Hei amatöörimäiset kepumetsästätä, kokeilkaapa itselle petorautojen pitämistä.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008269056.html
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008269056.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bac4e9b4-549f-4ea1-860e-81052b384e16
olispa maahanmuuttopolitiikassa yhtä jämerä Sipilä!
en toki ampumista kannata mutta hyviä tekoja
Lapin Kansassa kehutaan paksiaista
Rautoja saa käyttää turkiseläimistä minkin, hillerin, oravan, näädän ja kärpän pyyntiin. Näistä kärpän, hillerin ja oravan kohdalla rautapyynti ei kuitenkaan ole perusteltavissa eläinten käytöksen, luonteen tai levinneisyyden perusteella, vaan pyynnin lähtökohtana lienee se, ettei näiden eläinten pääsyä heti tappaviin rautoihin voida estää.
Jokainen ajatteleva ihminen ymmärtää sen kivun ja tuskan määrän, minkä tassussa oleva pyyntirauta karhulle aiheuttaa painuessaan viikkojen kuluessa hitaasti ihon läpi pehmytkudoksiin ja edelleen luuhun. Kipu on sietämätön!
Lestojen mukaan uskovaiset pääsevät taivaaseen, mutta uskovaisista vain ihmiset. Eläimillä kun ei taivaaseen ole asiaa, vaikka ihminenkin kuuluu samaan eläinkuntaan. Ilman vähääkään epäilystä voi todeta, että ihmisistä monet eivät pärjää ajattelukyvyssään edes ns. eläimille. Tuosta on esimerkkejä tutkimuksina ja käytännön tapahtumina. Vaikka tässä.
https://www.iltalehti.fi/iltvluontojaelaimet/a/a6d6453c-b00c-4445-b558-f83d46320b8d
Nappi otsaan
Mitä tämäkin höpinä tekee Keskustan palstalla? Keskustalaisista vain osa on lestadiolaisia, ehkä jopa vähemmistö. Samoin vain osa on metsästäjiä.
Lestadiolaisten vaikutus puolueessa on kieltämättä suuri ja ehkä osaltaan yksi syy, miksi kepusta paetaan persuihin. Itse ainakaan en pidä Sipilästä lainkaan. Jos uskonveljissään on paljonkin samanlaisia, niin ei kiinnosta olla niiden kanssa samassa puolueessa.
Kuka+muu+niitä+petorautoja+asettelee+kuin+metsästysrälssin+omineet+kepulaiset?+Aivan+kuin+kärppä+ja+hilleri+olisvat+haitallisia+luonnolle,+vaikka+on+juuri+päinvastoin.+Keskustalaisista+suurin+osa+on+lestadiolaisia,+eduskunnassakin+yli+10%,+vaikka+koko+kansasta+alle+2%.+Ja+se+vaikutus,+kuten+sanoit+on+"kieltämättä+suuri"+ja+mikä+pahinta+se+keskittyy+tietyille+alueille+aiheuttaen+mm.+talouden+vinoutumaa+hyväveliverkostojen+kautta+ja+kuolettavaa+roketevastaisuutta+lähitulevaisuudessa+mm.+Pohjois-Pohjanmaalle.
Sitä vähetellään lestadiolaisten määrää, vaikka edellistä pääminsteriäkin myöti Kepupuolue on lestadiolainen.
Sama koskee näitä amatöörimetsästäjiä, jotka ovat kunnostautuneet toistensa ampumisessa, salametsästyksessä ja petovihassaan. Uskovat petojen olevan heille kilpailijoita peurojen ja hirvien metsästyksessä. Pienpetorautoihin joutaisi koko sakki.
Sipilä taitaakin olla oikein Enkeli, koska hän käskee antaa Sudelle napin otsaan. Näin susi säästyy pitkältä kidutusjaksolta. riippuen amatöörimäisen metsästäjän ampumistaidosta.
No miltäs ne petorautojen kokeilu on alkunut tuntua jaloissanne?
Kidutus poikki nyt
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8711
Kaikki metsästysraudat kiellettävä lailla
Kasalaisaloite kepujen touhun lopettamiseksi menee eduskuntaan. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008518911.html
Kansan edustajille vaikka aluksi kettu raudat jalkoihin ei pääse torkkumaan kesken istunnon ovat hereillä
Tuholaiset, maahan kuulumattomat on otettava kiinni keinolla millä hyvänsä.
No kepukat, miltäs ovat petoraudat tuntuneet jalassa?