Mikä valtio idässä harjoittelee hyökkäyssotaa lähes koko eurooppaa vastaan,myös Suomea?
Sama valtio miehittää tällä hetkellä useita naapurimaitaan!!!
Löytyykö arvausta?
Sama valtio miehittää tällä hetkellä useita naapurimaitaan!!!
Löytyykö arvausta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Lisä vihje :desantti bäckman on liitetty tuon valtion trolleihin,samoin mv lehti
,.,
Mustalainen ylläpitää MV lehteä!
Aito manne
Lisä vihje harjoituksen nimi on zapad
,.,
Maa on kehitysmaa mikä laittaa vähäisetkin rahansa aseisiin ja korruptioon
Mikähän se mahtaa olla???
Sellaista itäistä maata ei ole olemassa joka miehittää maita missään ja harjoittelee hyökkäyssotaa Eurooppaa vastaan vaan tekee puolustusharjoituksia
Jos ei tuota tiedä niin täytyy olla hyödyllinen idiootti
Tuo sotakiimainen maa on hyökännyt jokaiseen naapurimaahansa yhtä lukuunottamatta
Ehkä joskus 1000 vuotisen historiansa aikana mutta ei miehitä yhtään itsenäistä maata Euroopassa tai muualla tätä nykyä mutta NATOmiehittää miltei kaikkia Euroopan maita
Höpö. höpö!!! Tuo valtio pitää harjoituksia vain sen tähden, että pitää naapurivaltiot kurissa ja herran nuhteessa. Siellä on kaksi yltäilevää pomoa, jotka molemmat haluavat pullistella , kun muuten eivät saa arvostusta. Siinä kyllä erehtyvät pahemman kerran. Suuren halveksunnan saavat osakseen, kun eivät osaa tulla toimeen muitten kanssa sovussa eläen.
Sitä paitsi siellä on tuo Lukasenka, jota ei voi kukaan arvostaa valtion johtajana. Vääryydellä valtaan nousi ja nyt tuo toinen valtias sitä selkään taputtelee. Ei kyllä hänenkään arvostusta lisää tuo taputtelu, mutta taitaa olla oma lehmä ojassa.
Tuo on totta
Tutkijat: Alkanut Venäjän sotaharjoitus on hyökkäyksellinen
Baltian maat ja Puola esitetään tutkijoiden mukaan Venäjän keskeisinä vihollisina.
Venäjän ja Valko-Venäjän asevoimat ovat ilmoittaneet, että tällä viikolla käynnistyneessä laajamittaisessa Zapad 2021 -sotaharjoituksessa harjoitellaan puolustautumista aggressiivisten Nato-maiden vihamielisiä toimia vastaan.
– Tosiasiassa skenaario ei ole puolustuksellinen vaan hyökkäyksellinen, kirjoittavat puolalaiset turvallisuuspolitiikan tutkijat Andrzej Wilk ja Piotr Zochowski valtiollisen OSW-tutkimuslaitoksen tuoreessa raportissa.
Julkisuuteen kerrotulla skenaariolla pyritään heidän mukaansa luomaan vaikutelma siitä, että Venäjä ja Valko-Venäjä harjoittelisivat rajatun puolustustaistelun vastapuolenaan Puola ja Baltian maat, joiden selitetään pyrkineen aktiivisesti provosoimaan aseellista konfliktia.
– Todellisuudessa suunnitelmaan kuuluu laajamittaisia hyökkäyksellisiä operaatioita. Läntisen sotilaspiirin lisäksi Venäjän armeijan toiminta kattaa myös arktisen suunnan, ja myös osa keskisen sotilaspiirin joukoista on valmistautumassa harjoitukseen, he sanovat.
Valko-Venäjän diktaattorin Aljaksandr Lukašenkan hallinnon EU:n ulkorajalle ohjaama siirtolaisvirta on heidän mukaansa esimerkki toiminnasta, joka tähtää alueellisen kriisin luomiseen ja sotilaallisen voimankäytön oikeuttamiseen sen ratkaisemiseksi.
