Opastusta kymmenyksistä mormoneille!

Anonyymi

Kymmenesosa eli 10 prosenttia, joka annetaan tai maksetaan varsinkin uskonnollisiin tarkoituksiin
5Mo 26:12
Mal 3:10
Mt 23:23)
Mooseksen lain alaisuudessa leeviläisille annettiin vuosittain kymmenesosa sadosta sekä karja- ja lammaslaumoista heidän ylläpitoaan varten.
Leeviläiset antoivat kymmenykset näistä kymmenyksistä Aaronin suvun papeille näiden ylläpitoa varten.
Kymmenyksiä annettiin muihinkin tarkoituksiin.

HUOMIO: Kristittyjä ei vaadita maksamaan kymmenyksiä.

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On luterilaisillakin kirkollisvero ja kaikki maksavat eri kirkoissa kaikenlaisia kymmenyksiä ja kolehteja.

      Meidän kirkossa on säännöt asiasta saatu suoraan Jumalalta ilmoituksena. Siksi tiedämme, että asia on meillä oikein, vielä varmistettuamme asian Kirjoituksista, opiskelulla ja omakohtaisella rukouksella.

      Eikä tarvitse maksaa, jos ei ymmärrä asiaa.. Sitten vasta kun ymmärtää. Eikä se silloinkaan pakko ole. Mutta edellytys joihinkin asioihin kuten kasteellekin on omat edellytyksensä, usko Jeesukseen jne.

      • Mitään ette ole saaneet Jumalta ilmoituksina! Jo sekoilu moninainti-ilmoituksen ja tummaihoisten pappesilmoituksen kanssa osoittaa, että kyseessä eivät ole Jumalan ilmoitukset vaan Smithin ja hänen hännystelijöidensä omat halut ja sekoilut.

        Uskonto on toki hyvä kusetuskeino rahojen saamiSEKSI kirkon johdolle. Mutta sekin paljastaa jutun hujaukSEKSI, että kymmenystuloja ei saa käyttää hädänalaisten auttamiseen!


    • Ateistit ja Saatana kokevat meidän kirkon vaarallisimmaksi. Niin se onkin heidän kannaltaan. Tämä on Jumalan itsensä perustama ja rakentama kirkko.

      Nyt on taas julkinen Jumalan Kirkko ja Jumalan valtakunta maan päällä. Kirkko nousi erämaasta julkisuuteen, evankeliumi on palautettu alkuperäiseen muotoonsa millainen se oli Jeesuksen apostoleilla 2000 v sitten.

      Tämä tapahtui, alkoi 1830 Yhdysvalloissa, koska siellä oli uskonnonvapaus, Jumalan innoittama vapauden perustuslaki. Nyt kirkko on maailmanlaajuinen, yli puolet jäsenistä on Yhdysvaltojen ulkopuolella. Menestynein maa on Tonga, jossa reilusti yli puolet kansasta on mormoneja.

      Silti mormoneja vainottiin aluksi aina kuolemaan asti. Ja perättömiä panettelua levitettiin, joita levitetään edelleen ja uusia keksitään.

      • Miten niin Jumalan perustama kirkko? Miksi Jumala sai nimen kohdalleen vasta kolmannella yrittämällä?

        Jokainen täysijärkinen ymmärtää, että kyseessä on Joseph Smithin perustama kirkko.

        Kirkko on hyvin marginaalinen, kuten monet muutkin 1800-luvun Yhdysvalloissa syntyneet kirkot.

        Paneskelua oli alusta asti, mm. pikkutyttöjen moni-sellaista. Se on ikuinen periaate, joka ei ole tällä hetkellä voimassa.

        En toki hyväksy vainoa. TV-sarjassa Sisarvaimot tulee ilmi se epäkohta, että täysin vapaaehtoinen moniavioisuus on laissa kielletty, joten perheet joutuvat tekemään erityisjärjestelyjä. Kody joutuu virallisesti eroamaan entisistä aina löytäessään uusia vaimoja. Vain yhden kanssa kerrallaan voi olla virallisesti naimisissa. Mitä ihmettä se ketään haittaa, vaikka olisi monenkin kanssa yhtä aikaa. Kyse on kuitenkin aivan eri asiasta kuin pikkutyttöjen pakkomoninainnista.

        Eiköhän Olli tehdä yhdessä kansalaisaloite, jolla mormonien kehittämä ja monien edelleen harjoittama moniavioisuus saataisiin täysin lailliSEKSI edes Suomessa? Mehän olemme sivistyneitä ihmisiä, emmekä hyväksy sortoa erilaisen prerhekäsityksen vuoksi, ei lukumäärän eikä sukupuolen suhteen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6250
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      93
      5361
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3585
    10. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      3484
    Aihe