Porvarihallituksen pelko pitää Marinin riitaisen porukan kasassa
Hallitus sai riideltyä budjettiesityksensä kasaan. Se on pakostakin umpivelkainen, mutta käsiin vanhentunutta hallitusohjelmaa ei uskalleta päivittää. Hallituksen henki on pakkasella, eikä parane, mutta porvarihallituksen pelko pitää sen kasassa – siksi vihreätkin nöyrtyi toistaiseksi ruotuun
" On jo suorastaan huvittavaa, että Sanna Marinin (sd) hallitus pitää kiinni keväällä 2019 muokatusta hallitusohjelmasta, joka on keskeisiltä osiltaan lahonnut täysin käsiin.
Senkin takana täytyy olla valtiovarainministeriön virkamiesten venyminen.
Ensimmäistä budjettiaan tehneeltä valtiovarainministeri Annika Saarikolta (kesk) oli tiettävästi käynyt tiukka käsky, ettei uuden velan määrä saa nousta missään tapauksessa yli 7 miljardin.
On jo suorastaan huvittavaa, että Sanna Marinin (sd) hallitus pitää kiinni keväällä 2019 muokatusta hallitusohjelmasta, joka on keskeisiltä osiltaan lahonnut täysin käsiin.
Työllisyys paranee, mutta 75 prosentin työllisyysaste on kaukana. Lupaukset siitä, että julkinen talous olisi muka tasapainossa 2023, voi heittää roskakoriin.
– Tavoite on valtavan kunnianhimoinen, mutta ei mahdoton, pyöritteli Saarikko – ja tuskin uskoi itsekään puheisiinsa.
Sen verran Antti Rinteen (sd) ja Marinin hallitukset ohjelmaansa uskoivat, että menot päästettiin käsistä heti alkuun – ja niitä ei enää takaisin saa.
Mutta hallitusohjelmaa ei kukaan uskalla enää avata, sen tämä viikko osoitti.
Uutta ohjelmaa nykyinen hallitus ei enää pystyisi tekemään.
Siksi hallitus pitää Potemkinin kulissejaan pystyssä, vaikka tuuli puhaltaa jo hallitusrivien läpi.
Epäsopu- ja luottamus paistaa kasvoista – muidenkin kuin kepun ja vihreiden osalta. Takanapäin ministerien kielenkäyttö toisistaan ei kestä painomustetta, mitä Säätytalon seinät todistivat taas eilen.
Budjettiakin enemmän ministerikemiaa on syönyt laidasta toiseen heilunut hallituksen koronapolitiikkaa.
Itse budjetin rahapuoli oli kasassa jo sunnuntaina, mutta loppuaika meni puoluekokoukseen valmistautuvien vihreiden venkoilun kanssa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008253623.html
Herran pelko ei ole nyt viisauden alku
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3853253Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841322- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26965- 33857