Tupakointi suojasi koronatartunnoilta

Saksassa Gangeltin pikkukaupungissa järjstetyn juhlan koronatartunnoista on tehty tutkimus. Sen tuloksista voi lukea tämän päivän Ilta-Sanomien sivuilta. Huono ilmanvaihto auttoi merkittävästi koronan leviämistä, mutta säännöllisissä tupakoitsijoissa oli huomattavan vähän koronatartunan saaneita.
481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jossain vaiheessa tätä koronan aikaa oli juttua ( tiedä sitten todenpitävyydestä ), että koronavirus tarttuisi keuhkoissa samoihin soluihin, joihin nikotiini tupakan myrkyt tarttuu.
Huumorin kautta tuli mieleeni, että tupakoitsijalla saattaa olla solut keuhkoissa jo niin täynnä kaikkia tupakan sisältämiä myrkkyjä, ettei virukset enää mahdu tarttumaan soluihin.
-Päivän kevennys-

Äänestä

Toinen kevennys on huomio, että tosi nikotinistit ramppaavat jatkuvasti ulos tupakalle, ollen viruksen saastuttamissa sisätiloissa vähemmän aikaa kuin tupakoimattomat. ; )

Äänestä

Kyllä se viruskin hajuaistin perusteella välttää yööökk.. ja lähtee lätkimään :-))

Äänestä

Flunssaa taisi olla, eikä mitään tekemistä coronan kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saksassa Gangeltin pikkukaupungissa järjstetyn juhlan koronatartunnoista on tehty tutkimus. Sen tuloksista voi lukea tämän päivän Ilta-Sanomien sivuilta. Huono ilmanvaihto auttoi merkittävästi koronan leviämistä, mutta säännöllisissä tupakoitsijoissa oli huomattavan vähän koronatartunan saaneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu