Vapaa-ajattelijoita on joku joskus luonnehtinut "kissalaumaksi, jota ei voi paimentaa". Tuossa tuo sana lauma ei kuitenkaan pidä paikkaansa, mutta sen sijaan paimentamisen mahdottomuus pitää paikkansa.
Vapaa-ajattelijain liitto ja yhdistykset ovat hyvin monella tavalla vapaasti ajattelevien yksilöiden yhteistyömuoto, jossa vapaa-ajattelijain liittoon kuuluu parisenkymmentä alueellista, henkilöiden muodostamaa yhdistystä. https://vapaa-ajattelijat.fi/
Vapaa-ajattelijain liitto ja yhdistykset ovat hyvin monella tavalla vapaasti ajattelevien yksilöiden yhteistyömuoto, jossa vapaa-ajattelijain liittoon kuuluu parisenkymmentä alueellista, henkilöiden muodostamaa yhdistystä. https://vapaa-ajattelijat.fi/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vapaa-ajattelijat ei selvästikään ole mikään "tiukan yhteisöllinen" joukko ihmisiä, vaan löyhempi, vapaaehtoinen yhteistyöverkosto, joka on kuitenkin pääosin yhdistysmuotoinen.
Siksi viholliset pyrkivät vain häiritsemään.
Trölläys ei perustu mihinkään rationaaliseen.
Jos on kotona kolme kissaa, se auttaa suhtautumaan
On ne niin ihania ja itsenäisiä.
Olen kuullut, että Ylikoskella on kolme kissaa.
Pitää paikkansa. Yksi oli Topi, jos oikein muistan.
Eikä vapaa-ajattwlijoita tarvitsekaan paimentaa. Esim. Nyt kansalaisaloitetta tuettiin ihan vapaaehtoisesti.
Joo, ja pitäkää se ET vain omissa nurkissanne.
No, heh heh. Mainostettiin ahkerasti ja tivattiin jos et kannata niin miksi et kannata. Alahan kannattaa. Ikäänkuin ihmiset itse eivät osaisi itse ajatella.
Onko vapaa-ajattelijat mielestään älyllisesti ylivoimainen joukko jonka oikeus ja velvollisuus on holhota tyhmiä jotka eivät osaa vapaasti ajatella?
Liity. Kukaan ei yritä paimentaa sinua. Nettisivuilta löytyy jäsenhakemuslinkki.
Et menetä itsenäisyyttäsi. Vapaa-ajattelijat.fi/liity-jäseneksi