Asunut pian 40v itse rakennetussa ok talossa. Hieman yli tuhat neliön tontilla kaunis taloni ja oma itse laitettu puutarhani on nuo tarhakotilot nyt vallanneet täysin. Olen suunnilleen n.1400-1600 kipaletta tänä kesänä keränny käsin. Hukuttanu kiehuvaan veteen. Kuunliljat joita on tosi paljon, jopa nyt kukkivat syysasteritkin niitä puolillaan. Salaatit jouduin jo avomaalta poistamaan kelvottomina. Ensimmäinen kesä uudessa kasvihuoneessa jossa pääasiassa tomaatteja täyttyi niistä. Kaikki putsasin jo pois..vaan pysyvätkö mokomat talvenki yli hengissä jossain mullan seassa ja taas keväällä käyvät kimppuun..? Joku sanoi kalkin /tuhkan auttavan? Luin että yksi ainoa kotilo munii jopa 100-200 munaa.. eli ensi kesäkö taas pilalla. Olen pian 70v mutta hyvin elinvoimainen ja pirtsakka..mitä nyt nuo masentaneet.
Tuhannen pirulaiset
6
109
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihda alaa. Kasvata vaikka valkosipulia ja laita siihen keitinveteen ne valkosipulit ja ala myymään etanoita valkosipulilla.
- Anonyymi
Oikein hyvä idea. Vaan jos pikkasenkin olisit miettinyt ja käyttänyt ensin aivojasi siihen niin... tuskin olisit tuon kommentin laittanut. Mutta kiitos ehdotuksestasi.
- Anonyymi
Ihmiselle vaarattomat myrkyt tehoavat hyvin, esimerkiksi Ferramol ja Natria. Ahkera poispoiminta tietysti tehokkainta.
- Anonyymi
Kiitos sinulle. Ihmiselle vaarattomat.. Oletko oikein tosissasi? Luontoystävällisyys ei siis ole vahvuutesi? Tuo loppulauseesi kaikkein paras! Kiitos vastauksestasi.
- Anonyymi
Kalkki ja tuhka ovat lehtokotiloiden herkkua, ne saavat hyvää aineista kuoren rakentamiseen.
- Anonyymi
Anteeksi mutta nyt taisit olla täysin väärässä! Kysyin ns. nykyaikaiselta viljelijältä asiasta koska nyt kalkin lisäämisen jälkeen olen viikossa haravoinut n. joka kolmannen kotilon vatsa valkoisena (siis menehtyneenä) taivasta kohden . Tämän viljelijän mukaan kannattaa kaikki sellaiset jättää vaan vahvistamaan maata. Todellakaan eivät olleet väittämääsi herkkua. Eli tietosi eivät olleet ajan tasalla. Nyt pyydänkin että asianomaiset jotka eivät tiedä aiheista mitään.. älkäätte edes ajattele kommentoida! Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851778Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201194YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621070- 62946
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79808Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029806- 57800
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.46800Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.116763