Meidän taloon tehtiin putkiremppa ja tietysti tulee vuokran korotus. Korotuskirje tuli jo ja mielestäni kohtuuton korotus. Korotus on 45 euroa kuukaudessa. Perr... kyllä on köyhällä taas ihmettelemistä omistajan ahneutta kohtaan. Asuntoon ei tehty edes minkäänlaista remppaa, paitsi ne putket. Asumistukeakaan ei voi tarkistaa, kun siinä pitää asumismenot muuttua vähintään 50 euroa kuukaudessa. Että sellaista täällä.
Vuokran korotus
Anonyymi
331504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Tiedätkö paljonko putkiremontti aiheuttaa omistajalle kustannuksia? Halvalla selvisit. Kannattaa muuttaa kunnan asuntoon, ei nouse vuokrat, mutta ei niitä pidetä kunnossakaan.
Kyllähän se korotus kaikille tuli.
Jos omistaja selviää asunnon putkiremontista 15 vuoden laina-ajalla maksamalla 100 euroa/kk, hän pääsee halvalla. Vuokrankorotus 45 e/kk on tietysti ikävä juttu, mutta siinä ei ole merkkiäkään ahneudesta. Viiden vuoden välein voit pyytää uudet tapetit, jos haluat häntä kiusata.
Aika+kovalta+korotukselta+tuntuu.+Muistaakseni+hyvä+vuokratapa+ainakin+hyväksyy+enintään+15%+kertakorotuksen+mikä+sekin+on+itse+asiassa+aika+paljon.+Toki+jos+olette+vuokrasopimuksessa+sopineet+jotain+mutta+niin+sillä+mennään.
lajijasuris
Kaksion+käypä+vuokra+on+600+€+ja+siitä++sallittu+max.+15+%+on++90+€++joten+se+45+euron+vuokrankorotus+on+itse+asiassa+naurettavan+pieni.
Niin+onkin+tollai+mutta+mä+meinasinkin,+että+15%+on+aika+kova+korotus.+Mutta+täytyy+myöntää,+että+on+tullut+myös+pieni+ajatus-+tai+laskuvirhee+ja+olen+vähän+väärin+hahmottanut+tuon+korotuksen.+Eihän+se+edes+ole+vaikkapa+Helsingin+keskihinnoilla+suuren+suuri+mutta+pikkukunnassa+voi+olla
lajijasuris
Piti oikein tarkistaa vuokrasopimuksesta sanotaanko siinä mitään vuokrankorotuksista, mutta eipä siinä mitään ole. Joka vuosihan tuo nousee mutta muutaman euron vuodessa.
Joo, valtio antaa luvan nostaa kiinteistöveroja, ja kunnathan sitten nostavat. Vuokranantaja maksaa asunnosta isompaa vastiketta taloyhtiöltä ja perii sitten sen vuokralaiselta.
Nykyaikoina voi koroitella hintoja kuin mieleen juolahtaa.
TT tukeen saa lisää rahaa kun vuokra nousee!
Joka vuosihan nuo vuokrat nousee. Tosin muutamien eurojen tietämillä joka vuosi on korotus. Tuo 45 on lähinnä ryöstöä mutta syy sille ei ole vuokranantajan vaan taloyhtiöön putkiremontin tehneen remontoijan ahneus.
Miksi et hanki omaa asuntoa, jos pitää vinkua vuokrankorotuksista? Jos putkiremppa tuli, niin korotus tuli myös, kuin Manulle illallinen!
Asuntoja voi ostaa tosi edullisesti jostain muualta, kuin pääkaupunkiseudulta muutaman (pääkaupunkiseudun) kuukauden vuokrahinnoilla. Kemissä myytiin taannoin 6000€/kpl rivitaloasuntoja, moni maksaa tuon summan vuokrina muutamassa kuukaudessa.
Ostin itselleni sijoitusasunnoksi yhden kerrostalokämpän ihan taskurahalla, oli tehty juuri putkirempat ja ikkunat vaihdettu, joten suuria remppoja ei tiedossa. Minulla siellä vuokralainen, makselee mukavasti vuokraa, 10€ korotin vuokraa nyt heinäkuussa, kun tulee ovienvaihtoa, josta minun osuus 800€. Mielestäni kohtuullinen korotus vuokraan.
Kemissä vanhoja Hepolan ja Marttalan rivitaloja sanotaan minkkitarhoiksi. Ovat erittäin halveksuttua asuinaluetta, tiedän sen kun kirjoitan tätä kommenttia nyt täällä Kemissä.
Kemissä asuinalueilla on tosi erilainen maine. Kunnollinen kerrostalo Syväkankaan kaupunginosassa jossa nyt itse asun vuokralla, niin tässä on hyvät asukkaat ja yli puolet asukkaista on virolaisia komennusmiehiä jotka tekee tehtaan purkutyötä komennuksella täällä ja matkustavat aina lomillaan perheensä luokse viroon.
Komennusmiehet on hyviä naapureita, menevät aikaisin nukkumaan ja ovat paljon poissa kotoa. Eli rauhallista asumista. Ja minulla on vuokra vain 280€/kk yksiöstä.
Tosin putket ei välillä vedä ja pitää soittaa viemäriauto imaisemaan remontoimattomat putket auki.
Mutta Kemissä en rivitaloihin muuttaisi. Ne on minkkitarhoja, huonomaineisia aikanaan tehdastyöläisille tarkoitettuja asuntoja.
Keminmaan puolella on hyviä rivitalojakin, mutta ne on heti paljon kalliimpia.
Jos Kemistä Hepolasta tai Marttalasta ostat minkkitarhasta kaksion tai kolmion niin et saa siihen muuta vuokralaisia kuin luottotiedottoman yksinäisen juopon ja joudut yhden huoneen ehkä naulaamaan kiinni että saatte tuet ja asuin neliöt sovittua vuokralaisen ja kelan kanssa kohtuullisiksi.
Niin on toi että heti tulee vuokrankorotus kun putkiremppa tehty niin eikös vuokraa tarkisteta vuoden alusta. Ei toi toisaalta että heti lätkästään 40eur lisää vuokraa.Eipä ne putkirempat mitään ilmaisia ole.Sitä en tiedä saako pykälien mukaan noin kovaa vuokrankorotusta tehdä tuosta vaan.
Vuokraa voidaan tarkistaa vuokrasopimuksen mukaisesti. Minulla on laitettu vuokrasopimukseen ajankohta, jolloin vuokraa voidaan tarkistaa, ei ole vuoden alusta, vaan heinäkuussa. Syy tähän on, että taloyhtiö pitää kokouksen touko-kesäkuussa ja silloin päätetään tulevista maksuista, joten siirrän mahdolliset korotukset vuokralaiselle.
Sama juttu vaimollani, kun hänellä myös sijoitusasuntoa maakunnassa, maltillisesti hänkin on korottanut vuokria.
Meidän koko talon osti tytäryhtiönsä kautta Morgan Stanley pankki, New Yorkista. Tämä tapahtui vähän ennen putkiremppaa. Pitäähän noin suuren pörssiyhtiön tuottoakin saada vuokralaisilta.
-Ap
Remontti ei itsessään ole vuokrankorotusperuste, mutta riippuu siitä missä asuu.
1. Kunnan vuokra-asunto. Yhtiö ei saa tehdä voittoa, mutta kaikki kustannukset siirtyvät suoraan vuokraan.
2. Yksityinen vuokranantaja. Saa tehdä voittoa, mutta remonttikustannuksia ei voi siirtää vuokraan, ellei vuokrasopimuksessa ole toisin sovittu. Vaikka se kylppäri uusittaisiin putkirempan yhteydessä, niin tasonkorotus olisi korkeintaan muutama kymppi kuukaudessa ja senkin voi riitauttaa.
Eli logiikka on erittäin selvä, kunnallisissa asunnoissa tehdyn remontin arvo ei nosta itse kiinteistön arvoa, yksityisillä se taas nostaa omaisuuden arvoa, jolloin sitä ei voi maksattaa vuokralaisella.
Yleinen+kustannustason+nousu+olisi+varmaan+sopiva+peruste+vuokrankorotuksiin.
Helen+nosti+kaukolämmön+hintaa+30+%+ja+sehän+säteilee+mukavasti+vuokriin.+
Nyt+surkeat+vuokralaiset+taas+kilvan+sossuun+ja+kelaan+vinkumaan+rahapulaa!
Ei meillä rempattu kylppäriä, eikä mitään muutakaan asunnossa. Vanhat putket vaan katkaistiin kylppäristä ja keittiöstä. Uudet putket tuli pintavetona. Ei sen ihmeellisempi remontti.
Uudet putket kuitenkin, joten piikataan auki seiniä ja lattioita. Viemäreissä voi käyttää halvempaa sukitusta tai kalliimpia uusia putkia.
Taitaa muuten olla ihan lakipykälien mukaan korotus.
