toimittaja oli tehnyt ohjelmia epäillystä islamistista, johon hänellä oli suhde.

Anonyymi

Mitä ajattelet julkisesta palvelusta?

– Minusta julkinen palvelu on nyt ehkä tärkeämpää kuin koskaan. Tässä ajassa, kun tietoa on valtavasti ja on vaikeaa erottaa totuutta ja valheita, täytyy luotsata yleisöä monimutkaisen yhteiskunnan läpi.

– Yleisradioyhtiöt ovat suuria yhtiöitä, joihin suuri yleisö luottaa. Sitä on vaikea rakentaa uudelleen.

Dagens Nyheterin päätoimittaja puolustaa julkista palvelua, mutta ei sellaista, joka ei pidä kynsin hampain kiinni journalistisesta riippumattomuudesta.

Esimerkiksi keväällä 2021 hän jyrähti.

Paljastui, että radiokanavan toimittaja oli tehnyt ohjelmia epäillystä islamistista, johon hänellä oli suhde. Ohjelmissa kritisoitiin viranomaisia.

Tapaus tuli julkisuuteen toisen median paljastuksen seurauksena. Wolodarskin mielestä Ruotsin radio vaaransi vaikenemisellaan riippumattomuuden.

Ruotsissa oikeistopuolueet ovat muun muassa sanoneet, että yleisradioyhtiö SVT:n pitäisi karsia muuta ohjelmistoa ja keskittyä vain asiaohjelmiin. Mitä mieltä sinä olet?

ote YLE

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suhteet islamistirikollisiin tulisi kriminalisoida.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7272
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3524
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      61
      3254
    5. 48
      2911
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2601
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2455
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1755
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe