Jouko Pihon saunauni

Jouko Pihon 10.9.2021 näkemä saunauni

Näin viime yönä unta, että olin saunassa yhdessä muiden miesten kanssa. Olin se, joka heitti vettä kiukaalle.

Kivasti kiuas sähisikin ja lämpöä riitti, mutta jonkin ajan kuluttua huomasin, että viskaamani vesi ei osunutkaan kiuaskiviin, vaan lensi jonnekin ympäristöön.

Päätin silloin mennä lähemmäksi kiuasta, mutta sekään ei auttanut, joten menin kiukaan taakse (unessa on kaikki mahdollista), ja aloin mättää valtavat määrät vettä aivan lähietäisyydeltä.

Mutta mitään ei tapahtunut. Oli vain pientä pihinää eikä lämpöä enää syntynyt.

Menin sitten katsomaan tilannetta saunassa, joka olikin muuttunut kokoussaliksi. Ihmiset, sekä miehet että naiset, istuivat kuin kirkonpenkeissä hiljaa ja jäykkinä.

Siihen uni loppui. Herättyäni tuli mieleeni ajatus, että ilmeisesti kiuas ei vedestä huolimatta enää synnyttänyt lämpöä, koska kukaan ei laittanut uusia puita tulisijaan, joka oli siis sammunut.

Koin, että uneni kuvaa sammuneen ja luopuneen seurakunnan tilaa, jossa ei enää pala Hengen tuli, jolloin mitkään ihmisten yritykset eivät auta mitään. Seurakunta ei ole kuuma eikä kylmä, vaan penseän laimea.

2

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Munasillaan seurakunnan edessä?

    • Anonyymi

      Joo!

      Yhä hullummax nuo piholaisen jutu äityy!

      Mitä hullua veilä saadaan kuulla?

      Suraavax se varmaan kävelee unissaan - johkutyttötaloon
      ja sit kertoo että - ni...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5876
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      62
      3283
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe