Ensilumi näet saatiin lappiin jopa niin etelässä kuin tornion leveysasteella. Syy on selvä, Massiivinen kaasuttaminen - erityisesti lentäminen - on globaalin VELKA-kriisin seurauksena leikannut tämän suurimman saastuttajan päästömääriä siinä määrin, että luonto voi jälleen tilapäisesti ainakin, hengittää "terveemmin".
Toki kapitalistit tekevät kaikkensa, että vaalimansa "talouskasvu" eli myrkkyjen kaasuttaminen saataisiin taas vauhtiin ja juuri SINÄ, josta asia riippuu, innostuisit niiden "erikois"-tarjouksista, jotka sinun velkapiikkiin on niillä jo tarjottavana !!
( https://keskustelu.suomi24.fi/t/17113493/etelanmatkoja-kaupitellaan--ali-hintaan-!-tukeeko-valtio-tata-kaasutustoimintaa )
Mutta sitä ennen jännätään, tulevaa talvea... saatat nähdä, kuinka nopeasti, ilmasto on valmis muuttumaan, jos sinä (ja kukkarosi) olet sen valmis sallimaan ! Joudut toki vielä kärvistelemään, sillä eliitin turvaksi otetut laman jättivelat ne joutuvat ensin järjestelemään itsellen, lentopisteitä kerätäkseen. Teillä suurella enemmistöllä sielä ulkokehällä on siksi vielä taloudellisesti paljon tiukempaa ja se persu PURRA taisi luvata Kiki-kusetustakin hurjempia aikoja.
t. haans.sea
Historiallinen LAMA tuoneen normaalia kovemman talven suomeenkin.
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Näin kävi jo, viime talvi (20/21) oli yksi lumisimmista pk-seudullakin, joka koko Täyisin Lumettoman talven juuri sitä ennen.
Kun globaali järjestelmäromahdus edellisen kerran iski koko voimallaan alkaen 2008, muuttuivat leudot talvet pk-seudullakin huomattavan lumisiksi vetisyyden sijaan. Ennätys-lumetkin koettiin muutama vuosi myöhemmin.- Anonyymi
Totta on , että talvet 2009 alkaen olivat todella kovia. Sinne mahtui yksi ennätyslumitalvi eteläsuomeen kuten mainitsit ja niinkin kova toinen talvi, jolloin suomenlahtikin oli yliään jäässä. Siis tarvittiin suomenlahdella jäänmurtajia, että tallinnanpaatit pääsivät kulkemaan.
Olikohan vuosi tuolloin 2014.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902