Tässä demonstroituna Marinin aamiainen suhteutettuna hintaan. Pystytkö samaan
https://www.youtube.com/watch?v=0U6wixsw_RQ
https://www.youtube.com/watch?v=0U6wixsw_RQ
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sannan demareiden tapaan toisten taskulla.
sopeutapas tämä kokoomus-NATO Saulin 500 afgaani-avustajan aamupalat afganistanistanissa sotapelien aikaan- ja nyt vielä lisäksi loppuelämäksi suomenkansalaiksi kantasuomalisksi afgaaneiksi....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17121818/meidan-pojat-a-maassa
Voisko olla joku kansliapäällikön tarjoiluvastaavan tai muun byrokraatin tahi vastaavan tuttavan firma joka toimitti aamupalaa helsingin hintaan kuten oli sovittu ,Sannalle ei kerrottukaan kaikkea, no sehän me tiedetään että siellä on kalliinpaa kaikki , ihan kaikki.
Mene ja tiedä paljonko nykyinen pormestari Vartiainen on nukkunut työajallaan tai paljon ko. henkilöiden turvapalvelut maksaa lie aamupuurot pikkurahoja.
Ei mee ollenkaan noin.
Ei Marin mitään rasvasia pöperöitä syö.
Hanhenmaksaa ja soijalattea ja jamssipuuroa.
Ei Marin alennu kansalaisten tasolle, edes tuossa.
Demarit poistaa kohta tämänkin viestiketjun ja aloittaa uuden, jossa ylistävät Sannaa.
Demarit estää vapaan maan kansalaisia keskustelemasta asioista.
Tuollaisella aamupalamäärällä ulkonäkö alkaa muistuttaa enemmän soteministeriä kuin pääministeriä, joten Sanna ei ole niitä syönyt, vaan määrä on korvattu laadulla eli painotus on ollut enempi hanhenmaksapalleroissa ja muissa vastaavissa.
Soteministerin syömänä olisi pääministerin aamupalan hinnaksi tullut 28 euron sijasta 100 euroa.
Tuskinpa monikaan ahne porvari pystyisi Marinin Kesärannassa asuvan pääministerin aamiaisedun takaisinmaksuun ja myös veron maksuun edusta. Tähän eivät ole pystymeet Kesärannassa asuneet ja samaa etua verotta nauttineen porvaripääministerit Mari Kiviniemi kesk. eikä Jyrki Katainen kok. vieläkään. Tuskin kukaan porvaripääministeri pystyisi.
Marin on asunut Kesärannassa kohta 2 vuotta. Katainen ja Kiviniemi muutaman kuukauden. Viimeinen pääministeri joka perheineen asui Kesärannassa on Paavo Lipponen (SDP).
Nämä asiat on tutkittu mediassa joten turha demareiden valehdella muuta.
Sanna asuu Kesärannassa ilmaiseksi. Veronmaksajat maksaa asumisen, sähkön, muut kulut.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a01e061c-18da-4590-a3d0-7eb4ec74bf8c
Linkistä pääsee poliisin selvitykseen pääministereiden ateriakuluista Kesärannassa
Pääministerien käyttämät ateriaedut
Pääministeri Matti Vanhanen 1.7.2007–22.6.2010
– Ei asunut Kesärannassa, eikä juuri hyödyntänyt aamiais- tai päivällispalveluita satunnaisten yöpymisten aikana.
Pääministeri Jyrki Katainen 22.6.2011–24.6.2014
– Asui Kesärannassa 11.2.2013–9.4.2013 (poismuuttopäivämäärä ei ole tarkka). Perheelle on toimitettu aamiaistarvikkeita (936 e) ja kylmiä aterioita (1 528,80 e) yhteensä 2 464,80 eurolla.
Pääministeri Alexander Stubb 24.6.2014–29.5.2015
– Ei asunut Kesärannassa, kaksi yöpymistä ilman palveluita.
Pääministeri Juha Sipilä 29.5.2015–6.6.2019
– Ei asunut Kesärannassa, vain satunnaisia yöpymisiä ilman palveluita. Vuonna 2019 palveluita on käytetty yhteensä 185,10 euroa.
ääministeri Antti Rinne 6.6.2019–10.12.2019
– Ei asunut Kesärannassa, vain satunnaisia yöpymisiä, joista kahteen hankittu ateriapalveluita yhteensä 126,44 eurolla, jotka laskutettiin pääministeri Rinteeltä.
Pääministeri Sanna Marin 10.12.2019 -
– Asui perheineen Kesärannassa ensin satunnaisesti, vakituisesti 4.2.2020 lukien.
- Hankittu kylmiä aamiaistarvikkeita toiveiden mukaisesti kaupasta. Kylminä toimitettu ateria toimitettu edustustilojen palveluntuottajan toimesta Säätytalon keittiöltä. Tuotteet laskutettu valtioneuvoston kanslialta.
- Ateriapalvelun kokonaiskustannukset tältä ajalta ovat yhteensä 14 363,20 euroa eli keskimäärin 845 euroa kuukaudessa. Tämä summa sisältää sekä aamiaistarvikkeet että kylminä toimitetut ateriat. Ateriapalvelua on käytetty vaihtelevasti sen mukaan, miten pääministeri ja hänen perheensä ovat olleet Kesärannassa.
- Pääministeri Marin maksaa kesäkuussa 2021 tehtyä laskua vastaan vuosina 2020 ja 2021 saamansa aamiaistarvikkeet, kylmät lounaat sekä virvoitus- ja muut juomat valtioneuvoston kanslialle.
Lähde: Poliisin esiselvitysmateriaalin julkinen aineisto
Mihin unohtui Mari Kiviniemen kesk. ja Jyrki Kataisen kok. Kesäranta-asumiset ja se että he nauttivat tätä pääministerin aamiaisetua verotta?
Kiviniemi asunut 2011. VNK:n mukaan näistä ei ole luotettavaa toteumatietoa jäljellä.
Pääministeri Jyrki Katainen 22.6.2011–24.6.2014
– Asui Kesärannassa 11.2.2013–9.4.2013 (poismuuttopäivämäärä ei ole tarkka). Perheelle on toimitettu aamiaistarvikkeita (936 e) ja kylmiä aterioita (1 528,80 e) yhteensä 2 464,80 eurolla.
Siinä on asiat kerrottu, mutta demari ei ilmeisesti ymmärrä lukemaansa.
Kyllä te vassut jaksatte. Eikö tuo poliisin toimittama tieto niinku riitä? On se jännä, että totuus sattuu noin paljo.
Nyt ei muutakun käsi ylös Marinin ahneuden merkiksi ja asiahan on jo hoidettu???, vai onko maksettu vai vaan luvattu maksaa, en tiedä, mutta luotan väitteeseen. Sitten eteenpäin tässäkin asiassa.
Joskus tulee hölmöiltyä.ja AveMarininne tässä toimi ajattelemattomasti ja se pitäisi pystyä myöntämään, mutta tuntuu olevan liian vaikeaa ja liikaa vaadittu.
Aamupala tippuu Sannalle kuin Manulle illallinen.