Yleisradio juhlii torstaina 9.9 peräti 95v synttäreitä. Tänään puhuttiin paljon lehdistön vapaudesta ja riippumattomuudesta. Onko yle riippumaton tiedonvälittäjä? Onko Sanoma vapaa tiedonvälittäjä? Tai alma?
Mielestäni paljon lehdistön vapaudesta katosi 2015, silloin tuli ennakkosensuuri monelle tutuksi ja nyt asiaa markkinoidaan "vastuullisen journalismin" sloganilla.
En nyt tarkoita että Trumpin aloittamaa valeuutinen-kulttuuria pitäisi jatkaa, mutta asiasta täysi vaikeneminen osoittaa että sensuuri toimii. Kukaan toimittaja ei uskalla kyseenalaistaa esim rokoteturvallisuutta, tai ei ainakaan saa juttua läpi missään.
Yle on yhä tiukemmin poliittisessa valtion ohjauksessa kun eduskunta eli poliitikot päättävät ylen rahoituksesta verovaroin. Millä tavalla muut toimittajat on saatu ruotuun, uhkailu, painostus, kiristys, kuten lapsen kasvatuksessakin?
Suomessa tapahtuu paljon kriitistä tarkastelua vaativia asioita, myös valtion virkamiesten toimesta, mutta näistä ei valtiollisen sensuurin nimissä uskalleta puhua.
Keskustelupalstat ovat väärällään kansaa harhauttavia vale-uutisten levittäjiä, niitä pitääkin sensuroida, mutta ajateltu teksti epäkohdista joutuu myös massasensuurin kouriin yllättävän usein.
Toivottavasti tämä nyt saa olla täällä herättämässä ajatuksia, aikoinaan tiedotusopin luennoilla kun opittiin ensimmäiseksi että "tieto ei ole aina sama kuin totuus ja totuudenkin voi ymmärtää monella tavalla.
YLEltä valtiopropakandaa
Anonyymi
1
79
Vastaukset
- Anonyymi
Pää kii persu, muuta ameriikaan ja marssi Rumpin joukkoihin. Onneksi suomessa ohjataan tiedotusvälineitä eikä kansan päätä pääse kukaan huuhaa-propakandalla sotkemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175