Korotuksen tulee olla kohtuullinen ja korotetun vuokran tulee vastata huoneiston vuokra-arvoa. Korotus ei saa vuosittain ylittää 15 prosenttia muutoin kuin tilanteissa, joissa tehdään vuokrattavan kohteen vuokra-arvoa merkittävästi kohottavia korjauksia.
Ei meidän putkirempassa piikkailtu yhtään mitään auki. Viemärit sukituksella ja vesiputket pintavetona. Reiät porasivat seinään mistä uudet vesiputket tulee asuntoon. Vanhat putket jättivät betonin sisään. Minkäänlaista muuta remppaa ei asunnoissa tehty.
Tehtiinkö pystylinjat koteloituna porraskäytävien puolelle, sillä se nykyisin yleistä.
Läpi seinien ja lattiaoiden timanttiporilla. Ei ole kovin halpaa sekään menetelmä.
Pintavedot ja yläkautta eri käyttökohteisiin on nykyisten määräysten mukainen ja hyväksyttävä menetelmä remonteissa. Parannettiinko vesieristystä ?
Kyllä tehtiin melkein noin. Porraskäytävästä kaksi reikää asuntoon timanttiporattiin. Vesieristystä ei parannettu mitenkään. Eikä muutenkaan asuntoon tehty mitään parannusta.
Meidän talossa tehtiin samanlainen putkiremppa. Vuokrankorotus toteutettiin niin, että vanhoilla vuokralaisilla korotus on 16 euroa. Uusilla vuokralaisilla tulee olemaan noin 50 euroa kalliimpi vuokra. Huomattiin kun tästä talosta muutti pari perhettä putkiremonttia karkuun ja nyt ne asunnot on laitettu vuokrattaviksi. Vuokrausilmoituksessa on tuo uusi kalliimpi hinta.
Laske se korotus per neliö niin eipä taida ollakaan kova korotus. Tietty jos asut 10 m2 kopperossa, niin silloin vois olla aiheellista ottaa yhteyttä vuokranantajaan.
No juu, laskin oman korotuksen per neliö. Vajaa eurohan siitä neliötä kohti tuli. Eihän se noin laskettuna tunnu niin kovin suurelta, mutta kokonaisvuokrassa tuntuu aika kovalle korotukselle.
Eihän tuo ole kovin suuri korotus jos selviää alle euron neliö. Mahtaako kaikilla olla saman suuruinen korotus asunnon koosta riippumatta, vai onko jaettu neliöiden mukaan.
Kaikilla on saman suuruinen korotus, mutta sitten näyttävät ottavan uusilta vuokralaisilta kovempaa vuokraa vesimaksun. Vanhoilla vuokralaisilla ei ole rempankaan jälkeen vesimaksua.
kolmiossa putkirempan jälkeen on yli 50000 velkaa, jota omistaja maksaa muutaman satasen kuussa. Ole onnellinen ettei korotuksesi ole 450/kk
Oliko uudet putket tehty titaanista tai jostakin muusta kalliista materiaalista, kun tuli noin roima lasku pöydälle, Iso ulkoseinäremppa kesti kuukausia, mutta siitä tuli laskua isoon asuntoon vain 20.000 egee. Jos eesti pojat tekee halvemmalla vai kävikö niin että putkifirmoilla on jonkin asteen kartelli- .
Tuttavan kerrostalossa oli putki-, sähkö- ja antenniremppa, mistä kohdistui asuntoon
( 3h k) reilut 44.000 euroa. HIntatasoissa on näköjään eroja.
Putkiremontti on eri hintaluokkaa kuin julkisivuremontti. Näin varsinkin silloin, kun putket vaihdetaan, eikä vain sukiteta vanhoja viemäreitä. Voidaan myös valita, uusitaan vain ne vai käyttövesiputket vaiko molemmat. Maksaa lisää, jos yhtiössä on monta rakennusta tai kiinteistön liittymät kunnan verkkoon ovat tavallista pitempiä. Yhtiössä voi olla myös uima-allas.
Rempan yhteydessä tehdään helposti muitakin asioita, kun kerran rakenteita revitään auki, kuten perusteellinen pesuhuoneremontti. Maksaa lisää, jos asunnossa on saunatilat, jotka myös rempataan, tai lattian alle jälkiasennetaan lämmitys. Toisinaan on järkevää uusia samassa yhteydessä myös keittiö.
450 euron korotukset ei ole oikein mahdollisia. Isolla pörssiyhtiöllä on varaa putkirempat maksaa. Eiköhän ne johonkin verotuksessa hyväksyttäviin investointeihin saa laittaa, kun teettää viiteenkymmeneen taloon rempan kerralla.