja tunnustetusti suuri on jumalisuuden salaisuus: Hän, joka on ilmestynyt lihassa, vanhurskautunut Hengessä, näyttäytynyt enkeleille, saarnattu pakanain keskuudessa, uskottu maailmassa, otettu ylös kirkkauteen.
( 1Tim 3)

Mutta yksilöihmisestä ...

4 Pois se! Olkoon Jumala totinen, mutta jokainen ihminen valhettelija, ....
( Room 3)

Usko Toivonen

Äänestä
  • Ilmestyskirjan seurakuntia ei ole olemassakaan.
    Kirjeet oli osoitettu enkeleille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ilmestyskirjan seurakuntia ei ole olemassakaan.
    Kirjeet oli osoitettu enkeleille.

    Nuo Aasian seurakunnat olivat kyllä olemassa. ”Enkeli” (kreik. ἄγγελος, angelos, ”sanansaattaja”). "Enkelien" katsotaan tässä olevan seurakuntien kaitsijoita ja Jumalan sanan julistajia (= paimenia, pastoreita). Itse kirjeet on kuitenkin tarkoitettu koko seurakunnalle, mikä käy ilmi niiden sisällöstä.

    Äänestä

Ap.t.13:22-23 Mutta hän pani hänet viralta ja herätti heille kuninkaaksi Daavidin, josta hän myös todisti ja sanoi: Minä olen löytänyt Daavidin, Iisain pojan, sydämeni mukaisen miehen, joka on tekevä kaikessa minun tahtoni. Tämän jälkeläisistä on Jumala lupauksensa mukaan antanut tulla Jeesuksen Israelille Vapahtajaksi. Room.15:12 Ja myös Esaias sanoo: On tuleva Iisain juurivesa, hän joka nousee hallitsemaan pakanoita; häneen pakanat panevat toivonsa. Fil.3:20 Mutta meillä on yhdyskuntamme taivaissa, ja sieltä me myös odotamme Herraa Jeesusta Kristusta Vapahtajaksi. Ilm.5:5. 22:16

Äänestä

Jumala heitti Korintossa Paavalin Saatanalle ja veti oman Henkensä sitä ennen pois miehestä.
Raamatun mukaan yhdessäkään murhamiehessä ei ikuinen elämä voi pysyä.

Paavali rukoili Jumalaa monta kertaa ottamaan pois tuon paholaisen demonin itsestään ja palauttamaan Pyhän Hengen mutta Herra ei siihen suostunut.

Eng.King James käännöksen mukaan Paavalin saama Saatanan enkeli ei ollutkaan mikään ihan pikkupiru, vaan oikein pääpirun lähin viestintuoja, englanniksi
"The Messenger of Sathan"-niminen demoniruhtinas. Mesettäminen tarkoittaa viestittelyä ja yhteydenpitoa suomeksi.

Oli täysin harhaisia sellaiset puheet, että Paavali olisi saanut vain jonkin puisen tikun takapuoleensa, joka häntä kiusasi.
Sellaisilla valheilla koko ongelma ohitetaan kevyesti.

Paavali maanitteli Jumalaa palauttamaan oman henkensä häneen, mutta siihen pyyntöön ei suostuttu. Paavalin elämän loppu oli vielä tuskaisempi kuin sen alkupuoli.

"Sentähden minä mieluimmin kerskaan heikkoudestani, että Kristuksen voima asettuisi minuun asumaan." (Paavali)

Tuohon pyyntöön Jumala ei enää suostunut.

Äänestä
  • Tämäkin viestisi perustuu korvasyyhyyn, eli kirjoitat mitä haluaisit Raamatun ilmoittavan, vaikka se ei niin ilmoitakaan.

    Esim ajatuksesi enkelin arvoasemasta ei perustu mihinkään Raamatun totuuteen.
    Kysymyksessä on paholaisen viestintuojasta, ei mikään "lähin viestintuoja".

    Jeesus sanoi Pietarillekin, tai itseasiassa sille, joka toimi Pietarin kautta:

    23 Mutta hän kääntyi ja sanoi Pietarille: "Mene pois minun edestäni, saatana; sinä olet minulle pahennukseksi, sillä sinä et ajattele sitä, mikä on Jumalan, vaan sitä, mikä on ihmisten". ( Matt 16)

    Paavali vanhana todistaakin kuoleman ollessa lähellä:

    7 Minä olen hyvän kilvoituksen kilvoitellut, juoksun päättänyt, uskon säilyttänyt.
    8 Tästedes on minulle talletettuna vanhurskauden seppele, jonka Herra, vanhurskas tuomari, on antava minulle sinä päivänä, eikä ainoastaan minulle, vaan myös kaikille, jotka hänen ilmestymistään rakastavat.
    ( 2Tim 4)

    Usko Toivonen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämäkin viestisi perustuu korvasyyhyyn, eli kirjoitat mitä haluaisit Raamatun ilmoittavan, vaikka se ei niin ilmoitakaan.

    Esim ajatuksesi enkelin arvoasemasta ei perustu mihinkään Raamatun totuuteen.
    Kysymyksessä on paholaisen viestintuojasta, ei mikään "lähin viestintuoja".

    Jeesus sanoi Pietarillekin, tai itseasiassa sille, joka toimi Pietarin kautta:

    23 Mutta hän kääntyi ja sanoi Pietarille: "Mene pois minun edestäni, saatana; sinä olet minulle pahennukseksi, sillä sinä et ajattele sitä, mikä on Jumalan, vaan sitä, mikä on ihmisten". ( Matt 16)

    Paavali vanhana todistaakin kuoleman ollessa lähellä:

    7 Minä olen hyvän kilvoituksen kilvoitellut, juoksun päättänyt, uskon säilyttänyt.
    8 Tästedes on minulle talletettuna vanhurskauden seppele, jonka Herra, vanhurskas tuomari, on antava minulle sinä päivänä, eikä ainoastaan minulle, vaan myös kaikille, jotka hänen ilmestymistään rakastavat.
    ( 2Tim 4)

    Usko Toivonen

    Kyllä Jumala lähetti Saatanan lähimmän viestintuojaenkelin Paavaliin, ei mitään rividemonia. Hierarkia se on siellä Saatanankin valtakunnassa.
    The Messenger of Sathan on suorassa yhteydessä Saatanaan ja tältä viestit ja ohjeet mitä pitää tehdä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämäkin viestisi perustuu korvasyyhyyn, eli kirjoitat mitä haluaisit Raamatun ilmoittavan, vaikka se ei niin ilmoitakaan.

    Esim ajatuksesi enkelin arvoasemasta ei perustu mihinkään Raamatun totuuteen.
    Kysymyksessä on paholaisen viestintuojasta, ei mikään "lähin viestintuoja".

    Jeesus sanoi Pietarillekin, tai itseasiassa sille, joka toimi Pietarin kautta:

    23 Mutta hän kääntyi ja sanoi Pietarille: "Mene pois minun edestäni, saatana; sinä olet minulle pahennukseksi, sillä sinä et ajattele sitä, mikä on Jumalan, vaan sitä, mikä on ihmisten". ( Matt 16)

    Paavali vanhana todistaakin kuoleman ollessa lähellä:

    7 Minä olen hyvän kilvoituksen kilvoitellut, juoksun päättänyt, uskon säilyttänyt.
    8 Tästedes on minulle talletettuna vanhurskauden seppele, jonka Herra, vanhurskas tuomari, on antava minulle sinä päivänä, eikä ainoastaan minulle, vaan myös kaikille, jotka hänen ilmestymistään rakastavat.
    ( 2Tim 4)

    Usko Toivonen

    Kuka tahansa voi toimia "paholaisen viestintuojana". Emme kuitenkaan varmuudella tiedä mitä Paavali sillä tarkoitti. Oletukset ovat näin ollen pelkkää potaskaa. Tekstin varsinainen viesti onkin se, että uskovan ei tarvitse olla aina vahva. Herra on heikoissakin väkevä.

    Äänestä

Alkuseurakunnassa oli jo monta Antikristusta,
saatikka nykyisissä alkuseurakuntaa matkivissa seurakunnissa/lahkoissa.