Suomi uhkien joukossa
Zapad-harjoitukseen liittyy puolalaistutkijoiden mukaan myös pyrkimys hämärtää sodan ja rauhan välistä rajaa.
– Keskeisenä viestinä on esittää Venäjä ja Valko-Venäjä uhan alaisina maina, joiden epävakauttamista ja vallanpitäjien vaihtamista vihamielinen länsi jatkuvasti tavoittelee, he sanovat.
Harjoituksen merkitystä kuvastavat heidän mukaansa osaltaan puolustusministeri Sergei Šoigun viimeaikaiset puheenvuorot, joissa ”läntinen strateginen suunta” on määritelty suurimmaksi uhaksi Venäjän turvallisuudelle. Tietyistä länsimaista peräisin oleva ”venäjänvastainen propaganda” vaatii ministerin mielestä erityisen puolustusjärjestelmän rakentamista.
– Šoigun mukaan tuota Venäjän federaation sisäiseen tilanteeseen kohdistuvaa propagandaa tuottavat Baltian maat, Puola ja Suomi, tutkijat toteavat.
Zapadiin liittyvällä massiivisella julkisuuskampanjalla Venäjä haluaa heidän mukaansa vakuuttaa läntisten naapurimaidensa kansalaiset siitä, että puolustukseen ei ole mielekästä panostaa, koska Venäjän ja Valko-Venäjän sotilaallinen ylivoima on niin ehdottoman suuri.
Polskeja ja Baltian maita pelottaa pelottaa tuollaiset Zapadit vaiikka ne puolustukselliset harjoitukset ja NATO miehittää maita. Varmasti maat olisi kauhuissaan jos harjoitukset olisi hyökkäyksylliset.
Ei puolueetonta Suomea uhkaa mikään. Harjoitus on siltä varalta, jos kriisitilanteessa natojoukot ovat Suomessa
Nato olisikin tervetullut Suomeen. Turvallisuus ennen kaikkea. Nato ei koskaan hyökkää, mutta puolustaa heikompia.
Ei puolueetonta Suomea mikään uhkaa. Zapadissa vain harjoittelevat ydiniskua siltä varalta, että natojoukot sattuisivat olemaan Suomessa kriisitilanteessa.
Suomi ei ole enää puolueeton,elätkö vielä yya suomessa?
Miksi niin moni maa, jolla on pitkät historialliset siteet Venäjään, on nyt Kremlin silmissä vihamielinen, kysyy Atlantic Council -ajatushautomon tutkija Peter Dickinson tuoreessa artikkelissaan.
– Kun Venäjän joukot miehittävät tälläkin hetkellä laajoja osia Ukrainasta, Georgiasta ja Moldovasta, ei tarvitse olla nero kyetäkseen päättelemään, miksi entisen Neuvostoliiton alueen naapurusto saattaa haluta ottaa etäisyyttä Moskovaan, hän toteaa.
Kyse ei Dickinsonin mukaan ole vain Venäjän aggressiivisista toimista Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen, vaan myös vuosisatojen kuluessa muodostuneesta imperialistisesta painolastista. Hän muistuttaa amerikkalaisdiplomaatti George Kennanin jo vuonna 1944 huomauttaneen, että Kreml näkee muut maat joko vasalleina tai vihollisina, ja jos naapuri ei alistu vasalliksi, siitä tulee vääjäämättä vihollinen.
Eskalaation etulinjassa
Vaikka Venäjän ja Ukrainan täydellinen välirikko on ollut erityisen traumaattinen, poikkeuksellinen se ei Dickinsonin mukaan missään nimessä ole.
