Tupakointi suojasi koronatartunnoilta

Anonyymi

Saksassa Gangeltin pikkukaupungissa järjstetyn juhlan koronatartunnoista on tehty tutkimus. Sen tuloksista voi lukea tämän päivän Ilta-Sanomien sivuilta. Huono ilmanvaihto auttoi merkittävästi koronan leviämistä, mutta säännöllisissä tupakoitsijoissa oli huomattavan vähän koronatartunan saaneita.

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jossain vaiheessa tätä koronan aikaa oli juttua ( tiedä sitten todenpitävyydestä ), että koronavirus tarttuisi keuhkoissa samoihin soluihin, joihin nikotiini tupakan myrkyt tarttuu.
      Huumorin kautta tuli mieleeni, että tupakoitsijalla saattaa olla solut keuhkoissa jo niin täynnä kaikkia tupakan sisältämiä myrkkyjä, ettei virukset enää mahdu tarttumaan soluihin.
      -Päivän kevennys-

    • Toinen kevennys on huomio, että tosi nikotinistit ramppaavat jatkuvasti ulos tupakalle, ollen viruksen saastuttamissa sisätiloissa vähemmän aikaa kuin tupakoimattomat. ; )

    • Anonyymi

      Kyllä se viruskin hajuaistin perusteella välttää yööökk.. ja lähtee lätkimään :-))

    • Anonyymi

      Flunssaa taisi olla, eikä mitään tekemistä coronan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe