Luin iltalehdestä Sanna Ukkolan kolumnin . Siinä oli hyviä viittauksia niihin ongelmiin, mitä kannabiksen käyttö voi aiheuttaa. Itsellä ei ole sellaisia tuttuja.
Mutta nuoremmassa polvessa eli esim. lapsillani on jo paljonkin niitä entisiä ystäviä eli sellaisia opiskelukavereita, mitkä ovat aineiden kanssa joutuneet sivuraiteille.
Ovat tylsistyneet, eivät mene töihin eivätkä hanki edes mitään ammattia.
Tulevaisuuden kuvat ovat melko synkeitä kun apaattisena vaan ajelehditaan yhteiskunnan tukiverkostosta toiseen vailla mitää selkeää päämäärää..
Onko teillä tuttavapiirissä kannabis-syrjäytyneitä ?
Kannabis-syrjäytyneet
14
902
Vastaukset 14
- Anonyymi
Kannabiksen laillistamista kannattavat ovat yleensä työssäkäyviä ja ongelmattomia. He kuitenkin unohtavat että lailoistaminen voi johtaa 10 000 nykyisen käyttäjän sijaan 100 000:teen käyttäjään joista 50 000 on täysin yhteiskunnasta syrjäytyneitä, työttömiä, yksinäisiä ja varattomia. Mikään terveydenhoitojärjestelmä ei silloin enää kykene heitä auttamaan. Sen vuoksi kannabiksen käytön laillistamisen vaatimus on vastuuton esitys.
Korona-rokotettakaan ei muuten ota aktiivimallilla ja muilla työllisyystoimilla päähän potkittu suomalainen. Heillä on hiukan suuremoia ongelmia pohdittavanaan. Näimme yhtäaikaa syrjäytämme ja olemme auttavinamme.
Youtubeessa on mielenkiintoisia videoita Usan Kengsintonista. Kannattaa katsoa. Kaduilla näkee miten täysin syrjäytynyt liikkuu. - Anonyymi
Ei ainakaan minuun päde. Käyttämäni päihteet ovat alko ja tupakka, enkä kyllä syrjäytynyt niidenkään takia, vaan koska ei vaan kiinnosta olla osa yhteiskuntaa.
- Anonyymi
Et ota varmaan vastaan yhteiskunnan tukiakaan, kun et halua olla osama yhteisöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ota varmaan vastaan yhteiskunnan tukiakaan, kun et halua olla osama yhteisöä.
Kyllä otan ja aion jatkaa ottamista kunnes valtio tarjoaa minulle eutanasian.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä otan ja aion jatkaa ottamista kunnes valtio tarjoaa minulle eutanasian.
Kannatan tuota viimeistä ajatusta.
- Anonyymi
Kyllä päihteiden ja huumeiden käytöllä on selkeää vaikutusta talouteen sekä terveyteen. Samanlaisissa töissä olleista toinen raitis hankkii työvuosiensa aikana talon/asunnon, mökin ja vielä suht tuoreen autonkin, mutta toinen vaan asuu sitkeästi vuokralla ja tyhjentää perjantaipullon ja vetää röökiä tai hasaa ja sairastelee jo paljon aikaisemmin kuin verrokkiryhmän edustaja. Ja autokin on vähän nukkavieru.
Eli ei sitä heti huomaa, mutta vuosikymmenten saatossa tulee elinolosuhteisiin melkoisesti eroja. Ja auttaahan siinä, jos on muutenkin tarkka taloudessa. - Anonyymi
Pystyykö kannabis-syrjäytyneet muuhun kun istumaan elokapinan porukoissa liikenteen tukkeena. Eli yhteiskunnan vastaisuus kukoistaa tuossa joukossa.
Kyllähän tuota kannabista on tullut polteltua!
Ja suunta todellakin jokin toinen kuin itsensä sitominen yhteiskunnallisiin "aitauksiin".
Riippumattomuus , kohtuullisuus ja vapaus kun kiinnostaa paljon enemmän kuin tarjoamanne kakkosluokan huvit joita kerskakuluttamiseksikin voi kutsua .
Kohtuullisuus yhteiskunnassa jossa vain himoitaan jatkuvasti lisää on vierasta ja vastavoimaa jota ei moni ymmärrä.- Anonyymi
päihteet astui kuvioon vuosien masennuksen jälkeen. en onnistunut kiinnittymään yhteiskuntaan, minusta tuli pitkäaikais työtön, ja sitä kautta sitten muihin syrjäytyneisiin tutustuin sillä ei kiinosta se sääliminen ja halveksunta mikä "parempien" ihmisten silmistä loistaa.
onneksi on huumeita niin ei tarvitse välittää teidän parempien ihmisten tekemisistä ja katseista. pitäkää vain se yhteiskuntanne.- Anonyymi
Kiitos yhteiskunnasta. Suosittelen yliannostusta, sillä se on paras ja lopullinen ratkaisu molemmille osapuolille.
- Anonyymi
Onneksi eläkkeellä voi viettää tervettä elämää ilman pössyttelyä ja alkoa.
Täytyyhän sitä voida mahdollisimman pitkään nauttia ansaitusta työeläkkeestä ja matkustella sekä harrastaa mieleisiään asioita sekä asua tilavasti meren äärellä. - Anonyymi
Onko pössyttely yleistä myös vihreiden johtoportaassa, kun ministerin ja puoluejohdon sijaisen vlitsemisesta ei tunnut tulevan tolkkua. Ministerilläkin mieli vaihtuu päivittäin henkilövalintojen suhteen. Onko tasapaino järkkynyt ?
- Anonyymi
Kun vihreiden populaatiossa oli enemmistö kannabiksen vapauttamisen kannattajia niin en yhtään ihmettele että päätöksetkin ovat sekavia tai epäjohdonmukaisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va731939Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661219- 1411018
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu21978- 89695
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa107679Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63652- 41648
- 57629
- 58580