Ei Suomessa ole mitään ghettoja, kuten tuo rotta taisi väittää

Anonyymi

Ei ainakaan sellaisia mitä Ruotsissa on, sillä täällä ei vielä ole lähiötä joissa mamujen määrä olisi jotain 60-90%. Esim. Rinkebyssä mamuja on yli 90% ja pääosin muslimeita. Kävin siellä ensimmäisen kerran vuonna 1986 kesällä, ja jo silloin se tori siellä näytti joltain arabialaiselta torilta.

Mutta tällä menolla Suomeenkin on tulossa mamughettoja, vaikka ainakin Helsinki kai pyrkii siihen, että varsinkin muslimeita pyritään sijoittaan tasaisesti eri alueille, mutta jos musset sitten itse haluaa jossain vaiheessa muuttaa johonkin tiettyyn lähiöön, niin ei sitä estää voi.

Suomalaiset taas toimii samalla tavalla kuin ruotsalaisetkin, eli kun naapuriin alkaa tulla kaapusakkia, niin suomalaisia alkaa häipyä - lapsiperheitä varsinkin. Niin se ghetto sitten alkaa muodostua.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin on tulossa Pk-seudulle ja isoihin kaupunkeihin. Hyvä alku on jo muutamassa paikassa. Viherpunikkien tekeleitä. Tiivistysrakennetaan mamugettoja.

    • Anonyymi

      "Tanska otti käyttöön pakkosiirrot lähiöissä, koska haluaa päästä eroon "ghetoistaan". Tanskalla jo 28 aluetta, jotka puretaan.

      Näin Tanskan hallitus määrittelee gheton:
      Asukkaista yli puolet on ei-länsimaisia maahanmuuttajia ja heidän jälkeläisiään.

      Lisäksi vähintään kaksi alla olevaa kriteeriä täyttyy alueen väestön kohdalla:

      – Yli 40 prosenttia on työttöminä.

      – Yli 60 prosentilla on vain peruskoulutus.

      – Keskimääräinen bruttotulo on alle 55 prosenttia koko kaupunkiin verrattuna.

      – Rikoksesta tuomittujen asukkaiden määrä on vähintään kolminkertainen Tanskan keskiarvosta."

      https://yle.fi/uutiset/3-11508762

      • Anonyymi

        Hyvä Tanska.


      • Anonyymi

        Eli Tanskassa levitetään mamuongelmat joka puolelle? Sekö muka on parempi, kuin ne keskitettäisiin mamughettoihin!? Mietipä vielä logiikkaasi…


    • Anonyymi

      Turun varisuo hyvä esimerkki ghettoutumisesta, maahanmuuttajia on noin 75% ja muitakin löytyy pääkaupunkiseudulta.

    • Anonyymi

      Voi kertoa että Tukholmassa siis jo aikoja sitten koitettiin tuota hajasijoittamista, mutta ei auttanut.

    • Anonyymi

      Ruotsissa on 53 no go aluetta.t

      Ranskassa 1000

    • Anonyymi

      Ei ole mitään gettoja tai no go alueita!
      Natsima vaan huvikseen etsii niihin opettajia!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      843
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      698
    3. 35
      567
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      565
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      560
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      552
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      31
      540
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      520
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      517
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      454
    Aihe