On siinä taas kaikki työttömyyskorvauksella elävät vähävaraiset työttömät suomalaiset ihmiset todella ihmeissään. Ja toki nyt myös vähävaraiset eläkeläiset myös ihmettelevät todella kovasti tuota asiaa.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/013d32e9-2f42-4e57-bd83-058d37983e04
https://www.iltalehti.fi/talous/a/013d32e9-2f42-4e57-bd83-058d37983e04
Vastaukset 259
Vanhimmat
Eihän köyhät nyt koskaan mistään osingoista mitään edes koskaan ymmärrä.
Ja muutenkin rahankäyttö köyhillä on todella vaikeaa.
Joten todellakin nyt tuon ns. heikomman aineksen on aivan turha haaveilla jostain osingoista koskaan yhtään mitään.
No eläkeleäisethän ovat eläkkeensä jo tienanneet ja eihän siihen vaikuta se kuinka hyvin tai huonosti taloudella menee.
No mitäs se työtön sitten ihmettelee tässä asiassa? Sitäkö että kappas vaan vielä taitaa valtiolla olla varaa maksaa vastikkeettomia työttömyyskorvauksia kun taloudella menee näinkin hyvin?
"No eläkeleäisethän ovat eläkkeensä jo tienanneet ja eihän siihen vaikuta se kuinka hyvin tai huonosti taloudella menee."
Tuskinpa vain nyt koko ikänsä työttömänä ollut ja näin sitten työttömyyseläkkeellä oleva eläkeläinen on tienannut eläkettään koskaan yhtään mitenkään.
Työttömyyskorvauksella elävän on hommattava työtä, jolla saa kunnon toimeentulon. Eläkeläinen on itse syyllinen pieneen eläkkeeseensä, varsinkin työeläke on suoraan riippuvainen siitä millaista palkkaa on saanut ja sen taas pitää olla suhteessa tekijän tuottavuuteen.
Kun hoitaa asiansa kunnolla siitä alkaen kun oppivelvollisuus loppuu, niin ei tarvitse parkua sitten eläkeläisenäkään.
"Työttömyyskorvauksella elävän on hommattava työtä"
Sitä työtä ei nyt vain ole missään tarjolla. Aika vaikea sitä työtä silloin on hommata.
Niin faktaa kuitenkin jottei Lyyli kyennyt muuksi sitä selvittämään, vaan pyrkii pakoon aidan alta!
Se kun on valitettavasti reaalimaailmassa juuri noin tässä maailmassa eikä tule muuksi muuttumaan! Sitä mannaa kun kerrottiin aikoinaan taivaasta sataneen mutta se pilvi lienee jo kadonnut historian lehdille kuten naapurinkin komuparatiisikin!
Työtä on aina tarjolla, kunhan sitä hakee oikealla asenteella!
Siinä saa unohtaa ay mafiat ja niiden venkeet!
Suomessa on avoimia työpaikkoja liian paljon, joten turha väittää, että työtä ei ole missään tarjolla. Kun suuret ikäluokat olivat nuoria, muutettiin maaseudulta pitkien etäisyyksien päähän työpaikan perässä. Niin pitäisi tänä päivänäkin tehdä. Työttömyysavustus pitää muutaman kuukauden jälkeen pudottaa niin pieneksi, että työttömän on pakko hakeutua töihin. Työmatkoihin ja muuttoon työpaikan perässä piisi antaa avustuksia nykyistä enemmän.
Suomessa saa työpaikan muutamassa tunnissa jos haluaa.
Kunnes ole tahtoa niin jäljelle jää vain valitus elämän raakuudesta.
"Työtä on aina tarjolla, kunhan sitä hakee oikealla asenteella!"
Orjatyötäkö nyt tarkoitat?
Kaikki työ on orjatyötä jos niin haluaa asennoitua. Myös kotityöt.
Eri mieltä.
Vain se työ mistä ei makseta minkäänlaista kohtuullista palkkaa tehdystä työstä on sitä orjatyötä.
Ja tämä nimimerkki extyäkkäri juuri sitten onkin todella suuri ja innokas orjatyön kannattaja.
Jos et muuhun kykene! Se on silloin sinulle se oikea ratkaisu mutta jos olet aikaansaava ja tuottelias niin ei tarvitse orjana olla!
Noin kirjoittaa Putinin trolli, palkan pitää vastata sitä tulosta, jonka saat aikaan, sillä muutoin työnantajasta tulee sosiaalitoimisto!
Meillä voi aina sanoa itsensä irti, joten mikään sellainen työ ei edes voi olla orjatyötä, koska orja on sidoksissa omistajaansa eikä voi itse päättää omasta kohtalostaan, mikä ei meillä ole mitenkään voimassa olevaa!
Kyllä minä nyt kykenen ihan mihin haluan.
Ja kyllä minä pärjään nyt todella hyvin. Sillä minähän nyt elätän myös sinut kaikkien muiden duunareiden kanssa.
Aika kummallista ja erikoista että sinä nyt ihannoit jotain orjatyötä noin kovasti.
Mutta älä sure. Kyllä me duunarit sinut aina elätämme.
Sinä tuskin elätät itseäsikään ilman työnantajan apua! Vai oletko yrittäjä?
Sinähän se orjatyön ihailija olet, kun sen alvariinsa otat esiin. Kunnon tuottava työntekijä ei joudu orjatyöhön ellei mene sosialistisiin yhteiskuntiin!
Aina löytyy joku syy väheksyä jotain ammattia tai tehtävää.
Kumma on kun kansakoulupohjalta ei tulla hakemaan kotoa johtajaksi… pakko olla paskoja töitä. Toisaalta täytyy olla tyytyväinen että omaan työyhteisöön ei ole hakeutunut valittamisen ammattilaisia, hyvä niin.
Olet hyvin sekaisin. Miten mielestäsi tuo kelle vastasit ihailee orjatyötä. Olet oikeasti ulkona suomalaisesta yhteiskunnasta ja normaalista elämästä. Eihän kukaan ota selvää sinusta.
Mitähän nyt yrität kertoa?
Kerro nyt ihan omalla ymmärrykselläsi, mitä tarkoita tuolla sinun ay mafialla. Ay-järjestot tuskin polkee palkkoja ja sitä että saatu palkka on niin pieni että sen lisäksi joutuu hakemaan tukia että tulee toimeen. Kerro lisää ja nolaa itsesi entistä enemmän.
En usko sinua.
Sillä sinulla itselläsihan on nyt se todella sairaalloinen tarve laskea meidän kaikkien suomalaisten duunareiden täysin ansaittuja työpalkkoja tehdystä työstä.
Mutta huutosi on pelkkää hyttysen ininää itämeressä. Ei nyt noilla sinun jorinoillasi ole minkäänlaista merkitystä koskaan yhtään missään. :- TSEMPPIÄ !!
