Hurjia riimejä ja karmeita tarinoita !

- Kiina kieltää televisiolähetyksissään kaikenlaisten homojen, transujen ja muiden kummajaisten esitykset.

- Venäjällä on homopropakandan esittäminen lapsille ankarasti kiellettyä.

- Viktor Orban sanoi että Eurooppa tuhoutuu muslimien vyöryn seuraiksena.

- Ruotsi on totaalikusessa eivätkä pysty enää hallitsemaan maturikollisuutta joka on järisyttävää. Ottavat kuitenkin näitä lisää ja tuleehan niitä

- Suomen lasten PISA- tulokset ovat tippuneet jo lähelle kehitysmaatasoa. Höhlät hallituksemme ämmät sysäävät vastuun tästä opettajille ja epämääräisille koulujen rakenteille. Olisiko oppilasmateriaalin kehnous sittenkin syynä?
Ruotsi jäi kiinni PISA- huijauksestaan koska oli jättänyt testeistä pois maahanmuuttanutta nuorisoa

- Lähetämme edelleenkin rahaa Afganistanin parrakkaille pomoille. Kuka uskoo että lanttiakaan joutaisi köyhille kylille?
Muistakaamme että Afganistan on luonnonvaroiltaan min. 50 x rikkaampi maa kuin Suomi . Siellä on kultaa, hiiltä, kuparia, rautamalmia, kobolttia, litiumia, maakaaasua, öljyä sekä valtaisat oopiumunikkopellot.
Meillä on ainoastaan metsät joiden hakkuita EU rajoittaa voimallisesti.

Uskon että palstalaiset voinevat jatkaa listaa loputtomiin; nämä nyt päällimmäisinä tulivat mieleeni.....

9

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka on persekärpäsen persekärpänen. Hienoa tekstiä että alan epäillä että persekärpänen onkin "mesrari" itse.

    • Suomessa oli maailman parhaat koulut vielä 1990 luvulla. Silloin koulussa opetettiin uskontoa, aamuhartaus oli kerran viikkoon, ja se käytiin kuuntelemassa koulun juhlasalissa.

      Opettajat katsoi että jokainen rukoili.
      Jos jollain ei ollut kädet ristissä niin opettaja huomautti asiasta ja rukous aloitettiin vasta kun kaikkien kädet oli ristissä.

      Jotkut luokkakaverit laittoi kädet ristiin näön vuoksi vasten tahtoaan.
      Itse rukoilin aina mielellään koska myös kotini oli vanhoillis uskonnollinen.

      Aloitin peruskoulun 1990 vuonna ja silloin piti lausua vielä ruokarukous kun ruuat oli otettu lautaselle ennenkuin syömisen sai aloittaa.

      Mitä hyvää viherpuna mädätys on saanut aikaan? Ovat pilanneet koko koululaitoksemme jota ennen pidettiin maailman parhaana.

      Peruskoulun yläasteen päätin 2000-vuoden keväällä. Silloin viikoittainen aamuhartaus oli siirtynyt juhlasalista keskusradion kautta pidettäväksi, ja pikkuveljeni joka on minua noin 10v nuorempi sanoi ettei hänen kouluaikanaan ole kertaakaan rukoiltu koulussa.

      Mädätys ja syöksykierre suomen kouluissa on ollut niin huimaa että kotiopetuksen suosio kasvaa jatkuvasti.

      • Kiitoksia arvostamallani tervehenkiselle hra Delfinelle ajatelmistaan.

        Nykyisten surkeiden PISA- tulosten takana ei kuitenkaan ole uskonnon merkityksen alenema tai suorastaan poistuminen kouluista.

        Syy on oppilasmateriaalin dramaattinen heikennys.
        Kuka arvaa mikä olisi siihen syynä?


      • Anonyymi

        Ei poistettu joten täällä saa haukkua hurreja miten mielii


      • Anonyymi

        Kouluissa rikottiin räikeästi lakia vielä niinkin myöhään ? Koska perustuslain takaaman uskonnonvapauden nimessä kaikenlainen uskonnollinen indoktrinaatio on kiellettyä.

        Ikävä kyllä rikokset ovat ilmeisesti jo vanhentuneet aikoja sitten...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei poistettu joten täällä saa haukkua hurreja miten mielii

        Kiitän lämpimästi sanallisten taitojeni arvostuksestasi.

        Sukupuoleltani olen feldwebel koska sen saa nykylakiemme mukaisesti määritellä aivan itse.
        Tekin voitte ilmoittaa sukupuoleksenne vaikka traktorin eikä siihen ole byrokraateillamme mitään sanomista.


      • Anonyymi

        Tunneilla on kaaos, opettajista on pula, huomattava osa oppilaista ei edes puhu suomea koulun aloittaessaan... ja sinä murehdit aamuhartauksien puutetta. Minun aikanani aamunavaukset olivat harvemmin uskonnollisia, eikä niissä ollut muuta hyvää puolta kuin se että jos sattui vähän myöhästymään niin sillä ei ollut niin väliä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tunneilla on kaaos, opettajista on pula, huomattava osa oppilaista ei edes puhu suomea koulun aloittaessaan... ja sinä murehdit aamuhartauksien puutetta. Minun aikanani aamunavaukset olivat harvemmin uskonnollisia, eikä niissä ollut muuta hyvää puolta kuin se että jos sattui vähän myöhästymään niin sillä ei ollut niin väliä.

        Aikoinaan oli tarkkailuluokkia jonne pistettiin höhlät kakarat ja niille kovapintaisimmat maikat.
        Ne luokat lakkautettiin ja nyt edetään tasavertaisesti. Se tarkoittaa sitä että luokka etenee opetussuunnitelman mukaisesti kunnes tyhminkin oppilas kulloisenkin aineen on sisäistänyt.

        Ongelmia toki tekee se että kyseinen oppilas hyppelee seinille, heittää maikkaa tavaroilla ja huutelee:
        - Ime munaa saatanan huora!


      • Anonyymi
        Persekärpänen kirjoitti:

        Kiitän lämpimästi sanallisten taitojeni arvostuksestasi.

        Sukupuoleltani olen feldwebel koska sen saa nykylakiemme mukaisesti määritellä aivan itse.
        Tekin voitte ilmoittaa sukupuoleksenne vaikka traktorin eikä siihen ole byrokraateillamme mitään sanomista.

        Sinulla tosin ei ole sanallista taitoa tai sivistystä, kuten me oikeasti älykkäät näemme.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      144
      2431
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      50
      2009
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1929
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1917
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1914
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1229
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      119
      1115
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      867
    Aihe