...rataosuuden kiskoliikenne kuinka pitkään?
Nimittäin huomenna on Hesassa luvattu osoittaa mieltä raideliikennettä vastaan, ja "aikaa kannattaa varata".
Kumipyörävehkeissähän on ne kääntyvät etupyörät, jolla voi tehdä reittimuutoksen lennosta.
Nimittäin huomenna on Hesassa luvattu osoittaa mieltä raideliikennettä vastaan, ja "aikaa kannattaa varata".
Kumipyörävehkeissähän on ne kääntyvät etupyörät, jolla voi tehdä reittimuutoksen lennosta.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ei saa kysellä, hyss hyss
Haitta riippuu siitä, missä kohdassa se mielenosoitus on. Helsingin ratikkaverkko on sen verran laaja ja fiksusti rakennettu, että reittimuutokset onnistuu monessa paikassa. Esim. Sörnäisten isot katutyöt piti sen alueen ratikan kiertoreitillä pari vuotta. Tampereen ratikkareitti on vielä alkutekijöissään, joten ainakin ensimmäiset 100 vuotta voi hyvinkin olla katkoksia, jos useampi koivunlehti tipahtaa samalla kerralla kiskoille. Eli joskus vuonna 2121 ollaan sitten samalla tasolla kuin Helsinki nyt.
Mitenkäs pitkään liikenne oli stopissa kolarin vuoksi?
Monta päivää oli täysi kaaos. Autio keskustakin ihan täysin tukossa.
Liioittelijapösilö iski
Onko mielestäsi pösilöä liioitella ratikan hintaa ja ratikan aiheuttamia ongelmia?
Onnettomuus tapahtui lähellä varikkoa entä jos se tarvii hakea ja hinata kauvempaa.
Kuskilla oli onneksi lyhyt matka käydä työkaluja ja varaosia. Ainakin joitain paneeleita piti hänen vaihtaa, ehkä tuulilasinkin. Tuulilasin vaihdossa kannattaa kysyä apua matkustajilta. Se on yksin aika vaikea laittaa.
Helsingissä metron henkilökunta osoittaa mielipiteensä johonkin asiaan ajamalla kesäaikataulut parin päivän ajan. Varmaan ihan syystäkin ovat huolissaan, mutta on se kumma, ettei asiat selviä neukkareissa.
Sen sijaan Helsingin Spåran henkilökunta näkee tärkeimpänä tavoitteenaan Kansan palvelun ja ajaa sen liikenteen, minkä Helsingin Seudun Liikenne on päättänyt. Enemmänkin voisi olla, mutta korona-aikana .....
Jälleen kerran stadilainen ihminen voi luottaa Raitiotiehen. Näin se on ollut niin kauan, kuin kukaan muistaa. Spåra on jotenkin luotettavampi kuin bussit, junat ja metro. Tämä koskee niin liikenteen teknisiä kuin muitakin edellytyksiä. Jos tulee joku lakko tms ilmaus, niin yleensä ratikka kulkee kuitenkin.
Helsingin ratikkaa ei operoi hsl vaan hkl. Se pieni ero.
Se pieni ero on tiedossa. Moni muistelee kaiholla vanhoja aikoja. Tulevaisuus on sitten mitä on.
HSL operoi jossain vaiheessa Tampereen joukkoliikenteen lipuntarkastusta. Nykytilanne voi olla eri.
Ollaan Tampere palstalla.
Mihnä se mansesteri ratikka kolaroi? Hesassa?
Aloittajan mielestä Helsingissä osoitetaan mieltä raideliikennettä vastaan. Siitä ei ole kyse.
Ajoi eduskuntatalon seinään Tesomalla.
Ilmastonmuutos käynnistyi kumipyörän keksimisestä.
Ja loppui kun rautapyörällä ruvettiin ajamaan.
Pysähtyi kuin seinään. Hesassa erään kerran paikallisen Stokmannin seinään. Väliin jäänyt mopoilija pehmensi törmäystä.
Kolmisen vuorokautta se seisoi siinä kiskoilla ja 8 ratikkaa odotti sen takana matkustajat kyydissä. Onneksi ratikkayhtiö toimitti matkustajille olutta ja pitzaa monta kertaa päivässä. Itse olin aika kännissä ne päivät kun en syönyt ja vaihdoin omat pitzat oluisiin.
Milloin bussi on tehnyt reittimuutoksen lennosta?? Eihän se bussikaan nyt voi reitiltään poiketa… että ”ajampa nyt tunnelin kautta, kun keskustaan ei pääse…”
Reittiä ei ole pakko muuttaa. Voi myös ohjata tielle jääneen objektin ohitse.
Kolinapyörä fanien on tätä vaikea sisäistää.
On jouduttu kiertämään kortteli tms pietä
Siinä jää helposti joku matkustaja noukkimatta kyytiin, jos pysäkki sattuu olemaan korttelin kohdalla.
Linja 25 tempaisi joskus reittimuutoksen, jätti Jankan kierroksen ajamatta. Laadukasta Pirkanmaan tilausliikennettä.
Outo kuski hänelle uudella reitillä ei sen kummempaa ole ja kyydissäkin olen ollut kun pieleen meni ja sitten käännettiin ne etupyörät ja palattiin oikealle reitille mutta ratikkahan ei voi eksyä reitistä kun kiskot vievät etelään, tosin ei sillä voi muutenkaan mitään muutella, reittiä nimitttäin.
Seisoi kuin Jyrin (nimeä ei muutettu) k*rpä.
Jo Sammonkatu on saatu eilisen kolaroinnin jäljiltä auki?
Ei. Liikenne on täysin kaaoksessa edelleen.
Ja on edelleen niin kauan kuin ratikka liikennöi...
Allianssi piilottaa sen kaaoksen että grynderit saisi kaikki rahat.
Sitä en tiedä seisoiko ratikkakuskilla mutta jos niin on ollut niin lasissa on voinut olla muutakin kuin huurua.
Pitäisikö ratikan raiteet tuplata? Näin ratikka pääsisi kolaripaikan ohitse.
Laittaa siihen kumipyörät ja etuakselista tekee kääntyvän. Joku teräsharja hankaamaan kiskoa virtapiirin muodostamiseksi.
Agrekaatti olisi tällöin oiva sähkönlähde.
On ne nyt jo tuplattu. Ratikka pääsee vaihtamaan vastaantulijan raiteelle monissa kohdissa, missä on ne vaihteet.
Jökittikö ratikkaliikenne eilisen äksisdentin jälkeen kuin pitkään?
Jumissa on edelleen.
Ei ole vielä ilmaantunut matkustajaa, joka olisi testannut että joko toimii.
Eivät ota enää ratikan kyytiin matkustajia, koska tiedossa on etteivät pääse koskaan perille. Tyhjä oli tuo eilenkin kolaroinut ratikka.
Haarlan mutkassa on kolaroinut bussi. Meneekö joku paikan päälle tekemään raporttia?