Masentunut vai huono olla suhteessa?

Anonyymi

Olen tunteiden kanssa jumissa. Puolison työnnän etäälle koska kosketus ei tunnu hyvältä, sudelmat ei tunnu hyvältä eikä hänen puhe tunnu hyvältä. Kun yrittää ottaa asian puheeksi hän tyrmää minut ja ajatukseni täysin. Tekisi mieli lyhistyä maahan ja huutaa keuhkojen täydeltä ihan vaan jos se helpottaisi oloa.

Terapiassa olen käynnyt ja siellä samanlainen vastaanotto kuin kavereiltakin, niille harvoille joille olen asiaa vähän avannut. Sinulla on kaikki hyvin, älä murehdi, valitat turhaan, älä ole niin naiivi. Sen kun lähdet suhteesta, se on ihan helppoa, ottaa vaan ja lähtee. Vika nyt on selvästi päässä (kun palstallakin pyörin) mutta en tiedä miten tässä pitäisi enään edetä kun terapiakin loppui koska ei siitä ollut mitään hyötyä. Osaan lyödä itseni maahan, vähätellä tapahtumia ja ottaa syyt kaikesta niskoilleni niin en ammattilaista siihen tarvi.

En kuitenkaan ole täysin rikki ja kykenen toimimaan normaalisti töissä, muiden kanssa ja eri harrastuksissa mutta tämä tunne joka repii sisältä hajalle on vaan koko ajan läsnä. Lopettaako suhde koska olen maassa ja kadun sitä myöhemmin vai olenko maassa koska suhde pitäisi lopettaa?

9

84

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa siltä, että you need space. Miehen tulisi antaa sinulle tilaa ja jättää rauhaan, niin pitkäksi aikaa kuin sinä haluat. Suhteen lopettaminenkin voi tulla kyseeseen, etenkin, jos et tätä tilaa ja rauhaa saa ja jos saatkin, niin ehkä selvität pääsi ja näet tuon suhteen uudessa valossa ja tiedät antaako se sinulle sitä mitä tarvitset. Know your worth.

    • Anonyymi

      Minun oman kokemukseni kautta kuulostaa, että molempia. Olen eronnut pitkästä suhteesta vastaavista syistä ja kadun etten eronnut aiemmin. Käytätkö psyykelääkkeitä? (Jos käytät, niin voisit kokeilla helpottaisiko ilman niitä) Ne aiheuttavat joillekin kyvyttömyyttä kokea tunteita ja aitoa tunneyhteyttä muihin. Erityisesti nautinto rakkaudesta, läheisyydestä ja seksuaalisuudesta voi kadota tyystin. Pohdittavaa sinulle, ei tarvitse vastata tänne:
      Millainen tilanteenne on ollut aiemmin? Millainen suhteenne on ollut parhaimmillaan? Mikä on ollut suhteenne perusta? Oletteko joskus olleet molemmat aidosti onnellisia suhteessa ja hyväksyneet toisenne vikoineen päivineen? Jos mietit suhteen tämän hetkistä tilannetta ja ajatellaan, että teillä ei olisi keinoja sen korjaamiseksi, niin mitä katuisit tai menettäisit kun eroaisit? Vaihtoehtoina saattaisi olla että olisitte onnettomia erillään, toinen teistä tai te molemmat olisitte onnellisempia yksin tai joskus yhdessä jonkun muun kanssa, Mutta jos et lähtisi ja tilanne menisi vielä huonommaksi tai jatkuisi loputtomiin yhtä vaikeana, niin miksi se ero olisi huono ratkaisu? Voisiko se olla enää tuota tilannetta huonompi, jos parempaa tulevaisuutta ei varmuudella ole tiedossa, ettekä tiedä syytä tai keinoa korjata välejänne tai oloasi?

    • Anonyymi

      "Kun yrittää ottaa asian puheeksi hän tyrmää minut ja ajatukseni täysin."

      Tässä oli avain tilanteeseen. Ota asia puheeksi vielä kerran. Sano että nyt on niin paha olo, että ellei asiaa saada yhdessä selvitettyä, sinä lähdet suhteesta. Millään ulkoisella "hyvin" olevalla asialla ei ole merkitystä, jos sisällä on paha olo.

      Ellei kumppanisi kunnioita sinua sen vertaa, että keskustelisi kanssasi asiasta, sinun kannattaa lopettaa suhde.

      Voi olla että saatte keskustelujen kanssa tilanteen korjattua niin, että suhde jatkuu. Ilman toisen arvostamista ja kunnioittamista sitä ei kannata jatkaa. Sinun kannattaa nyt selvittää, onko arvostusta sinua kohtaan enää jäljellä.

    • Anonyymi

      Joo paha on mennä neuvomaan jos olet jo terapiassakin ollut. Itse sun täytyy elämääsi hallita ja tehdä päätöksiä. Kerro puolisolle mitä olet ajatellut ja sano että kuuntele oikeasti minua. Älä tee hätiköityjä ratkaisuja, niitä voi katua jälkikäteen. Pyri yhteisymmärrykseen puolisosi kanssajotta asioista on helpompi puhua jälkikäteenkin.

    • Anonyymi

      En tiedä inhotaanko me samoista vai erisyistä koskettamista...?

      Mulle se on ainakin todella kivuliasta, en ennee nauti siitä. ,jos periaatteessa koskoon nauttinutkaan, juuri sen ärsytyksen vuoksi. Ei oo ennee vaikoota ellee yksin.

      En todella voi sietee johonkin vanhoon palloomista kun ei sitä tapahdu. Ja minusta ei oo kenellekkään iloa . Saatan joskus olla hyväntuulinen mutta sehän on ihan ohimänevää. Hyvänpäivän tuttujen kanssa jos jutut männöö hyvin tai jotain muuta pientä.

    • Anonyymi

      Itse masennuksesta läpi käyneenä tiedän että se vääristää ajatuksia. Itse olin aivan varma että kukaan ei välitä eikä rakasta minua. Ajattelin että silloin kaikille vai parempi kun tapan itseni helpotus muille. Nykyisin tiedostan ajatuksen että se ei ole todellista .Jälkikäteen ajateltuna ymmärtää sen ettei se ole totta mutta masennus on niin voimakas että vie helposti mukanaan.

      • Anonyymi

        Ja mieti johtuuko ajatukset masennuksesta eikä suinkaan siitä suhteesta. Tietenkin jos suhde on se joka ajaa sinut masennukseen kannattaa miettiä onko sitä viisasta jatkaa.


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja olet jo saanutkin hyviä vastauksia.

      Mainitsit, että terapiasi on loppunut ainakin tällä erää, mutta jonkinlainen ulkopuolinen tuki ja keskusteluapu voisi kuitenkin olla hyödyksi. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessa matalalla kynnyksellä ja anonyymisti. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Tällaista tänne palstalle on kaivattukin ja toivottavasti tämä auttaa monia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe