Aggregaattori on palvelu joka kerää linkkejä joka puolelta nettiä. RSS tai Atom ovat live-syötteitä joita tietyt uutissivustot tarjoavat ja joita sitten voi lukea aggregaattorista. Ne ilmaantuvat sinne heti kun uutissivusto julkaisee artikkelin.
Toisin sanoen uutispäivitykset kootaan juuri haluamistasi lähteistä yhdeksi virraksi jossa voit nopeasti vilkaista kaikki tilaamasti otsikot kerralla. Erillisiä uutiskirjeitä ei siis tarvita.
Joskus voi joutua etsimään aivan tiettyä linkkiä syötteeseen. Näin se tapahtuu:
• https://www.lifewire.com/find-an-rss-feed-on-a-website-3486647
Sitten muutama aggregaattori:
• https://www.ampparit.com/ (ilmainen)
Suomenkielinen aggregaatori, tosin muunkinkielisten uutisten tilaaminen sinne onnistuu. Kun rekisteröidyin niin puolestani oli jo tilattu sisältöä paikallislehtiä myöten jotka eivät liity alueeseeni mitenkään eli jouduin ensin lopettamaan nuo tilaukset.
Ampparissa ei ole RSS-hakua, tilauksen lisätäkseen pitää siis tietää tarkat RSS-linkit. Myös ilmainen sanafiltteri löytyy mutta kokemukseni mukaan se ei toimi aivan täydellisesti, ainakaan silloin kun sana löytyy itse lisäämistäni syötteistä.
Uutisia voi suodattaa myös saamiensa negatiivisten äänten perusteella (jotka näkyvät julkisesti) mutta epäilen onko se oman maun tai mielipiteen kannalta paras idea.
Syötteitä ei voi nimetä uudelleen. Erillisiä kategorioita ei voi luoda. Artikkeleita varten ei ole kirjanmerkkejä. Artikkeleihin liitettyjä kuvia ei näy. Luetuiksi merkityt uutiset eivät poistu näköpiiristä.
Rajoituksia uutisvirran pituuteen ei ole.
• https://www.newsblur.com/ (ilmainen/maksullinen)
Englanninkielinen sivusto. Sieltä löytyy myös oma RSS-hakunsa joka helpottaa tekee suurimpien uutislähteiden seuraamisesta ja se näyttää myös RSS-linkit.
Ilmaisena uutisvirran pituus on rajoitettu; se on maksullinen toiminto.
Kategorioiden luominen on ilmaista eli niitä voi luoda mielivaltaisesti ja laittaa yhtä toisen alle aivan kuten kansioissa. Artikkeleita voi kirjanmerkitä aivan miten haluaa. Artikkeleihin liitetyt kuvat näkyvät. Ulkoasussa on useampia vaihtoehtoja, tosin ne ovat liian täyteen ahdettuja makuuni.
Luetuiksi merkityt uutiset eivät poistu näköpiiristä. Tageihin perustuva filtteri löytyy mutta se on tosin maksullinen toiminto.
Sivustolle löytyy myös oma kännykkä-äppinsä.
• https://www.feedly.com/ (ilmainen/maksullinen)
Englanninkielinen sivusto jota päädyin lopulta käyttämään ja varmaankin myös näistä kolmesta tunnetuin. Sivustolta löytyy myös oma RSS-hakunsa joka helpottaa tekee suurimpien uutislähteiden seuraamisesta, tosin RSS-linkkejä se ei näytä. Siinä on hyvää myös se että samalla löytyy myös samankaltaiset syötteet sekä niiden aktiivisuus.
Rajoituksia uutisvirran pituuteen ei ole; se on ilmainen toiminto.
Ilmaisessa versiossa voi luoda syötteille enintään kolme kategoriaa (mikä lienee kohtuullista) ja artikkeleita voi kirjanmerkitä aivan miten haluaa. Uutisten kuvat näkyvät ja ulkoasu on ehdottomasti selkein ja miellyttävin.
Luetuksi merkityt artikkelit poistuvat näköpiiristä mutta ne voi katsoa halutessaan uudestaan jälkeenpäin. Tageihin perustuva filtteri löytyy mutta se on tosin maksullinen toiminto.
Sivustolle löytyy myös oma kännykkä-äppinsä.
RSS/Atom -uutisaggregaattorit
2
297
Vastaukset
No onpas noloa kun tuli kopioitua virhe lauseessa jota en muuttanut loppuun asti...
Joka tapauksessa, RSS:llä voi seurata myös blogeja, foorumeita ja kanavia. Ei vain uutisia.Muutin mieleni; sitten kun Newsbluria oppii käyttämään niin se on oikeastaan Feedlyä sujuvampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2545856Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453862Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353231Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603119Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1662962Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava402780Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten922757Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin752444Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962057
