Jouko Pihon 10.9.2021 näkemä saunauni
Näin viime yönä unta, että olin saunassa yhdessä muiden miesten kanssa. Olin se, joka heitti vettä kiukaalle.
Kivasti kiuas sähisikin ja lämpöä riitti, mutta jonkin ajan kuluttua huomasin, että viskaamani vesi ei osunutkaan kiuaskiviin, vaan lensi jonnekin ympäristöön.
Päätin silloin mennä lähemmäksi kiuasta, mutta sekään ei auttanut, joten menin kiukaan taakse (unessa on kaikki mahdollista), ja aloin mättää valtavat määrät vettä aivan lähietäisyydeltä.
Mutta mitään ei tapahtunut. Oli vain pientä pihinää eikä lämpöä enää syntynyt.
Menin sitten katsomaan tilannetta saunassa, joka olikin muuttunut kokoussaliksi. Ihmiset, sekä miehet että naiset, istuivat kuin kirkonpenkeissä hiljaa ja jäykkinä.
Siihen uni loppui. Herättyäni tuli mieleeni ajatus, että ilmeisesti kiuas ei vedestä huolimatta enää synnyttänyt lämpöä, koska kukaan ei laittanut uusia puita tulisijaan, joka oli siis sammunut.
Koin, että uneni kuvaa sammuneen ja luopuneen seurakunnan tilaa, jossa ei enää pala Hengen tuli, jolloin mitkään ihmisten yritykset eivät auta mitään. Seurakunta ei ole kuuma eikä kylmä, vaan penseän laimea.
Jouko Pihon saunauni
2
127
Vastaukset
- Anonyymi
Munasillaan seurakunnan edessä?
- Anonyymi
Joo!
Yhä hullummax nuo piholaisen jutu äityy!
Mitä hullua veilä saadaan kuulla?
Suraavax se varmaan kävelee unissaan - johkutyttötaloon
ja sit kertoo että - ni...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623283SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219