Hoivakodit...

Anonyymi

Vanhuksien surmanloukut.

9

315

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hoivakodista poistutaan vain puupalttoossa.

      • Anonyymi

        Mitä muuta ajattelit?


    • Anonyymi

      Kuinka monessa sellaisessa olet käynyt edes katsomassa, muusta puhumattakaan? - Nm. Yleistäminen on typerää, oletko

    • Anonyymi

      Mikä tällaisten aloitusten tarkoitus on - ei ainakaan keskustelun käynnistäminen? Käydään huutamassa jotain tähän väliin ja sitten kadotaan kuin pieru Saharaan. Vai eikö aloittajan aivokapasitetti riitä enempään?

      Joo, hoivakodin on tarkoituskin olla se vanhuksen viimeinen koti. Kukaan ei elämästä selviä hengissä, ei omassa asunto-osakkeessaan, vuokrakämpässä eikä etenkään hoivakodissa.
      Mitä pitäisi tehdä: heivata vanhus kuoleman lähestyessä pois kodistaan, jotta ei taas "hoivakodissa kuole vanhus"?

      • Anonyymi

        Oletan, että tuollaisten aloitusten tekijät ovat sellaisia - nuoria tai jopa iäkkäitä - joille on jäänyt epäselväksi elämän kaaren kulku. - Nm. Ja paljon muutakin


    • Anonyymi

      Aloitus on todella typerä.
      Olen vanha ihminen, yli 80v. asun omakotitalossa poikani kanssa ja selviän hyvin kun poikani hoitelee käytännön asiat enkä ole yksinäinen.
      Kuitenkaan en pelkää sitäkään aikaa jos en enää pärjää kotona vaan pääsen hoitokotiin. Jos kuolemani tapahtuu hoitokodissa tai sairaala-oloissa pidän sitä luonnollisena tapahtumana.
      On erittäin vastuutonta kirjoittaa paikkansa pitämättömiä juttuja hoitokodeista joissa useinkin hyvin kuormittunut henkilökunta tekee parhaansa.
      Meissä ihmisissä on monenlaisia luonteita. Jotkut henkilöt eivät ole nuorempinakaan olleet sosiaalisia ja hyväkäytöksisiä niin miten he sitten vanhoina ja sairaina käytöstään muuttaisivat. Tällaisille ihmisille ei hoitajatkaan mahda mitään.

      Yksin asuva muistisairas sisareni on muutamia jaksoja ollut hoivakodissa ja sieltä on ollut vain hyviä kokemuksia ja hänet on siellä saatu kuntoutettua kotijaksoillekin.

    • Anonyymi

      Aloitus on mitä on mutta on kyllä kieltämättä tullut luettua kaameita juttuja hoivakodeista.

      • Anonyymi

        Yksittäistapauksia löytyy ihan joka alalta. Harmi, etteivät hyvät uutiset myy eivätkä kiinnosta; lehdissä ei kirjoitella hoivakotien tyytyväisyyskyselyistä, joiden mukaan valtaosa asukkaista on tyytyväisiä saamaansa hoitoon ja palveluun.


      • Anonyymi

        Mistä olet lukenut? Kenen / keiden kirjoittamia ne ovat olleet? - Nm. Medialukutaitoa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1328
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      919
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      737
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      259
      659
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      508
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      60
      507
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      497
    Aihe