Jouko Pihon 10.9.2021 näkemä saunauni
Näin viime yönä unta, että olin saunassa yhdessä muiden miesten kanssa. Olin se, joka heitti vettä kiukaalle.
Kivasti kiuas sähisikin ja lämpöä riitti, mutta jonkin ajan kuluttua huomasin, että viskaamani vesi ei osunutkaan kiuaskiviin, vaan lensi jonnekin ympäristöön.
Päätin silloin mennä lähemmäksi kiuasta, mutta sekään ei auttanut, joten menin kiukaan taakse (unessa on kaikki mahdollista), ja aloin mättää valtavat määrät vettä aivan lähietäisyydeltä.
Mutta mitään ei tapahtunut. Oli vain pientä pihinää eikä lämpöä enää syntynyt.
Menin sitten katsomaan tilannetta saunassa, joka olikin muuttunut kokoussaliksi. Ihmiset, sekä miehet että naiset, istuivat kuin kirkonpenkeissä hiljaa ja jäykkinä.
Siihen uni loppui. Herättyäni tuli mieleeni ajatus, että ilmeisesti kiuas ei vedestä huolimatta enää synnyttänyt lämpöä, koska kukaan ei laittanut uusia puita tulisijaan, joka oli siis sammunut.
Koin, että uneni kuvaa sammuneen ja luopuneen seurakunnan tilaa, jossa ei enää pala Hengen tuli, jolloin mitkään ihmisten yritykset eivät auta mitään. Seurakunta ei ole kuuma eikä kylmä, vaan penseän laimea.
Jouko Pihon saunauni
2
135
Vastaukset
- Anonyymi
Munasillaan seurakunnan edessä?
- Anonyymi
Joo!
Yhä hullummax nuo piholaisen jutu äityy!
Mitä hullua veilä saadaan kuulla?
Suraavax se varmaan kävelee unissaan - johkutyttötaloon
ja sit kertoo että - ni...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909