1. Joh. 2:18

"Lapseni, viimeinen aika on käsillä. Te olette kuulleet, että on tulossa Antikristus, ja niin onkin nyt monia Antikristuksia ilmaantunut. Tästä me tiedämme, että viimeinen aika on käsillä.

Äänestä
  • Kaikki Kristusta vastustavat ovat antikristuksia. Voi toki olla, että itse pääjehukin on tuhossa.

    Äänestä

Ja eikös ne koko helluntailiikken perustajat sekä Amerikassa että Suomessa olleet niitä kovia seksimiehiä, että joutuivat vankilaan teoistaan. Parhaimi sai syytteen sodomiasta ja Suomen Parhami joutui vankilaan "homoseksuaalisen hurjastelun" takia ja sai karkotuksen maasta pois, mutta palasi pian takaisin perustamaan lisää seurakuntia.

En veisi lapsiani Parhamin pitämään pyhäkouluun!

Raamattu sanookin, että kiihkeämieliset uskonlahkot on perustettu lihan himojen tyydyttämisen helpottamiseksi. Eikä sellaisissa kukaan voi pelastua.

" Mutta lihan teot ovat ilmeiset ;....eriseurat, lahkot,
.... joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa".

Äänestä
  • Paavalia kun niin kovasti ylistetään, mutta tuo kohta ei kelpaa ohjeeksi, miksi?

    " Mutta lihan teot ovat ilmeiset ;....eriseurat, lahkot,
    .... joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa". (Paavali)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paavalia kun niin kovasti ylistetään, mutta tuo kohta ei kelpaa ohjeeksi, miksi?

    " Mutta lihan teot ovat ilmeiset ;....eriseurat, lahkot,
    .... joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa". (Paavali)

    Gal.5:20 "eriseurat ja lahkot" eivät peri Jumalan valtakuntaa.

    Äänestä

  • Jokaisen kirkokunnan historiasta löytyy kaikenlaisia yksittäistapauksia. Jokainen vastaa Jumalansa edessä itsestään, eikä 100 vuotta vanhoista tapahtumista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Gal.5:20 "eriseurat ja lahkot" eivät peri Jumalan valtakuntaa.

    Eriseuraisuus ja lahkohenki eivät ole seurakunnassa. Ne asuvat yksittäisten uskovien päässä. Tätä porukkaa löytyy luterilaisista, helluntailaisista ja kaikista mahdollisista yhteisöistä. Sen tunnistaa epäkunnioittavasta suhtautumisesta muihin kristittyihin.

    Äänestä

Tottahan se on. Paavalin viimeinen komennus (2.Tess.2:11)

Paavali joutui sen väkevän eksytyksen puhemieheksi ja kirjuriksi Raamattuun.

Eihän se eksytys väkevä olisi, jos sitä ei olisi joku Raamattuun kirjoittanut, kun itse Jumalan on sen eksytyksen suunnitellut.

2. Tess. 2:11

"Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen."

Lahkoihin ei pidä mennä.

Äänestä
  • Paras pysyä siinä lapsenuskossa ja lapsena saadussa kasteessa ja antaa saman suojelusenkelin johtaa, joka oli matkassa jo lapsena.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paras pysyä siinä lapsenuskossa ja lapsena saadussa kasteessa ja antaa saman suojelusenkelin johtaa, joka oli matkassa jo lapsena.

    1. Joh. 2:12

    Minä kirjoitan teille, lapsukaiset, sillä synnit ovat teille anteeksi annetut hänen nimensä tähden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1. Joh. 2:12

    Minä kirjoitan teille, lapsukaiset, sillä synnit ovat teille anteeksi annetut hänen nimensä tähden.

    Jaak. 2:7

    Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.

    Äänestä

Alkuseurakunvan eli Jumaln seurakunnan aApostolien aikana ei ollut Kirkkoraamattua vuosina noin 30 – 70.

Apostolien opetus perustui lakiin ja profeettoihin. Tuota opetettiin Jumalan seurakunnassa ja opetetaan nykyäänkin v 2021.
Opetus Jumalan seurakunnissa sisältää myös Uuden testamentin opetuksen evankeliumien ja apostolien kirjeitten osalta siten kuin tuossa UTssä on totuutta löydettävissä.

Ja todellakin Herra, Teidän Jumalanne ei ole mitään Kirkkoraamattua antanut opetukseksi eikä Kirkkoraamattu ole myöskään Jeesus Kristus eikä Kirkkoraamatussa myöskään Kristus opeta Kristusta eikä myöskään Kirkkoraamatun kantaminen ja laukussa tuon Kirjan kuljettaminen tarkoita, että Kristus on kanssasi ja että tuo on olemista Kristuksessa.

Äänestä
  • lisään vielä..

    Totean, että aloittajan kommentit ovat valhetta eli seuraavat valheet ainakin :

    >> Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

    Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa yhteisomistuksineen ja rahanahneiden apostolien takia. >>

    Alkuseurakunta ei ole hajonnut, vaan elää ja voi ihan hyvin tänään 2.9.2021.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    lisään vielä..

    Totean, että aloittajan kommentit ovat valhetta eli seuraavat valheet ainakin :

    >> Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

    Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa yhteisomistuksineen ja rahanahneiden apostolien takia. >>

    Alkuseurakunta ei ole hajonnut, vaan elää ja voi ihan hyvin tänään 2.9.2021.

    Totuus on, että vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja siksi muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Alkuseurakunta hajosi sisältä päin ja joutui kaaokseen ja sen sai järjestykseen vasta Katolinen kirkkojärjestys, jolle Jumala uskoi evankeliumin sanan ja sakramentit.

    Paavali yritti jopa valheella saada itselleen kanattajia keskenään riitelevistä alkuseurakunnan klikeistä ja hyväksymällä asioita jotka eivät ole oikein.

    Mikä ihmeen ihanneseurakunta sellainen on , jossa pääapostoli on selvä jesuiitta.

    Room. 3:7

    Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?

    Paavali ei puuttunut edes alkuseurakunnassa esiintyviin pahoihin harhaoppeihin, vaan puolusti niiden tekijöitä.

    1. Kor. 15:29

    Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totuus on, että vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja siksi muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Alkuseurakunta hajosi sisältä päin ja joutui kaaokseen ja sen sai järjestykseen vasta Katolinen kirkkojärjestys, jolle Jumala uskoi evankeliumin sanan ja sakramentit.

    Paavali yritti jopa valheella saada itselleen kanattajia keskenään riitelevistä alkuseurakunnan klikeistä ja hyväksymällä asioita jotka eivät ole oikein.

    Mikä ihmeen ihanneseurakunta sellainen on , jossa pääapostoli on selvä jesuiitta.

    Room. 3:7

    Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?

    Paavali ei puuttunut edes alkuseurakunnassa esiintyviin pahoihin harhaoppeihin, vaan puolusti niiden tekijöitä.

    1. Kor. 15:29

    Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?

    Ei ihme ollenkaan, sillä Jumala oli Korintossa lähettänyt Paavaliin Saatanan enkelin (The Messenger of Sathan)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totuus on, että vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja siksi muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Alkuseurakunta hajosi sisältä päin ja joutui kaaokseen ja sen sai järjestykseen vasta Katolinen kirkkojärjestys, jolle Jumala uskoi evankeliumin sanan ja sakramentit.

    Paavali yritti jopa valheella saada itselleen kanattajia keskenään riitelevistä alkuseurakunnan klikeistä ja hyväksymällä asioita jotka eivät ole oikein.

    Mikä ihmeen ihanneseurakunta sellainen on , jossa pääapostoli on selvä jesuiitta.

    Room. 3:7

    Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?

    Paavali ei puuttunut edes alkuseurakunnassa esiintyviin pahoihin harhaoppeihin, vaan puolusti niiden tekijöitä.

    1. Kor. 15:29

    Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?

    Totean, että Johanneksen evankeliumissa, Sana-Poika-jumalassa ja Kolmiyhteisessä Jumalassa ja
    Raamattu-jumalassa ja Uskontunnustuksissa ja Kristuksen kirkko-rakennelmassa EI OLE yhtään
    mitään totuutta, vaan ovat pelkkää Ekumeenisten kirkkojen suunnittelemaa ja julkituomaa valhetta
    ja harhaoppia.

    Totean, että Kolmiyhteinen jumala on harhaoppi ja uuskristinuskon oppi. Tuon lisäksi muita Sanapaperilla-jumalaan perustuvia uuskristinuskon harhaoppeja ovat ”Yksin uskosta”, ”Yksin armosta”,
    ”Yksin raamattu” ,”Yksin Kristus”, ”Yksi on Isä ja Poika”, ”Jeesus yksin” -oppi eli ”Jumala on
    Jeesus”-oppi jne.
    Mikä on Aabrahamin, Jaakobin ja Israelin Jumala? Missä Hän on ja mikä merkitys Hänessä on,
    olisiko Hän molempien liittojen, yksi iankaikkinen vanhan ja uuden liiton Jumala? Ketkä ovat ”yksi
    on Jumala ja yksi on ihminen Jeesus Kristus” ?

    Käsitän että on vakava asia edellä. Missä edellämainituissa persoonissa meillä on pelastus?
    Kuka on sopiva Jumalaksi. Mihin Jumalaan kannattaa uskoa?
    Todellakin minkä nimisen Jumalan puoleen kannattaa oikeesti kääntyä? Nimittäin tuossa Teidän
    Jumala-valinnassanne on Teidän oma pelastuskysymyksenne.
    Oikea Jumala on iankaikkinen, elävä, totinen Aabrahamin, Iisakin ja Israelin ja Uuden liiton Jumala
    ja Uudestisyntyneitten Jumala ja kaikkien Jumala,
    ( 1 Tim. 2: 3-7 ”…yksi on Jumala, yksi on välimies… ihminen Kristus Jeesus,”)
    Hän on ainoa Jumala, Hän on yksi. Hän on ainoa pelastava Jumala. Hän on ensimmäinen ja
    viimeinen, alku ja loppu. Hän on elävä Jumala. Hän ei ole kuin kuollut Sana-paperilla-jumala


    Johanneksen evankeliumissa ihmisvoimin väkisin valheen avulla todisteltu Kolmiyhteinen jumala!

    Tuon lisäksi muita Sana-paperilla-jumalaan perustuvia uuskristinuskon kuolleita harhaoppeja ovat
    Reformoidut opit, Martti Lutherin TAHDON mukaiset luomat opit : ”Yksin uskosta”, Yksin
    armosta”, ”Yksin raamattu”, jne. eikä kertaakaan ei mainita oikeaa oppia, totuuden mukaista
    oppia ” Jumalan TAHDON mukaan”, Matt. 7:21 !!!


    Yhteenveto, Oppi Jumalasta Johanneksen evankeliumin mukaan.
    Totean, että Johanneksen evankeliumin Isä, Poika ja Pyhä Henki on satua, kirkonmiesten luomaa
    valhetta ja eksytystä, joka perustuu allegoriseen tulkintaan että ”Kristus on Sana” ja että Kristus on
    Poika ja Jumala.

    Totean, että Vanhan ja Uuden liiton Jumalan rooli on tärkein meidän pelastuksessa!
    Etsi ja löydä oma hengellinen identiteettisi. Selvitä itsellesi missä joukossa seisot, tyhmissä vaiko
    ymmärtäväisissä neitsyeissä! (Matt. 25: 1-13) Selvitä onko Sinulla öljyä lampussasi eli oletko todella
    Uudestisyntynyt?
    Ja valitse seurasi, valitse elämänsisältösi ja toimi parempaan suuntaan elämässäsi (Matt. 15:8-14) !
    Aamen.

    Jumalan seurakunnassa ollaan tuota mieltä Jeesuksen jumaluudesta ja ihmisyydestä!
    Ja toisekseen Jumalan seurakunnassa ollaan tuota mieltä Jumalasta!
    Sivu 4 / 4
    Hyvä Sanoma no 1: Oppi Jumalasta Joh. evank. mukaan
    Asiakirjaa täydennetty 24.3.2021
    Tässä Jesajan kautta suomalaisten taito ja tieto ja raamatun osaaminen
    Jes. 44:18
    "Eivät he tajua, eivät ymmärrä mitään, sillä suljetut ovat heidän silmänsä, niin etteivät he näe, ja
    heidän sydämensä, niin etteivät he käsitä."
    No, onhan niinkin, että autuaita ovat yksinkertaiset, jos ei muuta niin iloisiahan hullut on, mutta
    eikö ne sanonutkin, että suomalaiset on maailman onnellisin kansa.
    Kaikki kunnia Jumalalle. Kiitos kaikesta.

    Olkaa hyvät!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totean, että Johanneksen evankeliumissa, Sana-Poika-jumalassa ja Kolmiyhteisessä Jumalassa ja
    Raamattu-jumalassa ja Uskontunnustuksissa ja Kristuksen kirkko-rakennelmassa EI OLE yhtään
    mitään totuutta, vaan ovat pelkkää Ekumeenisten kirkkojen suunnittelemaa ja julkituomaa valhetta
    ja harhaoppia.

    Totean, että Kolmiyhteinen jumala on harhaoppi ja uuskristinuskon oppi. Tuon lisäksi muita Sanapaperilla-jumalaan perustuvia uuskristinuskon harhaoppeja ovat ”Yksin uskosta”, ”Yksin armosta”,
    ”Yksin raamattu” ,”Yksin Kristus”, ”Yksi on Isä ja Poika”, ”Jeesus yksin” -oppi eli ”Jumala on
    Jeesus”-oppi jne.
    Mikä on Aabrahamin, Jaakobin ja Israelin Jumala? Missä Hän on ja mikä merkitys Hänessä on,
    olisiko Hän molempien liittojen, yksi iankaikkinen vanhan ja uuden liiton Jumala? Ketkä ovat ”yksi
    on Jumala ja yksi on ihminen Jeesus Kristus” ?

    Käsitän että on vakava asia edellä. Missä edellämainituissa persoonissa meillä on pelastus?
    Kuka on sopiva Jumalaksi. Mihin Jumalaan kannattaa uskoa?
    Todellakin minkä nimisen Jumalan puoleen kannattaa oikeesti kääntyä? Nimittäin tuossa Teidän
    Jumala-valinnassanne on Teidän oma pelastuskysymyksenne.
    Oikea Jumala on iankaikkinen, elävä, totinen Aabrahamin, Iisakin ja Israelin ja Uuden liiton Jumala
    ja Uudestisyntyneitten Jumala ja kaikkien Jumala,
    ( 1 Tim. 2: 3-7 ”…yksi on Jumala, yksi on välimies… ihminen Kristus Jeesus,”)
    Hän on ainoa Jumala, Hän on yksi. Hän on ainoa pelastava Jumala. Hän on ensimmäinen ja
    viimeinen, alku ja loppu. Hän on elävä Jumala. Hän ei ole kuin kuollut Sana-paperilla-jumala


    Johanneksen evankeliumissa ihmisvoimin väkisin valheen avulla todisteltu Kolmiyhteinen jumala!

    Tuon lisäksi muita Sana-paperilla-jumalaan perustuvia uuskristinuskon kuolleita harhaoppeja ovat
    Reformoidut opit, Martti Lutherin TAHDON mukaiset luomat opit : ”Yksin uskosta”, Yksin
    armosta”, ”Yksin raamattu”, jne. eikä kertaakaan ei mainita oikeaa oppia, totuuden mukaista
    oppia ” Jumalan TAHDON mukaan”, Matt. 7:21 !!!


    Yhteenveto, Oppi Jumalasta Johanneksen evankeliumin mukaan.
    Totean, että Johanneksen evankeliumin Isä, Poika ja Pyhä Henki on satua, kirkonmiesten luomaa
    valhetta ja eksytystä, joka perustuu allegoriseen tulkintaan että ”Kristus on Sana” ja että Kristus on
    Poika ja Jumala.

    Totean, että Vanhan ja Uuden liiton Jumalan rooli on tärkein meidän pelastuksessa!
    Etsi ja löydä oma hengellinen identiteettisi. Selvitä itsellesi missä joukossa seisot, tyhmissä vaiko
    ymmärtäväisissä neitsyeissä! (Matt. 25: 1-13) Selvitä onko Sinulla öljyä lampussasi eli oletko todella
    Uudestisyntynyt?
    Ja valitse seurasi, valitse elämänsisältösi ja toimi parempaan suuntaan elämässäsi (Matt. 15:8-14) !
    Aamen.

    Jumalan seurakunnassa ollaan tuota mieltä Jeesuksen jumaluudesta ja ihmisyydestä!
    Ja toisekseen Jumalan seurakunnassa ollaan tuota mieltä Jumalasta!
    Sivu 4 / 4
    Hyvä Sanoma no 1: Oppi Jumalasta Joh. evank. mukaan
    Asiakirjaa täydennetty 24.3.2021
    Tässä Jesajan kautta suomalaisten taito ja tieto ja raamatun osaaminen
    Jes. 44:18
    "Eivät he tajua, eivät ymmärrä mitään, sillä suljetut ovat heidän silmänsä, niin etteivät he näe, ja
    heidän sydämensä, niin etteivät he käsitä."
    No, onhan niinkin, että autuaita ovat yksinkertaiset, jos ei muuta niin iloisiahan hullut on, mutta
    eikö ne sanonutkin, että suomalaiset on maailman onnellisin kansa.
    Kaikki kunnia Jumalalle. Kiitos kaikesta.

    Olkaa hyvät!

    Yksittäisillä sanoilla ja sanajärjestyksillä kikkailu osoittaa, että ihminen ei ymmärrä asioita kokonaisuuksina eikä sitä mihin ne ne liittyvät ja mitä ne terkoittaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksittäisillä sanoilla ja sanajärjestyksillä kikkailu osoittaa, että ihminen ei ymmärrä asioita kokonaisuuksina eikä sitä mihin ne ne liittyvät ja mitä ne terkoittaa.

    Hengelliset asiat pitää tutkia hengellisesti, eikä pidä puhua vain veden määrästä ja kastetekniikasta, kun ei ymmärrä ollenkaan mitä kaste ja ehtoollinen hengellisessä mielella tarkoittaa ja miksi Jumala on ne asettanut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksittäisillä sanoilla ja sanajärjestyksillä kikkailu osoittaa, että ihminen ei ymmärrä asioita kokonaisuuksina eikä sitä mihin ne ne liittyvät ja mitä ne terkoittaa.

    kerro löhemmin..mikä on mielestäsi puuttuva kokonaisuus minun ymmärryksessäni?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    lisään vielä..

    Totean, että aloittajan kommentit ovat valhetta eli seuraavat valheet ainakin :

    >> Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

    Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa yhteisomistuksineen ja rahanahneiden apostolien takia. >>

    Alkuseurakunta ei ole hajonnut, vaan elää ja voi ihan hyvin tänään 2.9.2021.

    Nykypäivien seurakunnilla ei ole paljoakaan tekemistä alkuseurakuntien kanssa. Eikä tarvitse ollakaan. Seurakunnan on toimittava omassa ajassaan, muutoin sillä ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ihme ollenkaan, sillä Jumala oli Korintossa lähettänyt Paavaliin Saatanan enkelin (The Messenger of Sathan)

    Kaltaisesi Jumalan sanan vääristelijät ovat saatanan viestinviejiä.

    Äänestä

Ananiaan ja Safiiran tappaminen rahan vuoksi, apostolit kun halusivat itselleen maatilan myynnistä saadun koko kauppahinnan?

Laittoivat syyn Pyhän Hengen piikkiin.

Ei kuulosta kovin uskottavalta.

Äänestä

Alkuseurakunnassa oli jo monta Antikristusta,
saatikka nykyisissä alkuseurakuntaa matkivissa seurakunnissa/lahkoissa.

1. Joh. 2:18

"Lapseni, viimeinen aika on käsillä. Te olette kuulleet, että on tulossa Antikristus, ja niin onkin nyt monia Antikristuksia ilmaantunut. Tästä me tiedämme, että viimeinen aika on käsillä."

Äänestä
  • Huomaatteko, Johanneksella on Totuuden Henki, sillä hän puhuu totuuksia.

    Ei ihme ollenkaan, että muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huomaatteko, Johanneksella on Totuuden Henki, sillä hän puhuu totuuksia.

    Ei ihme ollenkaan, että muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Sinulla on valheen henki. Olet ottanut pimeyden valkeudeksesi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinulla on valheen henki. Olet ottanut pimeyden valkeudeksesi.

    Ihmisiä lattialle viskova henki on se valheen henki.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huomaatteko, Johanneksella on Totuuden Henki, sillä hän puhuu totuuksia.

    Ei ihme ollenkaan, että muu alkuseurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos-nimiselle saarelle.

    Johanneksella on Kirkkoraamatun tekijöiden valheen henki tuon kirjan paperille musteella kirjoitetussa sanassa.

    Alusta alkaen Joh. 1 : 1-2.
    Tuossa on Saatanan evankeliumia perkeleen lapsille.

    Äänestä

Kristillisessä kasteessa Jumala tekee liiton ihmisen kanssa. (=Veriliitto)

Hurmahenkisessä lisäkasteessa ihminen tekee "vesiliiton" Antikristuksen kanssa ja ihminen joutuu vesiliirtoon ja kaatuu maahan selälleen.

Äänestä

Jeesus ei perustanut yhtään seurakuntaa maan päälle.

Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

Näin kirjoittaa lahkolainen 1800 luvun amerikan roskasta!
Kristus perusti juuri kuolemallaan ristin uskon.
Helluntalaisilla se voisi olla dollari,niin ahneita ovat kaikki lahkolaiset rahan perään,kuten sisarpuolue jehovat 1800 luvulta.
Samoin ovat lestaadioilaiset raakapaskat Suomessa,missä voi vaan riistää ja saada rahaa,niin nämä pienlahkot ovat edustettuina.
Heille Rakkaus ei ole raha vaan raha menee lahko ja Rakkauden yli !

Äänestä
  • Siinäpä oli taas kirjoitus täynnä "rakkautta"!
    Osaa se sielunvihollinenkin puhua rakkaudesta.

    Äänestä

Omituinen mielikuvitusmaailmassa aloittajalla

Äänestä
  • Siinä taas sitä "kristillistä rakkautta".

    Eikö tuo pelle muuhun pysty?

    Äänestä

"Jeesus ei perustanu"

- eikä ainakaan 1900 -luvulla "alkuseurakuntaa", vieläpä sodomiaa harjoittavien miesten tuomana . . .

helluntailaisuus ON eksytys, - siis opetuksena, yksittäisten rivijäsenten vilpitöntä uskoa en epäile, vaan OPETUS on nimenomaan eksytys,

"Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin"
Matt: 24: 24

Suomessa se on mahdollista, Suomi on uskonnon vapaa maa !!

Äänestä
  • "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin"
    Matt: 24: 24

    valeihmeet, valeparanemiset, valekasteet, valekielet, kaikki on valhetta sellaisissa Jenkkilahkoissa

    ei kaikki ole kultaa mikä kiiltää...kultahiput taivaasta...huh.huh.mitä eksytystä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin"
    Matt: 24: 24

    valeihmeet, valeparanemiset, valekasteet, valekielet, kaikki on valhetta sellaisissa Jenkkilahkoissa

    ei kaikki ole kultaa mikä kiiltää...kultahiput taivaasta...huh.huh.mitä eksytystä

    Kuluttajasuojalaki ei koske uskonnollisia yhdistyksiä eli uskonlahkoja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jeesus ei perustanut yhtään seurakuntaa maan päälle.

Alkuseurakunnan ihannointi on ihan väärin.

Alkuseurakuntakin hajosi omaan mahdottomuuteensa yhteisomistuksineen ja rahanahneiden apostolien takia.

Yksikin pariskunta tapettiin rahan vuoksi ja syy laitettiin Pyhän Henkin piikkiin.

Vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja siksi muu alkuseurakunta karkotti hänet Patmos nimiselle saarelle, jossa Jumala uskoi hänlle näyt ja ilmestyskirjan.

Turhaan täällä niitä Korinton hurmostouhuja kehutaan ja suitsutetaan, kun tiedämme mitä ne salakielillä puhujat oikeasti olivat:

"Yleensä kuuluu, että teidän keskuudessanne harjoitetaan haureutta, jopa semmoista haureutta, jota ei ole pakanainkaan keskuudessa, että eräskin pitää isänsä vaimoa." 1.Kor.5:1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu