Suomen turvattomuuden uhkakolmion muodostavat -

-- median manipulatiivinen vähemmistökiihkeys Natoon, Lapin vieressä oleva Venäjän Kuolan niemimaa |1 ja maahamme äänestäjiltä salaa ujutettu - ohi kansa- ja eduskunnan sujautettu Nato - Isäntämaa MoU pöytäkirja |2.
.
~ https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008261385.html -
"Kommentti: Arktis, Atlantti ja Itämeri muodostavat Suomen puolustuksen kohtalon­kolmion" -Iltalehti, toimittaja Jouko Juonala
.

Turvallisuutemme mahdollisuuskolmio

.. on taas median uusnormaaliksi muodostuva sotilaspoliittisen puolueettomuuden oivaltaminen, TP Sauli Niinistön ajama "hyvien palveluksien neuvottelupöydät" |3 erilaisten kriisien ratkaisemiseksi - puolueettomuuden helsinki-hengessä sekä arvonanto suomalaisille itselleen, jotka joka kerta äänestävät tutkimuksissa suurella enemmistöllä - "Kiitos ei -Nato" |4.

Ekstrana turvallisuudellemme on TP Niinistön onnistuva (?) kutsu kolmelle suurelle - Kiinan, Venäjän ja Yhdysvaltain presidenteille tulla Suomeen pohtimaan Arktista ulottuvuutta - sekin helsingin-hengessä |5.
--

Näyttäisi siltä että juuri lööppitehtaat keltaisesta lehdistöstä ajavat ujuttaen Natoa vastahankaiseen kansakuntaamme - syyllä, joka ei aukea laaja-alaisesti ymmärtäviä ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijoita.

Itse suomalaisuus on herännyt geopolitiikkaamme täällä idän ja lännen vedenjakajalla. 'Kyllä kansa tietää' -sanoisi muinoinen Veikko Vennamo.

Tänään veikkona toimii ikipoliitikko, kotiin palannut Paavo Väyrynen |6, joka on aina tiennyt, ettei venäläisyyden viereen kannatta houkutella Natoa - lännen sotakonetta - tuohon Venäjän ydinaseistuksen "huulille", joka sijaitsee Kuolan niemimaalla.

Juuri amerikkalaiset Naton ainaissotilasjohtajina ovat hanakasti harjoittelemassa juuri Lapissa - sillä sieltä on yllättävimmät ja nopeimmat rynnäkköhyökkäykset tehtävissä noihin Venäjän viimeisen suurydinsodan estouhkajärjestelmiin |7 - Kuolan Venäjän Pohjoisen laivaston strategisten ydinsukellusveneiden - Boreiden - tukikohtiin.
--

Suomi antoi kohtalokkaat päätökset vuonna 1941,

.. kun hyväksyi osin 'puun ja kuoren välistä' Saksan kolmannelle valtakunnalle luvan tuoda omat taistelujoukot Lappiin (Operaatio Barbarossa, jonka alkamisesta on tänä vuonna 80 vuotta) - jopa luovuttaen Pohjois-Suomen sotilaspoliittisen valvonnan ja ohjauksen vieraan valtion - Saksan käsiin. Tämän päätöksen nykyinen Venäjä muistaa erinomaisen hyvin ja pitääkin tänään Naton - amerikkalaisten taisteluharjoituksia Lapissa suurena uhkana omille puolustusjärjestelyilleen Kuolassa.

YYA-sopimuksen aikana venäläiset sotavoimat eivät kertaakaan käyneet Suomessa harjoittelemassa -

Suomi oli presidentti Urho Kekkosen hengessä puolueettomuuden aikajanalla ja kerran, kun Moskova ehdotti yhteisiä harjoituksia - oli Kekkonen viestittänyt: "Kiitos ei" ja asia jäi siihen.

Entä tänään?
[ ~ https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6ed25b04-fb86-47ad-9daf-5a76b8855540 - ] - "IL-erikoishaastattelu: Presidentti Sauli Niinistö palaa Paavo Väyrysen rajuun ... "

Mitä TP Sauli Niinistö tekee kansakuntansa turvallisuuden eteen - vaikka pystyisi estämään Naton taistelujoukkojen pääsyn maahamme. Ei kannattaisi leikkia tulella ja kansalaistemme hengellä - etukäteen luodulla uhkakuvalla rajanaapuriamme kohtaan.

Selitteeksi ei käy Pohjoinen arktinen ulottuvuus ja sinne liittyvät enemmän tai vähemmän tekaistut uhkakuvat

Venäjä rakentaa joka tapauksessa kauppareitin - Koillisväylän,

omia rantojaan"myötäillen" ja Kiina maailman suurimpana viejävaltiona haluaa lyhyemmän merireitin Eurooppaan ¨pyytäen turvatakuita Venäjältä tuon reitin osalta, sillä USA on jo avoimesti ilmoittanut suuren kiinnostuksensa reittiin ja näkemiinsä turvallisuusuhkiin - mitä ne muuten ovat; voisiko meidän TP Niinistö tuohon vastata?

Mutta! Meidän kansansuosiossa oleva presidentti Niinistö on ilmaissut arvovaltaisessa amerikkalaisaviisissa - Financial Times' ssa |8 olevansa suomalainen ja terävöittänyt lausumaansa kertoen meidän, Suomen kansan suuren enemmistön olevan vastaan Natoa - lännen sotakonetta, joka harjoitteli muun muassa Euroopassa Serbiaakin pommittaen - Kosovon edelleen ratkaisemattomassa kriisissä.

Suomen ainoa turvallisuuden tie on ilman Natoa -

.. ilman mitään sotilaspoliittista liittoa mihinkään ilmansuuntaan - se on se paras turvallisuuskolmio a) kunnioituksella rajanaapureitamme kohtaan, b) arvostuksella puolueettomuuteen kuin c) sekaantumattomuuteen vieraiden omiin sisäisiin asioihin.

Kansakuntamme on vakaa Nato-kielteisyydessään -

.. emme hyväksy liittoa Naton kanssa; ei edes silloin vaikka huippusuosittu TP Niinistö sitä kannattaisi |9 - emme edes silloinkaan vaikka Ruotsi sinne jostain kumman syystä liittyisi |10.

Ruotsi ei liity Natoon - sen siellä päättää kansakunta, ja heidän yli 200 vuotta kestänyt rauhanaika suojaisan selkämme takana tuottaa tältä osin älykkään ruotsalaisen turvallisuushengen.

Suomi parantaisi omaa asemaansa kertomalla selkokielellä, ettemme tavoittele edes vihjauksellisuutta avoimeen oveen - Natoon ..

>>>>
...
39447

30

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luoma on taas niiiiiiin oikeassa!

      • Anonyymi

        Lähtökohtaisesti .... paskasakin jakojäännös ei ole koskaan oikeassa, missään asiassa.


      • Anonyymi

        ” Luoma on taas niiiiiiin oikeassa!”

        Ei ihme, että sai peräti 52 ääntä 2019 Eduskuntavaaleissa ollessaan ehdokkaana Väyrysen Seitsemän Tähden Liikkeessä!


    • Anonyymi

      .. jaa ..

    • Anonyymi

      Natojäsenyys tulee olemaan Suomen tuho.

      • Anonyymi

        ”” Natojäsenyys tulee olemaan Suomen tuho.”

        Kuten se on muka ollut Norjalle, Tanskalle ja Virolle vai?

        Ookkonääpöljä?


    • Anonyymi

      Aloittaja trollaa peitellyin sanakääntein mediamme valehtelua, salassa tehtyjä sopimuksia, venäläisyyden erinomaisuutta jne....
      Peräti outoja näkökohtia, kun oikeaakin tietoa on saatavilla suomen päätöksenteosta, ja maailman parhaihen joukkoon kuuluvasta mediasta.
      Todennäköisesti kyse onkin poliittinen maailmankatsomus, joka estää näkemästä asioiden oikeellisuuden.
      Väittelytilanteita Ilkan kannattaa välttää. Sillä näkökulmat eivät kestä kriittistä tarkastelua. Osatotuuksilla saatetaan hämätä tietämättömiä, mikä näkyy heti Ilkan aloituksen jälkeisinä kehuina, ja näillä palstoilla pärjää kun välttää syvälle totuuksiin pureutuvaa keskustelua.

    • Anonyymi

      "median manipulatiivinen vähemmistökiihkeys Natoon, Lapin vieressä oleva Venäjän Kuolan niemimaa |1 ja maahamme äänestäjiltä salaa ujutettu - ohi kansa- ja eduskunnan sujautettu Nato - Isäntämaa MoU pöytäkirja"

      Pioneerien iltanuotiolla ei keskitytä työntekoon vaan julistamaan kommunismin ylivertaisuutta.

      😄😄😄😄😄

    • Anonyymi

      Siis lööppitehtaat ovat syyllisiä, missähän niitä lööppitehtaita oikein sijaitsee...

      • Anonyymi

        Aloittajan pienessä aivolohkossa!!!


    • Anonyymi

      Luoma tekee aloituksia päivänpoliittisista tapahtumista.
      En ole nähnyt kannanottoa Venäjän vaaleista.
      Voittiko oikea puolue? Oliko odotettu tulos? Mitä mieltä mediamme kirjoittelusta ehdokasasettelusta, vaalivilpistä, tai yleensä vaalien merkityksestä? Entä Duuma. Täällä on verrattu sitä kumileimasimeen.
      Kai saamme Ilkalta tyhjentävät vastaukset, ilman kiertelyä, ja monipolvisia asian vierestä kerrontoja.

    • Anonyymi

      Kun en tiedä kuinka läheltä ammuttu ohjus voidaan torjua jää mielipiteeni arvailuksi.

      Ymmärrän Suomen nykypolitiikan olevan äärimmäisen vaarallista johtajiemme hyväksyessä vieraat joukot toimimaan maamme alueella.

      Venäjä on ilmoittanut olevansa valmis tekemään aloitteellisen ensi-iskun ydinaseella.
      Jos Suomi ei kohtapuolin uskottavasti ilmoita että sen alueelta ei hyökkää vieraat sotilaat eikä omatkaan joukot valmistele hyökkäystä Venäjälle on sen pidettävä huoli ettei Suomeen huomaamatta tuoda naton ohjuksia. Sama koskee ohjuksia jotka rauhan nopelisti Obama toi sotanäyttämöille suuressa määrin ja joiden kokeilun Suomi ilmoitti aloittavansa.
      Nämä aseet Suomen maaperällä on todennäköisesti suuri uhka Venäjän puolustukselle ja Kuolaan suunnattuna on ovat ilmeisen vaikeat torjua.

      Voi hyvin kuvitella ettei niiden tukikohtien ja siilojen anneta koskaan valmistua, vaan niitä vastaan tehdään ensi- isku.
      Korostaa tulee sanaa uskottava, sillä sitä Suomen toiminta ei turvallisuutemme eteen nyt ole ollut .
      Olemme Ruotsin kanssa riidankylväjiä

    • Anonyymi

      Molo se taas liputtelee pois valheitaan. Kysy nyt missä minä muka olen valehdellut.

      Molo:
      Haha, mikä pelle. Kukaan ei löydä tästä ketjusta tai mistään muustakaan ketjusta yhtään minun tekemää Suomen puolustusvoimien panettelua tai aliarvostusta.

      • Anonyymi

        Molo se vaan valehtelee. Väite: 19.9 2921 klo 11,00 ( Suomella on yksi mailman parhaista armeijoista.)
        Molo: (/("" No ei ole "")/) 19.9 2021 klo; 13,30


    • Anonyymi

      Venäjä muistuttaa hyvin paljon Neuvostoliiton viimeisiä vuosia.
      Vainoharhaisuus johdossa lisääntyy. Ei välitetä mikä ulkoinen kuva maasta näyttäytyy. Kaikki energia kohdennetaan vallassa pysymiseen, keinolla millä hyvänsä.
      Vastustajia nähdään joka puolella.
      Ennakoiko tämä myös nykyisen kaltaisen Venäjän loppua. Toivottavasti kaikki menee silloin yhtä rauhallisesti kuin 90-luvulla. Paljon riippuu siitä, mitä 400 000 miehen turvallisuusjoukot tekevät, jotka ovat suoraan Putinin käskyvallan alla.
      Oletettavasti Suomi on varautunut tähänkin vaihtoehtoon. Puolustusliiton jäsenyys olisi siinäkin tapauksessa eduksi.

      • Anonyymi

        Tässä molo väittää ettei suomalaisilla ole edes taistelutahtoa.
        Kirjoitin:
        "Suomalaisten taistelutahto tekee meidä armeijasta mailman parhaan"

        Molo: Vastaus.
        " Teidän armeijanne on Venäjän armeija, koska sinä olet venäläinen tiltu, joka yrittää esiintyä tällä palstalla muka suomalaisena Suomen NATO-jäsenyyden vastustajana"

        Tästä säikeestä pitäisi jo rapsahtaa maanpetos syyte. Jos on tehnyt sotilasvalan suomessa. Epäilen ettei molokin suhteen näin ole tapahtunut. Koska niin paljon hän moittii meidän Suomalaisten puolustustahtoa ja kykyä puolustaa kotimaatamme.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä molo väittää ettei suomalaisilla ole edes taistelutahtoa.
        Kirjoitin:
        "Suomalaisten taistelutahto tekee meidä armeijasta mailman parhaan"

        Molo: Vastaus.
        " Teidän armeijanne on Venäjän armeija, koska sinä olet venäläinen tiltu, joka yrittää esiintyä tällä palstalla muka suomalaisena Suomen NATO-jäsenyyden vastustajana"

        Tästä säikeestä pitäisi jo rapsahtaa maanpetos syyte. Jos on tehnyt sotilasvalan suomessa. Epäilen ettei molokin suhteen näin ole tapahtunut. Koska niin paljon hän moittii meidän Suomalaisten puolustustahtoa ja kykyä puolustaa kotimaatamme.

        ” Tästä säikeestä pitäisi jo rapsahtaa maanpetos syyte. Jos on tehnyt sotilasvalan suomessa.”

        Jutuistasi päätellen olet tehnyt sen itänaapurissa eikä sen laki ulotu vielä Suomeen!

        ”Epäilen ettei molokin suhteen näin ole tapahtunut. Koska niin paljon hän moittii meidän Suomalaisten puolustustahtoa ja kykyä puolustaa kotimaatamme.”

        Taisi epäillä Suomen stallarin puolustustahtoa ja kun teitä on vain 0,01 % niin ilmaisu ’me suomalaiset’ on vähän rehvakas!


      • Anonyymi

        Nazze turhaan odottaa Venäjän hajoamista ja sen aiheuttamaa turvallisuusuhkaa kun mitään Venäjän hajoamista ei ole näkyvissä eikä NLn hajoaminen ei aiheuttanut mitään turvallisuusuhkaa kun venäläisillä oli silloin omissa asioissa hoitamista tarpeeksi. NATOon liittymisen perusteluksi ei nykyVenäjästä ole kun se on tyytyväinen nykyiseen olotilassa ja Suomen liittyminen USAn NATOjargoniaan on lapsellista epäitsenäisyyttä.


    • Anonyymi

      On epä-älyllistä väitellä kenellä on vahvimmat puolustusvoimat, tai maanpuolustustahto. Jokaisen pitäisi ymmärtää suomen ja venäjän sotavoimien ero.
      "Yksin emme pärjää" on korkealta taholta lausuttu, ja se pitää paikkansa.
      Turvallisuuspoliittiset selonteot osoittavat selvästi mistä suunnasta uhkat tulevat, ja niihin varaudumme laajalla yhteistyöllä.
      Vaikka välitöntä sodan uhkaa ei olisikaan, Venäjä vaikuttaa monella muulla tapaa häiritsevästi, myös meidän yhteiskuntaamme vastaan, ja niiden torjumiseen viimeinen selonteko otti vahvasti kantaa. Läntinen yhteistyö painottuu disinformaation, ja verkkohyökkäyksien torjuntaan. Näissä Yhdysvallat, Ruotsi, ja Norja ovat tärkeimpiä maita.

      • Anonyymi

        Jos nyt natotiltut luulevat edistävänsä asiaansa. Dissamalla Suomalaisten maanpuolustus tahtoa huonoksi. Tai väittämällä Puolustuslaitosta heikoksi muihin verrattuna.
        Niin voin kertoa että jatkakaa vain samaan malliin. Kyllä siintä hyvää tulee.
        Näin natokannatuksen kannalta ajateltuna.


      • Anonyymi

        "" Jokaisen pitäisi ymmärtää suomen ja venäjän sotavoimien ero""
        Kyllä kaikki sen varmaan ymmärtää. Mutta miten se liittyy tähän natoon tai suomen turvallisuuspolitiikkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "" Jokaisen pitäisi ymmärtää suomen ja venäjän sotavoimien ero""
        Kyllä kaikki sen varmaan ymmärtää. Mutta miten se liittyy tähän natoon tai suomen turvallisuuspolitiikkaan.

        Väite: "Jos on tehnyt sotilasvalan suomessa.”
        Epäilen ettei molokin suhteen näin ole tapahtunut. Koska niin paljon hän moittii meidän Suomalaisten puolustustahtoa ja kykyä puolustaa kotimaatamme.”

        Molon vastaus: """"Taisi epäillä Suomen stallarin puolustustahtoa ja kun teitä on vain 0,01 % niin ilmaisu ’me suomalaiset’ on vähän rehvakas"""

        Eli tässähän nolo myöntää ettei hän ole suomalainen joka olisi tehnyt sotilasvalan suomen puolustuslaitokselle.


      • Anonyymi

        Höpö höpö Valeita pukkaa.
        ""Vaikka välitöntä sodan uhkaa ei olisikaan, Venäjä vaikuttaa monella muulla tapaa häiritsevästi, myös meidän yhteiskuntaamme vastaan, ja niiden torjumiseen viimeinen selonteko otti vahvasti kantaa""

        Missä siellä selonteossa Venäjänuhkista mainittiin.


    • Anonyymi

      Liittyy siten että pienen Suomen on syytä olla NATOn jäsen niin ryssä pysyy rajan takana.

      Keep it simple!
      -aurinkokuningas kuusamakujalta

      • Anonyymi

        Ovat nämä natotiltut järenköyhiä. Väittäessään että, sotilaalisella vastakkain asettelulla luodaan turvallisuutta. Kun nykyään panostetaan yhteistyöhön ja luottamukseen kaikkien kanssa. Ja pyritään juuri eroon mahdollisuudesta joutua vastakkain asetelmaan niin poliittisesti kuin turvallisuuteen liittyvissä kysymyksissä.

        Se että esi-isämme on meille itsenäisyyden vaikeissa olosuhteissa taistelleet.
        Niin nämä nato hullut haluaisivat nyt senkin itsenäisyyden tuhota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ovat nämä natotiltut järenköyhiä. Väittäessään että, sotilaalisella vastakkain asettelulla luodaan turvallisuutta. Kun nykyään panostetaan yhteistyöhön ja luottamukseen kaikkien kanssa. Ja pyritään juuri eroon mahdollisuudesta joutua vastakkain asetelmaan niin poliittisesti kuin turvallisuuteen liittyvissä kysymyksissä.

        Se että esi-isämme on meille itsenäisyyden vaikeissa olosuhteissa taistelleet.
        Niin nämä nato hullut haluaisivat nyt senkin itsenäisyyden tuhota.

        Totta puhut.


    • Anonyymi

      Kovasti tiltuja harmittaa Nato-yhteistyö, jolla vahvistetaan kansallista turvallisuutta, ja puolustusvoimiemme kykyä vastata ilmeneviin haasteisiin.
      Vaikuttaa että puolustusselontekokin on tuntematon käsite heille.
      Tiedot vaikuttavat olevan Russian Today luokkaa. Ja onhan tuo isänmaallisuuden puolustaminen läpinäkyvää harhautusta.

    • Anonyymi

      Milloin kaiken maailman Ilkat unohtivat Pioneerisäännöt???

      1 Pioneerin sanaan voi aina luottaa.
      2 Ole vaatimaton, mutta tarmokas.
      3 Opiskele aina ja kaikkialla.
      4 Älä masennu vaikeuksien ja vastusten edessä.
      5 Ole kohtelias, avulias ja kurinalainen.
      6 Älä pelkää vastuuta.
      7 Tutustu tovereittesi mielipiteisiin, sillä pioneeri ei ainoastaan opeta, vaan myös oppii tovereiltaan.
      8 Seuraa yhteiskunnallista elämää ja toimi kansan etujen puolesta.
      9 Suojele ja rakasta järjestöäsi.
      10 Säilytä järjestösi maine tahrattomana ja ole sille uskollinen.

      Nykyajan pioneerilla on vain yksi sääntö.

      1 Valehtele, muuntele totuutta ja trollaa niin paljon kuin sielu sietää!

      • Anonyymi

        Juuri noin. Valehtele sekoita, käännä asiat päälaelleen. Sellaisia kieroilijoita tiltut on.
        Tosin, lisäähän sekin Nato-kannatusta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe