Persut tukevat vihreitä,hienoa!

Anonyymi

Niikko: Haavistolla homma hanskassa

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps.) kiitti ulkoministeri Haaviston työpanosta Afganistanin evakuointitilanteen hoidossa valiokunnan kokouksen jälkeen.

–  Kyllä Haavistolla on homma hanskassa, sitä ei voi ollenkaan moittia, Niikko sanoi.

Niikon mukaan Suomi on tähän asti tehnyt kaiken voitavan maassa olevien suomalaisten ja suomalaisia auttaneiden afganistanilaisten auttamiseksi pois maasta. Suomen hallituksen sijaan Niikko suhtautuu kriittisesti niihin suomalaisiin, jotka eivät poistuneet maasta heti sen jälkeen, kun Suomen ulkoministeriö oli 6. elokuuta kehottanut kaikkia lähtemään Afganistanista.

–  Ne, jotka tätä kehotusta noudattivat, pääsivät vielä viikon ajan kaupallisilla lennoilla pois maasta. Nyt Suomella on haasteita saada heidät pois sieltä, kun he eivät silloin pitäneet tilannetta riittävän vakavana, Niikko moittii.

Niikko arvioi kriittisesti myös EU:n toimintaa Afganistanin suhteen. Hän kummeksuu sitä, että EU:n kriisinhallintajoukoilla ei ole ollut minkäänlaista roolia unionikansalaisten evakuoinnissa.

–  Tässä nähdään, että kun tulee tiukka paikka, niin EU:lla ei ole minkäänlaisia toimintavalmiuksia edes omien kansalaistensa poishakemiseksi kriisipesäkkeestä, Niikko sanoo.

1

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä persut❤️❤️❤️❤️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      171
      10596
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10099
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      7052
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      227
      5538
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      177
      5214
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4386
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      87
      2942
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2846
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      117
      2821
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2661
    Aihe