– Moni Neuvostoliiton raunioista itsenäistynyt kansakunta Baltiasta Kaukasukselle on viimeisten vuosikymmenten kuluessa kääntänyt selkänsä nyky-Venäjän imperialismille ja itsevaltaisuudelle tavoitellakseen läheisempiä siteitä läntiseen maailmaan. Samaan aikaan Moskova on havainnut, ettei se kykene kilpailemaan lännen kanssa pehmein keinoin, joten sen on täytynyt turvautua voimankäyttöön Moldovaa, Georgiaa ja Ukrainaa vastaan, hän sanoo.
– Ihanteellisessa maailmassa se, että Kremlin ”epäystävällisten maiden” listalle on päätynyt niin monta naapurivaltiota, synnyttäisi Venäjällä vilkkaan keskustelun tarpeesta parantaa suhteita niihin. Sellaista tuskin kuitenkaan tapahtuu. Sen sijaan Kremlin ohjauksessa toimiva media arvatenkin syyttää jatkossakin maita järjettömästä ”russofobiasta” ja levittää monimutkaisia salaliittoteorioita lännen juonittelusta Venäjän suuruuden horjuttamiseksi, hän toteaa.
Tässä valossa on siis hänen mielestään epätodennäköistä, että Venäjän suhteet läntisiin naapureihinsa voisivat lähivuosina lämmetä.
– Euroopan itäisellä sivustalla sijaitsevat valtiot pysyvät edelleen Venäjän ja läntisen maailman välisen eskaloituvan vastakkainasettelun etulinjana. Ne ansaitsisivat huomattavasti enemmän kansainvälistä solidaarisuutta ja tukea kuin ne tällä hetkellä saavat.
NEUVOSTOLIITON JOHTAJILLA oli aina tarpeen löytää vihollisia ympäriltään lähinnä sisäpoliittisista syistä. Niinpä he hyökkäsivät Afganistaniin vuonna 1979, jossa kului 10 sotavuotta! Välillä toki hyökkäsivät Vuoristo-Karabahiin 1988.
Vuonna 1991 oli vuorossa Neuvostoliiton sisäinen vallankaappaus, jossa maa muuttui lopulta takaisin Venäjäksi. Maa luopui kommunismista, omaksuen tilalle oligarkkinen johtaman, kansaa ryöstävän näennäisdemokratian. Ei suurta eroa kommunismiin.
Tätä seurasi lyhyt demokratian häivähdys. Mutta ei kauan.
Vuonna 1994 Venäjä hyökkäsi Tsetseniaan (jatkuu edelleen), Georgiaan 2008 (jatkuu), Itä-Ukrainaan 2014 (jatkuu), Krimille 2014 (jatkuu) ja Syyriaan Al Assadin avuksi ilmapommittamaan mm. siviilikohteita 2015. Tämäkin jatkuu parhaillaan.
Noilla tuntomerkeillä ainoa oikea vastaus on Suomi.
E i tarvitse arvailla, siitähän löytyy ihan tietoa .... "... vaikka voissa paistais."
-44.Div.-
Aivan oikein...
Vanhoja tuttuja vielä palstalla..
Ukrainan entinen presidentti Petro Porošenko on hyökännyt maan nykyistä johtajaa vastaan sanoen, että hänen seuraajansa Volodymyr Zelensky osoittaa huolestuttavia autoritaarisia taipumuksia ja uhkaa viedä maan pimeälle tielle.
Porošenko oli erityisen raivoissaan Zelenskyn solidaarisuudesta Valko -Venäjän kansalle, joka joutuu ankaraan poliittisen opposition tukahduttamiseen ja laajaan pidätyskampanjaan. Porošenkon mukaan Zelensky on siirtymässä samanlaiseen autoritaarisuuteen kuin Valko -Venäjän johtaja Aleksandr Lukašenka.
Ukraina?
Mikä valtio idässä?
No älä vaan sano että Georgia TAAS!
Mikä valtio idässä?
JAPANI saatana!
venäjä eskaloi v-venäjän ja Puolan rajaselkkauksen