Hän on selvästi ay orjuuden kannattaja! Siinä ay orjuudessahan olleen kahden herran palvelijoita, joka on ongelma, sillä vain työnantajahan vastaa ansiosta ja ay mafia vain pyrkii kurittamaan tuota maksajaa!
Vapaa työläinen = paras työläinen ja siitä on minulla 40 vuoden kokemus!
Tuohon samaan olen jo vastannut arvon Lyyli! Etkö näe/katso vastauksia joita annan Lyyli nikille samoista asioista? Oletko ihan sekopää kun et tiedä mitä itse kirjoitat, etkä lue sinulle annettuja vastauksia?
Juuri sitä mitä kirjoitin! Et ansaitse edes leipääsi ilman työnantajan apua ellet ole yrittäjä!
Ay toimii kuten mafia, se ei vastaa siitä mitä sen vaatimukset saavat aikaan (suurtyöttömyys) ja se ajaa asiaansa kiristyksen ja uhkailun kautta, ei kauppaa käyden!
Palkan taas pitää aina vastata sitä mitä palkansaaja on saanut aikaan tuottavuuden osalta! Sitä ei näe mistään listoista!
Miten määrittelet: "suomalaisten duunareiden täysin ansaittuja työpalkkoja tehdystä työstä."
Äläkä edes yritä väittää jotta sen näkee ay mafiosojen unelmalistoilta!
#Miten määrittelet: "suomalaisten duunareiden täysin ansaittuja työpalkkoja tehdystä työstä."#
Valtakunnallisista voimassa olevista työehtosopimuksista aina tietenkin.
Sillä noista työehtosopimuksistahan saa selville ihan aina todella helposti selkeää faktatietoa kaikista työehdoista eli myös ansaituista työpalkoista.
Kylläpä olet nyt todella tietämätön porvarintollikka kun et nyt moista asiaa näköjään lainkaan tiennyt.
"Hän on selvästi ay orjuuden kannattaja!"
Kerro nyt omin sanoin mitä tarkoitat ay orjuudella?
Älä nyt kuitenkaan nolaa enää enempää itseäsi ja ala taas puhumaan eri alojen työehtosopimusten minimipalkoista, eli perälaudasta ettei jouduta puhumaan orjuudesta. Kerro ihan miten sinä ymmärrät. Onko kyse lomista, vuotuisesta työajasta vai mistä?
Vapaa työlainen= harmaan talouden ulkopuolella työskentelevä jolla oikeusturva ja minimi edut takana, vaikka noillakaan ei välttämäätä pysty itseään elättämään.
"sillä vain työnantajahan vastaa ansiosta"
No vastaako niin että niillä ansioilla tulee toimeen Suomessa ilma mmitään avustuksia. Oletko sen kannalla että tuollainen vastuu pitää laittaa lakiin työantajille.
Tiedän jo, et edes ymmärrä mistä kyse ja sitä samaa liirumlaarumiasi laitat vastineeksi. Mutta yritä yllättää.
Työehtosopimuksista selviää maksettavat minimipalkat, ei ansaittuja palkkoja tehdystä työstä.
Tuossa kohden sinun työehtosopimuksesi ovat puuceen pehvan siivouspaperin arvoisia. Niistä ei ole edes teoriassa mahdollista nähdä sinun tai kenenkään muunkaan tuottavuutta, johon palkan oikeasti pitäisi perustua.
Miten edes kuvitteet jossain Hesan kabinetissa tiedettävän kenen tahansa tuottavuus työssään? On tyhmyrin hommaa edes kuvitella moista!
Oikean palkan pitää aina määräytyä kunkin yksilön työn tuloksen mukaan!
Ay orja on henkilö joka uskoo ay mafiosoja enemmän kuin palkkansa maksajaa!
Ay orja on se typerys joka alkaa lakkoon vaikka olisi yötä mitä tehdä elantonsa ansaitsemiseksi!
Jos olet niin saamaton ay lusmu, jotta et kykene leipääsi ansaitsemaan niin kannattaa miettiä mihin suuntaat jotta kykysi palkan ansainnassa lähenisi edes kohtuutta!
Mitä ihmettä taas oikein sekoilet.
Työnantajathan nimenomaan joutuvat noudattamaan noita valtakunnallisia voimassa olevia työehtosopimuksia.
Eihän siitä nyt mitään koskaan tule jos duunari ei esimerkiksi tiedä lainkaan omaa palkkaansa tehdystä työstä.
No, meitä ay-orjia on sitten täällä Suomessa olemassa noin kaksi miljoonaa henkilöä. :-))
ja me olemme todella mielellämmme aina ay-orjia, vaikka se sinua näköjään nyt todella suuresti vituttaakin.:-))
Ei se mikään pakko ole niiden perään juosta! Kun yritys on omatoiminen ja kun se palkkaa työntekijöitä, jotka myös itse osaavat hoitaa asiansa, niin ei niihin sopimuksiin tarvitse puuttua kuin mainitsemassani tapauksesa!
Et kuitenkaan edes kyennyt kertomaan miten ay mafiosot arvelevat kykenevänsä jokaisen ay jäsenen tuottavuuden erikseen määrittämään?
"SAK:laisten liittojen jäsenmäärä vajoaa yhä. Kuluneen vuoden aikana jäsenmäärä on tippunut liki 20 000:lla reiluun 560 000:een. Kolmessa vuodessa SAK:n jäsenmäärä on romahtanut noin 70 000:lla, ilmenee IS:n saamista jäsentiedoista."
"Ay-liikkeeseen kuuluvien prosenttiosuus on laskenut tasaisesti koko 2000-luvun ajan. Vielä vuonna 2001 prosenttiosuus oli 71 ja vuonna 2013 osuus oli 64,5 prosenttia."
"Kun jäsenistä lasketaan pois eläkeläiset, opiskelijat ja yrittäjät, niin ay-liikkeen varsinaisen edunvalvonnan piiriin jää 1,4 miljoonaa jäsentä eli vajaat 60 prosenttia palkansaajista. Tutkimuksessa oli mukana 70 SAK:n, Akavan ja STTK:n ammattiliittoa."
Kuten olen jo pitkään kirjoittanut joskaan ihan samoilla sanoilla niin: "Ammattiliitot voivat katsoa myös peiliin. Ay-toiminta noudattaa usein samoja kaavoja kuin 50 vuotta sitten. Nykyaika vaatii uusia toimintatapoja ja tämän päivän työelämän kannalta tärkeitä sisältöjä. Vanhankantainen lakkoromantiikka ja poliittisuus eivät välttämättä enää toimi." Siis nykyinen ay mafia on aikansa elänyt ja se pitää uudistaa ilman sosialismin henkeä joka sitä tänään vaivaa!
"Oikean palkan pitää aina määräytyä kunkin yksilön työn tuloksen mukaan!"
Palkka pitää olla kuitenkin vähintää alan työoehtosopimuksen minimipalkka, käytännössä kuitenkin maksetaan aina enemmän. Jo yksikön tulos ei riitä maksamaan edes tuota minimipalkkaa, niin yksikön toiminta pitää lopetta kannattamattomana. Hyvin yksikertaista. Mitä järkeä on pitää sellaista yksikköä toiminnassa jonka toiminta ei ole taloudellisesti järkevää.
Oletko joku sketsien käsikirjoittaja?
Työsopimus kannattaa tehdä aina itse työnantajan kanssa lakia kunnioittaen. Ay mafian sopimuksilla en ole kuin pehvaani pyyhkinyt tarpeen niin vaatiessa.
Kun kykenet tuottavaan työhön, niin palkka ei ole ongelma ja siitä on minulla 40 vuoden kokemus!
Kun luet kommentin johon olit vastaavinasi, niin huomaat minun olevankin faktan kirjoittaja!
Et näköjään enää tajua ja ymmärrä mistään mitään. Jos yritys ei pysty maksamaan asiallista palkkaa niin onko se toiminnassa mitään järkeä. Nyt siis puhutaan laillisesta toiminnasta. Sinähän edustat harmaata taloutta ja niitä mafioitasi joille laillinen toiminta on vierasta.
Kyllä juuri niin, työsopimus tehdään aina työnantajan ja työntekijän välillä lakia noudattaen ja se on yhtä kuin yleisitovien työehtosopimusten mukainen palkka.
Laki sanoo niin.
"Työsopimus kannattaa tehdä aina itse työnantajan kanssa lakia kunnioittaen"
Noinhan se tapahtuu, ja alan minimisopimuksia kunnioittaen. Mikä sinulle on tässä kaikessa ongelma? Tuota samaa jauhat.
Palkka tietysti vähintään se mikä on sopimuksessa minimi. Mutta sehän ei ole tunnetusti mikään ongelma, ja ei voi ollakaan ongelma. Mikä siis sinun mielestä on ongelma?
Älä jauha tuota samaa paskaa vuodesta toiseen, vaan kerro oikeasti mikä sinun pääkopan ongelma on. Kun kuitenkin selvästi näkee ettei sinulla mitään kokemusta oikeasta työelämästä. Juu sinun harhat ja kuvitelmat tietysti oma lukunsa.
Näissä sinun kirjoituksissa sinun ongelma on sinä itse.
Minä itse ja todella montemuutkin työntekijät emme ikinä menisi sellaiseen paikkaan töihin joka työnantajana ei noudattaisi voimassa olevia valtakunnallisia työehtosopimuksia.
Minä itse, ja aivan varmasti kovin moni muukin henkilö emme todellakaan koskaan edes menisi töihin sellaiseen yritykseen joka ei haluaisi noudattaa noita voimassa olevia valtakunnallisia työehtosopimuksia.
Oletko sinä nyt todellakin noin tyhmä ja tietämätön porvarintollikka että sinä nyt luulet että Suomessa on olemassa nyt pelkästään vain jotain SAK:n alaisia ammattiliittoja?
Kyllä sinun todellakin kannattaisi nyt ensin ottaa asioista edes selvää ennen kuin kirjoittelet tänne yhtään mitään.
"Työsopimus kannattaa tehdä aina itse työnantajan kanssa lakia kunnioittaen."
HEH HEE !!!
No kenen ihmeen muun kanssa sitten työsopimus muka nyt tehdään kuin aina vain työnantajan kanssa?:-))
Nämä valtakunnalliset työehtosopimukset ovatkin sitten jo ihan täysin eri asia. Minulla on niistä yli 40 vuoden kokemus työelämässä.
On vaan ay orjaväki vähenemässä ja kehumasi 2 miljoonaa on enää pelkkää komuloisten unta!
Ilman sivullisia lakia lukuunottamatta! Ay mafia on siinä sivullinen!
Ehkä jos satut olemaan niitä mini miehiä, joille minimit ovat maximiakin!
Et siis ole eteenpäin pyrkivä vaan haluat tyytyä siihen mitä annetaan!
Mitä on asiallinen palkka? Miten sen määrittelet? Se ei voi olla kuin satunnaisesti se mitä ay mafia esittää, vaan vallan jotain muuta mikä riippuu ainoastaan omasta tuottavuudestasi!
Laki ei sano niin muutoin kuin jos molemmat kuulutte joihinkin liittoihin. Vapaa on aina vapaa jos olemme demokratiassa.
Et sitten ymmärrä lukemaasi, koska laki sanoo ihan selvällä Suomen kielellä, että jos alalla on valtakunnallinen työehtosopimus niin työehtosopimusta JOUTUVAT noudattamaan KAIKKI kuuluivat osapuolet järjestöishin tai eivät!
Tämä on mielenkiintoinen kommentti. Palkan siis pitäisi vastata sitä, mitä työntekijä on saanut aikaan tuottavuuden osalta. Meillähän on yrityksiä, joissa palkansaajien panos on korkea yrityksen tuloksesta. Silti yrittäjät eivät maksa kaikkea työntekijän aikaansaamaa panosta työntekijöille, vaan kahmaisevat siitä jopa valtaosan itselleen ja yrityksensä osakkeenomistajille. Puhutaan nyt siis työntekijän panoksesta, ymmärrän toki sen, että yrityksen pitää kattaa investointinsa ja juoksevat kulunsa, mikä on yrittäjän panos. Mutta yritykset voivat siis tuottaa satumaisia voittoja työntekijöidensä ansiosta, mutta silti heille ei makseta kaikesta siitä, mitä ovat saaneet aikaan. Onhan siinä nyt aina jonkinmoista ristiriitaa, jos yrityksellä on varaa maksaa suuria ja jatkuvasti kasvavia osinkoja, mutta silti se samaan aikaan valittaa siitä, että palkkakustannukset syövät kilpailukykyä. Eli tarkoitusko on saada yrittäjälle vielä suuremmat voitot palkansaajien kustannuksella?
Työehtosopimuslaki:
" 4 §
Työehtosopimukseen ovat sidotut:
1) ne työnantajat ja yhdistykset, jotka ovat työehtosopimuksen tehneet tai jotka jälkeenpäin ovat aikaisempien sopimukseen osallisten suostumuksella kirjallisesti siihen yhtyneet;
2) ne rekisteröidyt yhdistykset, jotka yhdessä tai useammassa asteessa ovat edellisessä kohdassa mainittujen yhdistysten alayhdistyksiä; ja
3) ne työnantajat ja työntekijät, jotka ovat tai sopimuksen voimassa ollessa ovat olleet sopimukseen sidotun yhdistyksen jäseniä; ja noudattakoot nämä työnantajat ja työntekijät toistensa kanssa tehtävissä työsopimuksissa työehtosopimuksen määräyksiä."
Jos työnantaja ei kuulu sopimuksen tehneisiin liittoihin tai yhdistyksiin niin hän voi vapaasti lakia noudattaen sopia työntekijöiden kanssa työehdoista! Tuo on se ainoa oikea tapa sillä ay mafia ei enää ole ajantasalla jos koskaan on edes ollutkaan!
Mietipä, mitä työntekijät tekevät jos joku ei heitä palkkaa?
Se työ mitä yrityksessä tehdään on AINA yrityksen työtä, monikaan työntekijöistä ei tekisi mitään tuloksellista jos joku ei heitäpalkkaa! Siinä tuottavassa työssähänon aina mukana yrityksen panosta monella tapaa kuten esim suunnittelu, markkinointi, hallinto ja vielä oleellisena osana mainitsemasi pääomat, jotka ovat koko yrityksen ja sen työn olemassaolon edellytys. Osingot eivät siis ole mitään ylimääräistä menoa vaan välttämättömyys koska koko työtä ei olisi ilman sijoitettua pääomaa.
Muista sekin, ilman tulosta ei ole sitä yritystä!
Tuo sinun komuloistyylin suhtautumisesi osoittaa vain sen, ettei se ehkä ainoa harmaa korviesi välissä ollut vielä edes hereillä!
No niin ingengör asia on niin, että TYÖSOPIMUKSESSA pitää ilmetä minkä alan TYÖEHTOSOPIMUSTA työpaikalla NOUDATETAAN.
Työsopimulain (55/2001) 2luvun, 7§ mukaan työnantajan on noudatettava vähintään valtakunnalisen asianomaisen alalla edustavana olevan pidettävän työehtosopimuksen määräyksiä!
Tämä koskee ingengöriäkin LAIN mukaan!
Mietippä ingengör oikein hartaasti mitä osaava, ahkera ja tuottava työntekijä/jät voivat tehdä jollei heitä joku palkkaa, tai haluaa muuttaa duuanrien työn muualle?
No duunarit pistää puljun pystyyn, ostaa entisen työpaikan koneet romun hinnlla ja tekee TÖITÄ!
Niin duunarit tekee ja se pulju on pysytssä ja voi paksusti tänäkin päivänä!
Tuo sinun kitinnäsi kuinka duunari ei tuota mitään ellei joku ole käskemässä, suunnittelemassa tai markkinoimassa on täyttä skeidaa, apulantaa.
No miksi et kerro mikä sinun mielestä noissa sopimuksissa on huonoa. Jotekin tuo kirjoituksesi kertoo että et oikeasti ymmärrä. Yritä edes.
Oletko aivan sekasin?
Asiallinen palkka on sellainen millä ihminen elää Suomessa. Eihän monen alan minimipalkkakaan ole sellainen joilla tulee toimeen. Jos joku eri alojen minimipalkkoja pitää liian korkeana, niin joko on täysi tollo tai sitten edustaa tahoja joillla ei ole puhtaat jauhot pussissa. Tämänhän nyt kaikki ymmärtää.
Asiallinen palkka on se minkä kykenet ansaitsemaan! Muuta se ei voi olla! Jos sen yli maksetaan niin työnantaja muuttuukin sosiaalitoimistoksi!
Miksi ihmeessä himoitsette minimipalkkoja kun kunnostautumalla ja tekemällä omat sopimukset kuten minä aikoinani saatte ansaitsemanne palkan. Hyvään palkkaan tarvitaan hyvä tekijä eikä siinä mitään ay mafiaa tarvita!
Todellisuudessa ay mafian minimikin voi olla osalle liikaa työn tulokseen verraten ja joku toinen joutuu siitä kärsimään!
Niitä ay mafian sopimuksia ei ole tehty vastaamaan kunkin työntekijän omaa tulosta työssä. Se on suurin ongelma!
Miksi ne nyt sadat tuhannet työttömät eivät sitten ole tehneet tuota ehdottamaasi jo vuosikymmeniä sitten?
Yrityksissä joissa olen työskennellyt ja jotka ovat monet olleet menestyviä on työt tulleet "ylhäältä" sinne valmistavaan osastoon.
Mitä dunarisi tekee jos joku ei anna työtehtävää joka pitää tehdä olkoon se sitten millä alalla hyvänsä.
Riippuu siitä mistä roikkuu! Ei kaikki työttömät työskentele aloilla jossa voi ostaa koneet romun hintaan ja on tuotantotilat valmiina. Tässä tapauksessa koko henkilökunta osallistui puljun käynnistykseen, työntekijät olivat tuttuja ja luotettaviksi, osaaviksi havaittu kun uudet koneet siirretiin toiselle paikkakunalle. Kilpailua ei siis pahemmin ollut.
Kyllä duunarit ovat tehneet yrityksiä ja tekevät vieläkin. siitä vain ei ääntä pidetä kun on muuta ajateltavaa ja tekemistä.
Duunari tekee töitä! Minäkin osatyökyvyttömyyseläkkeellä soitin paikalliseen tuotanto laitokseen ja kyselin töitä, vaikka vain osa-aikaista, mutta työnjohtaja ilmoitti, että ompa vaikea yhtälö. Yli 50 - vuotiaana osaeläkkeellä olevana olin liian kova luu työelämään, vaikka haluja olisi ollut.
Kyllä minun on pitänyt toimia itsenäisesti ilman, että joku on koko ajan sanomassa mitä tehdään tai milloin.
En vieläkään ymmärrä miksi sinä niin halvatun kovasti murehdit työttömyyttä, iloinen sinun pitää olla kun se joukko ei ole työnantajan kukkarolla kuluna ja työmaalla mieliharmina.
Muuten kirjoittelet aika ristiriitaisesti. Manaat ammattiliitoja, että ne eivät tiedä, mitä joku voi oikeasti ansaita ja sitten kirjoitat, miksi himoitsette minimipalkkoja kun tekemällä omat sopimukset voi saada enemmän. Ja sitten osalle voi se minimikin olla liikaa, mitä ihmettelen suuresti.
Miten joku "fiksumpi työläinen" voi palkata sellaisen tumpelon työmaalle, että pää särkyy? En tajua, en. Jutuissasi ei ole järkeä, ei mitään loogisuutta.
Miksi työnantajat HALUAVAT ammattiliitoista eroon jos niiden jäsenet ovat edullista työvoimaa? Ei mitään tolkkua!
Eipä ole koskaan ollut yhdessäkään työsopimuksessani eikä tekemissäni työsopimuksissa kun palkkasin väkeä yritykseeni!
Väittämäsi koskee yrityksiä jotka kuuluvat liittoihin ei vapaita hyrityksiä. Ei vapaassa demokratiasa voida tulla vaatimaan kuulumista mihinkään järjestöön! Ei työnantajaa eikä työntekijääkään!
Ay orjaan ei voi luottaa koska ne kuuntelevat mafiosoja ensisijaisesti eivätkä työnantajan edustajaa!
Minusta on hyväksi jos pyrkii eteenpäin omin voimin, minä siinä kohtuudella onnistuin. En tyytynyt siihen mitä muiden neuvottelutulokset olisivat minulle antaneet, vaan hoidin itse neuvottelunikin tarpeen niitä vaatiessa.
Mikä siinä on sekaisin oloa? Voisitko selvittää?
"Asiallinen palkka on se minkä kykenet ansaitsemaan! Muuta se ei voi olla! Jos sen yli maksetaan niin työnantaja muuttuukin sosiaalitoimistoksi!"
Jos työantaja ei pysty maksamaan sellaista palkkaa millä tule toimeen niin työantaja toimii sosiaalitoimiston piikkiin.
"Miksi ihmeessä himoitsette minimipalkkoja kun kunnostautumalla ja tekemällä omat sopimukset kuten minä aikoinani saatte ansaitsemanne palkan."
Eihän kukaan himoitse noita minimipalkkoja. Nehän on vaan perälauta ettei mennä orjatyöhön. Miksi nuo sinua kiusaa?
"Todellisuudessa ay mafian minimikin voi olla osalle liikaa työn tulokseen verraten ja joku toinen joutuu siitä kärsimään!"
Tuossa tapauksessa yritys ei toimi terveellä pojalle ja sen jatkolle ei löydy mitään perusteita.
Oletko oikeasti noin tyhmä. Se toki jo huomaa noista mafia puheistasi.
Eri alojen työehtosopimukset esimerkiksi palkkojen suhteen on alan minimisopimuksia ja ne ei voi olla mikään rasite rehellisessä työelämässä. Mikset kerro selvin sanoin ajatuksiasi. Ei taida sinun resurssit riittää puhumaan normaalista yhteiskunnasta ja työelämästä?
Jos siis työntekijä ei kykene tuottamaan määrää jonka tuotosta hänelle voidaan maksaa hyvää palkkaa niin vika ei ole työnantajassa vaan tekijässä.
Yli 40 vuoteen en törmännyt perälautaan vaan jos katsoin työpaikan vääräksi niin hommasin uuden.
Miksi pitää olla minimipalkkoja rehellisessä työelämässä?
Sen olen huomannut että puhut jatkuvasti sinua lähellä olevasta harmaasta taloudesta orjineen ja mafioineen, Mikset rehellisesti kerro että et puhu normaalista rehellisestä yhteiskunnasta ja työelämästä.
"Väittämäsi koskee yrityksiä jotka kuuluvat liittoihin ei vapaita hyrityksiä."
Niin sinulle laillinen elämä veronmaksuineen on vierasta. Ymmärretty. Tosin olet trolli, johan muuten olisit vankilassa. Vai oletko hullu.
"Mietipä, mitä työntekijät tekevät jos joku ei heitä palkkaa?"
Mietippä miten yritys toimii jos sillä ei ole työntekijöitä.
"monikaan työntekijöistä ei tekisi mitään tuloksellista jos joku ei heitäpalkkaa"
Myöskään monikaan yritys ei tekisi tuloksellista jos sillä ei olisi työntekijöitä.
"Muista sekin, ilman tulosta ei ole sitä yritystä!"
No miten menisi monella yrityksellä ilman työntekijöitä?
"ettei se ehkä ainoa harmaa korviesi välissä ollut vielä edes hereillä!"
Omalta kohdaltasi voit jättää tuon vielä sanan pois.
Kerro tuosta tarkemmin?
Vapaassa demokratiassa voidaan vaatia noudattamaan SOPIMUKSIA JA LAKEJA, siitä tässä on kysymys, ei sinun mielipiteestäsi.
Linkki jonka kirjoitin sieltä löytyy kaikki tarvittava tieto tätä asiaa koskien.
Jos et ole ollut selvillä siitä minkä alan työehtosopimusta yrityksesessä noudatetaan niin ihmetellä täytyy, että tälläinen perusasia on jäänyt ingengörin nenän varjoon. Työsopimuslaissa on kohta jossa edellytetään, että työsopimuksessa kerrotaan minkä alan työehtosopimusta yrityksessä noudatetaan. Vaahtoat aina laista ja sen mukaan toimimisesta, mutta tässäkin kohtaa olet lakia rikkonut.
Kyllä ammattiliittojen jäseniin voi luottaa, ihan yhtä paljon kuin työnantajaan ja elämään ylipäänsä.
En ymmärrä, miksi ammattiliitot ovat niin vahingollisia jos ammattiliitojen jäsenet ovat edullista työvoimaa, miksi ammattiliitoista pitää päästä eroon?
Ja samaan aikaan valitetaan kuinka kallista suomalainen työvoima on. Johtuuko se näistä "oman tien kulkijoista" YTK:n jäsenistä joiden palkoissa vain taivas on rajana, vai mistä?
Osaatko selittää?
Miksi ei pidä olla minimipalkkaa rehellisessä työelämässä?
"Yli 40 vuoteen en törmännyt perälautaan"
No mikä sitten sinun ongelma?
Voistiko itse selvittää että mitä kritisoit ja millä perustein.
Jos et ole ymmärtänyt niin jokainen itse tekee työsopimuksen. Mutta mikä on se mitä et ymmärrä. Tuota samaa jaarittelet mutta et osaa sanoa oikeasti mitään asiaa.
Jos eri alojen sovitut minimipalkat on joku ongelma, niin kerro miksi?
"Se työ mitä yrityksessä tehdään on AINA yrityksen työtä, monikaan työntekijöistä ei tekisi mitään tuloksellista jos joku ei heitäpalkkaa!"
No miten ihmeessä nyt sitten esimerkiksi jokin monikansallinen suuryritys pystyy tekemään itselleen sitä kaipaamaansa posistiivista tulosta ilman tuota palkattua tuottavaa työtä tekevää työvoimaa?
Mitä ihmettä taas sekoilet?
Ihan pakkohan sinun itsesikin on ihan aina ollut pakko tyytyä siihen mitä annetaan.
En usko sinua.
Sinä se taas jauhat vain ihan pelkkää paskaa.
Et pysty koskaan nyt ainakaan mitenkään uskottavasti todistamaan tuota väittämääsi yhtään mitenkään.
Mainitsemasi mafia todellakin on sivullinen.
Mutta ay-liike on neuvotellut aikoinaan myös sinulle ne työehdot ja palkat mitä olet saanut.
Vai oletko sinä nyt muka aina kieltäytynyt niistä yleisistä palkankorotuksista, ja et ole ottanut noita kyseisiä palkankorotuksia lainkaan edes vastaan mitä ay-liike on meille kaikille duunareille neuvotellut?
Syyte jonka esitit olisi syytä nyt seuraavaksi todistaa sillä nyt se on aivopieru luokkaa!
Juuri ay mafia on saanut aikaan harmaata taloutta koska se on lisännyt työnantajan kustannuksia ylettömästi eikä niitä edes oteta huomioon kun määritetään palkan suuruutta.
Minä en ole edes pissinyt ay mafian suuntaan, joten olen vapaa harmaasta taloudesta ja sen vaikutuksista!
Ay mafia ei ole rehellistä työelämää vaan mafiamaista kiristystä ja uhkailua ja virheiden muilla maksatusta! Kun tuon opit niin alkaa sinullakin menemään paremmin!
Ay mafia ei ole neuvotellut sen enempää työehtojani kuin palkkojanikaan, tosin noin 2 vuoden virkamies aikanani arvelen palkkani olleen jonkun sopimuksen mukainen mutta se oli vain välivaihe.
Minä neuvottelin aina omat palkkani työnantajieni kanssa, enkä tehnyt sitä tappiokseni! Mistä sinä päättelet sen miten ay mafiosot kykenevät jokaisen orjansa tuottavuuden erikseen päättelemään ja hänen tuottavuuteen sidotun palkkansa siten määrittämään? Tuosta haluaisin peruteellisen ja asiallisen selvityksen kun kerran lähdit asiaa itse esittämään!
Vai perustuvatko ay mafiosojen palkankorotusvaatimukset pelkkään huuhaahan?
Kiitos vaan, todistit juuri sen mitä olin kirjoittanut asiasta. Vain yritykset ovat ratkaisevia tuloksineen pitämään tämän yhteiskunnan taloutta pystyssä!
Tuo+ei+pidä+paikkaansa,+olen+pitkälti+itse+hoitanut+työsuhteideni+olosuhteet+ilman+ay+mafiosojen+temppuilua.+Olen+jopa+vaihtanut+työpaikkaa+kun+edellinen+ei+ole+suostunut+Haluamaani+pakkaratkaisuun+useamman+kerran.+Esim+-70+luvun+alussa+en+päässyt+oikein+sopuun+silloisen+työnantajani+kanssa+ja+vaihdoin+työnantajaa+neuvotellen+noin+50%+suuremman+kuukausiansion+itselleni+ja+vuosien+mittaan+se+vaan+parani+koska+olin+kykenevä!
Tyydyin+siis+siihen+minkä+itse+sain+neuvoteltua,+en+siihen+mitä+muut+päättivät!
Liittoihin tay yhdistyksiin kuuluinen ei tarkoita mitään veronmaksun suhteen. Yritykseni asiat hoiti ulkopuolinen tilitoimisto vallan hyvin.
Olen minä vankilasakin ollut, ostin sieltä aikoinaan tyttärelleni kapioarkun!
Miten määrittelet ilmaisusi "hullu"?
Palkatun työvoiman oletetaan tekevän yrityken työtä! Se riittänee vastaukseksi!
Ei ay orjaan voi luottaa koska hän kuuntelee kahta herraa. Hän voi alkaa kiukuttelemaan jonkin asian vuoksi vaikka koko asiaa ei oliskaan hänen kohdallaan vaan joku mafioso on saanut jonkun uuden idean päähänsä. Täten hän saattaa tuottaa tappiota yritykselle, tappiota jota ei ay mafia suostu korvaamaan, vaikka on syyllinen! Et vissiin ole kyennyt ajattelemaan reaalimaailmaa jos tuo on jäänyt huomaamatta!
Palkan määrä voi olla suurikin jos työn tekijä sen tuloksellaan ansaitsee. Se osoittaa sen, että palkat pitää ratkoa henkilökohtaisesti eikä laumaperíaatteella kuten ay mafia tekee.
Ei ay mafiasta eroon tarvitse päästä mutta ne pitää sovittaa nykyaikaan, tuon sosialistisen uhon pitää hävitä ja niiden pitää alkaa vastaamaan vaatimustensa tulosta ja kilpailukykyä lisäävistä vaikutuksista!
IS: "Nettisivuillaan SAK kertoo edustavansa 17:ää ammattiliittoa ja niiden noin 900 000:ta jäsentä. EAY:lle toimitettujen tietojen perustella SAK:n liitoissa on siis noin 340 000 muita kuin palkansaajajäseniä."
IS: "STTK siivosi turhat jäsenet pois jo 2017 tilastoja komistamasta. Mutta sen jälkeenkin STTK:n jäsenmäärä on laskenut kolmessa vuodessa noin 17 000:lla ja kuluneen vuoden aikana pudotusta on ollut noin 7 500 jäsenen verran."
IS: "Kuvaavaa onkin verrata keskusjärjestöjen liittojen jäsenmäärän kehitystä Yleisen työttömyyskassan, niin sanotun Loimaan kassan eli YTK:n jäsenmäärään. YTK:n jäsenmäärä on liki 500 000 – eli enemmän kuin STTK:lla tai Akavalla."
IS: "Työmarkkinakiistojen aikana monet ay-puheenjohtajat saattavat vielä vanhasta muistista toistaa puheita, että he edustavat paria miljoonaa palkansaajaa.
Todellisuus on karumpi: Suomessa on hiukan yli 1,3 miljoonaa liittoihin kuuluvaa palkansaajaa."
Siinä se todellisuus, 2 milj onkin 1,3 milj!
Uhoat kuinka lakeja pitää noudattaa ja kirjoitat kuinka itse olet käyttänyt lakien edellyttämiä sopimuksia takalistosi siivoamiseen ja syytät ammattiliittoja kustannusten lisäämisestä, harmaasta taloudesta ja sitten ihmettelet miksi ihmiset tyytyvät taulukkopalkkoihin!
Siinä on helvetin iso RISTIRIITA, jos nyt ylipäänsä ymmärrät mitä se sana tarkoittaa.
Siinä REAALIMAAILMASSA työnantajalla on VAPAASSA demokratiassa tälläkin hetkellä täysi vapaus maksaa työntekijöileen niin YKSILÖLLISTÄ palkkaa kuin ikinä pystyy kunhan niitä minimejä ei aliteta!
En siis käsitä mitä varten ammattiliitoja syytetään milloin mistäkin. Vankila reissusi selittää kyllä aika paljon, on ajattelu- ja toiminta tavoistasi jotain seurauksiakin ollut.
No miksi yritykset haluaa työntekijöitä, ja sinäkin valita että vielä pitäisi palkkaakin maksaa,
Eipä ole mikään mafia minun työehtoja sopinut. Ihan itse olen ne sopinut. Toki alalla on miniminsopimukset kaltaistesi varalle, ja voivat ollakin toisille tarpeelliset kaltaistesi vuoksi. Mutta en ole huomannut koskaan niistä olleen mitään haittakaan kun nehän on minimisopimukset. Täytyy ihmetellä sellaista ajatuksenjuoksua joka näkee minimisopimukset jotenkin uhkana?
Is:han kirjoittaa aina nyt vain pelkkää valheellista porvaripropagandaa, eli suomeksi ihan pelkkää paskaa.
Vain kaltaisesi typerät yksinkertaiset ja tyhmät tollot uskovat jotain IS:n valheellista porvaripropagandaa. Eivät ketkään muut.
Enemmän IS:n voi luottaa kuin mihinkään vasuripravdaan.
Enkä edes usko kovin suurta määrää uusia yrityksiä syntyneen vaan on/lienee kyse vain komucoronan notkhdukn korjantumisesta jota ei isommin kannata khua vaikka hyvähän sekin on.
Sen enempää SS hallitusparvi kuin ay mafiakaan eivät ole tehneet mitään päätöksiä sen suuntaan, että yrittämisen into kasvaisi ja se on se ainoa todellinen keino talouden saamiseksi jotakuinkin rullaamaan ilman suurtyöttömyyttä!
Jos ongelmista haluaa puhua niin se, että meni varsin hyvin eikä ole valittamista kuten ay orjilla!
Kun teet työsopimuksen, tee se työnantajan kansa ja unohda koko ay mafia ja silloin sinulla on paremmat mahdollisuudet, koska yhden kanssa on yritykselläkin hepompaa kuin lauman, jos olet osoittanut kykysi tehdä todellista tulosta!
Kuka haluaa minimi palkkaa, ay orjatko?
Ansaittu palkka pitää ja kannattaa maksaa! Se on Vissi!
Mistä sinä nyt sitten tiedät sen tarkkaan että se palkansaajan palkka tehdystä työstä on ihan aina täysin ansaittu?
Sehän on niin, jos lähdet muiden sopimusmalleja noudattamaan olet niiden orja!
Mitäs sitten tehdään kun työsopimusta tehdessä työnantaja ilmoittaa että se noudattaa voimassa olevia työehtospimuksia?
Kyllä yrityksen johto sen huomaa kunhan vain teet työsi tasolla jolla palkkasi ansaitset!
Minulla on siitä kokemusta niin palkkatyöläisenä kuin yrittäjänä muita palkattuani!
Se jää sinun ongelmaksesi. Minulle ei isommin koskaan moista tuputettu!
En usko sinua.
IS on nyt pelkästään oikeiston propagandakanava joka aina nyt vain vääristelee faktoja.
IS vääristelee ja valehtelee kaikissa artikkeleissaan ihan joka päivä todella useasti.
Vain kaltaisesi typerät lahtari-idiootit nyt vain uskovat täysin sokeasti jotain IS:n propagandaa.
Et kuitenkaan kyennyt niitä esitettyjä väitteitä muuksi osoittamaan, joten pysyn tässä kohden IS:n kannalla!
Etkö oikeasti ymmärrä. Etkö edes sitä että kaikki nauraa sinulle?
Paljastit taas kerran vain tuon oman tyhmyytesi.
Eli vaikkapa jos IS kertoo että maapallo on litteä, niin sinä sitten ihan heti uskot sen, kun kerran IS niin kertoi. :-))
Nythän sinä muuten nolasit itsesi taas kerran todella pahasti.:-))
Nyt sitten taas kerran todella hyvin ja selkeästi huomaa kuinka "pihalla kuin tamppoonin naru" sinä olet nykypäivän työelämästä.
Älä nyt enää nolaa itseäsi enempää. tai ihan sama mulle. :-TSEMPPIÄ !
Asia selvä.
Eli käytännössä oikeassa elämässä sinulla ei ole nyt pienintä aavistustakaan siitä koska se palkansaaja on ansainnut täysin kokonaan sen ansaitun palkan tehdystä työstä.
Huomasitko sinä nyt itse lainkaan sitä faktaa, että suinähän se nyt nolasit itsesi täällä taas kerran todella pahasti?
Miten aiot perustella ja todistaa väittämäsi?
Jos olisin väärässä niin parkuisin laillasi sitä miten tyhmiä työnantajat ovat kun en saa sen suurempaa palkkaa. Niin vaan en tee, koska osasin/kykenin järjestelemään työsaavutusteni avulla kohtuullisen kassavirran palkan muodossa omalle tililleni!
Koskahan IS on moisen uutisen julkaissut? Vai menikö taas pravdan puolelle tuo sinun aivopierusi??
Mietihän sitä. :-))
"Miten aiot perustella ja todistaa väittämäsi? "
Todella helposti.
Sillä sinä itsehän et nyt lainkaan ole mitenkään uskottavasti pystynyt kertomaan että mikä se nyt onkaan se palkansaajan täysin ansaittu palkka tehdystä työstä.
Onpa vihervasemmistolainen, eli erittäin ala-arvoinen tapa käydä keskustelua.
Etpä nyt sinä itsekään kyllä vaikuta yhtään mitenkään miltään "järjen jättiläiseltä".
Sinä Lyyli otit sen esimerkiksi, joten on sinun velvollisuutesi tuioda se esiin tai myönnät olevasi pelkkä komuloisdunari joka vain laskettelee verbaalista sontaa!
Olen sen jo selvittänyt joten etsi vaan minun nikkieni alta!
Se ei kuitenkaan selvitä sinun probleemaasi siitä IS jutusta jonka väitit IS:n julkaisseen! Siitä nyt selvitys!
"Olen sen jo selvittänyt joten etsi vaan minun nikkieni alta!"
En usko sinua.
Eipä nyt nämä sinun palstalle suoltamasi valeesi ole nyt kyllä koskaan olleet minkäänlaista faktaa yhtään missään.
Miksi et tuo esiin jotain mitä et usko todeksi? Se hieman kertoisi siitä ymmärrätkö edes lukemaasi ja voisin valaista sinua asian suhteen!
Ainahan te Lyylit väitätte minun valehtelevan mutta kun pyydän esiin muutamaa niin yhtään ette ole koskaan vielä löytäneet jotan se mitä kirjoitan näyttää teidän mielestänne olevankin täyttä totta eli FAKTAA!
Esimerkiksi jatkuvat jorinasi nyt jostain ihmeen ay-mafiasta on ihan aina ollut pelkkää valetta. Ei ole nyt Suomessa minkäänlaista mafiaa missään olemassa.
Et ole täällä vielä koskaan ainakaan mitenkään uskottavasti pystynyt perustelemaan tuota kyseistä asiaa.
Ay mafia on valitettavaa totta! Koska ay toimii mafian lailla sen oikea nimitys on ay mafia. Se voidaan korjata mutta vain ay mafiosojen on se mahdollista suorittaa. Heidän pitää alkaa normaali kaupankäynti yritysten kanssa, eikä uhkailun ja kiristyksen tie kuulu vapaan demokratian piiriin.
Heidän, siis ay mafiosojen, on myös alettava täysin korvaamaan ulkopuolisille aiheuttamansa menetykset noiden heidän lakkojensa aikana.
Siinä hieman esimerkkijä siitä miten mafiasta pääsee eroon!
Vieläkö edelleen täällä noita samoja tarinoita kirjoittelet. No saat tietysti edelleen naurua aikaiseksi kuten ennekin.
KOKOOMUS ja Persut siinäpä kaksi HYVINVOINTIVALTION TÄYSTUHO PUOLUETTA kyllä pitää työläisen olla jotenkin itseensä suuttunut jos näitä kahta riistoporvari puoluetta kannattaa se on sama kuin puukkoo työntäis itseensä ja tämä ex työkkäri vois alkaa painua sinne jenkkeihin oikeeseen pullopersiiden ihannelandiaan
En usko sinua.
Miksi sinä nyt taas vain valehtelet?
Ei siis nyt mikään ihme että sinä oletkin nyt mnenettänyt uskottavuutesi täällä vallan kokonaan. Et sinä täällä koskaan mitenkään valehtelemalla tule pärjäämään yhtään mitenkään.
Ja sinullahan on nyt mahdollisuus aina tehdä rikosilmoitus viranomaisille jos sinun mielestäsi ay-liike on syyllistynyt jonkinlaisiin laittomuuksiin tai rikoksiin.
Mutta sinulta täytyy silloin kyllä löytyä sitä uskottavaa todellista oikea näyttöä sanojesi tueksi. Muuten sinun nauretaan pihalle.
Vastaan kun kysytään! Etkä sinäkään Lyyli kurjimus ole kyennyt muuksi osoittamaan ay mafiaakaan vaan edelleen se on ay mafia!
Sinun Lyyli pitää hieman enemmän kiinnittää huomiota sivupersooniesi kirjoitteluun koska nykyinen ei enää näytä muistavan mitä se sinun sivu Lyylisi eilen kirjoitti!
Juurin tuota arvelin, viimeinenkin valo on sammunut vintiltäsi!
Mitä valehtelin ja mikä olisi sinun totuutesi asiassa?
On se kivaa nähdä sinunkin Lyyli kertovan omasta historiastasi!
Hyvinvointiinkin voimme päästä kun saadaaan hallitus joka ymmärtää talouden päälle johon nykyisellä ei ole älyä!
Ilman oikeistolaista yritysmaailmaa joka sinutkin elättää, eläisit Euroopan Pohjois-Koreassa!
Eri mieltä.
Ei nyt mikään yritys yksinään ilman sitä palkattua tuottavaa työtä tekeviä palkansaajia elätä koskaan yhtään ketään.
Mitä tekisit jos ei olisi yritystä joka sinulle palkan maksaa? Mieti sitä ja kerro miksi ensin pitää olla yrityksiä jotta homma lähtee käyntiin?
Yksinyrittäjänäkin pärjää, isäni ainakin pärjäsi mutta työläinen ilman yrityksen palkkalistalle pääsyä on tuhon oma!
"Eläkeläinen on itse syyllinen pieneen eläkkeeseensä, varsinkin työeläke on suoraan riippuvainen siitä millaista palkkaa on saanut ja sen taas pitää olla suhteessa tekijän tuottavuuteen."
Isoveljeni kun aikoinaan jäi eläkkeelle eräästä pienestä metalliverstaasta, niin selvisi suurten selvittelyjen jälkeen, ettei yrittäjä ollut lainkaan maksanut noita sille kuuluvia lakisääteisiä eläkevakuutusmaksujaan. Näin sitten yritys menikin konkurssiin, ja nämä lakisääteiset eläkemaksut jäivät yrittäjältä edelleenkin vallan kokonaan maksamatta.
Olisi kannattanut valvoa sitä millaisia eläkemaksuja on maksettu. Sen saa ilmaiseksi tietää kun kysyy eläkevakuutusyhtiöltä. Minäkin tarkastin asian pari kolme vuotta ennen eläköitymistäni ja huomasin kaiken olevan kunnossa omalta osaltani.
Olen monessa asiassa kanssasi samaa mieltä, mutta tuo "Eläkeläinen on itse syyllinen pieneen eläkkeeseensä, varsinkin työeläke on suoraan riippuvainen siitä millaista palkkaa on saanut ja sen taas pitää olla suhteessa tekijän tuottavuuteen." särähtää hieman korvaan.
Elämä ei aina mene niin kuin on suunnitellut, vaikka olisi hyvä siinä mitä tekee ja tekee työtä ahkerasti hyvällä tuottavuudella. On hyvä muistaa, että eläkkeeseen vaikuttaa mm. pitkäaikainen sairaus, mahdollisesti esim. 90-luvun alun lama, suuret muutokset sillä alalla jolle on alun perin kouluttautunut, uudelleenkouluttautumiseen kulunut aika pois työelämästä jne.
Eläkejärjestelmää ei voi rukata sellaiseksi, että se huomioisi erikseen jokaisen ihmisen erilaisen historian. Kaikilla ei ole samanlaisia mahdollisuuksia menestyä. Tärkeää on se, että pyrkii hoitamaan asiansa niin hyvin kuin se omista lähtökohdista katsoen on mahdollista ja toivoa, että eläkekin on sitten lopulta riittävällä tasolla. Selkeisiin epäkohtiin on hyvä yrittää vaikuttaa, mutta lopulta on hyvä yrittää olla tyytyväinen siihen, kuinka elämä on mennyt ja ymmärtää se, että isossa mittakaavassa kun toimitaan, joitain esim. eläkelainsäädäntö kohtelee hieman kovemmin kuin suurinta osaa muista ihmisisitä. Tämä on hyvä koettaa hyväksyä, eikä katkeroitua siitä.
Sairaus tai vajaakykyisyys ovat vallan eri asioita kuin se, ettei ole aikoinaan hankittu ammattia/-taitoa jolla saisi kunnon ansiot, jottei tarvitse sitten vanhemmiten parkua.
Ihmisen pitää osata hoitaa raha ja työasiansa kunnialla tai tyytyä siihen mitä sattuu lohkeamaan mutta ei siinä voi valittaa kun syy on oman pipon sisällä!
On ne kiinalaiset ollu ahkeria, kun ovat tollasen tuloksen saaneet storalekin aikaan. Eiks ne KAIKKI nykyään jo toimi siellä?
Hienoa että yhtiöt tekevät hyvää tulosta. Toki myös sijoittajia pitää palkita.
Aina ihmeuikutusta laiskojen puolelåsta? Menkää töihin.
Suomalaisten työttömien ja eläkeläisten on vain parasta oppia elämään sen kanssa, että SDP sössii Suomen asiat. Itsepä ovat SDP:n äänestäneet Suomen johtoon.
Kokoomusko se nyt sitten muka hävittäisi työttömyyden Suomesta vallan kokonaan pois?
Miksi yrität vaihtaa puheenaiheen SDP:stä Kokoomukseen ja työttömyyden poistoon?
SDP hävittää kansakunnan varallisuuden jakamalla rahaa ulkomaille...
Tuskinpa mutta Kokoomus pyrkii luomaan yrityksille mahdollisuuden työttömyyden oleelliseen alentamiseen. Kaikkihan on kiinni yritysten kilpailukyvystä, sillä vain hyvä kilpailukyky antaa pontta viennin kasvattamiseen ja siten kansantulon todelliseen lisäämiseen. Vain vienti kun lisää sitä todellista rahan määrää, siihen ei riitä toistemme palveleminen koska se vain jakaa uudelleen sitä olevaa!
"Tuskinpa mutta Kokoomus pyrkii luomaan yrityksille mahdollisuuden työttömyyden oleelliseen alentamiseen."
Eikös tuo Kokoomuskin ole ollut jo aika usein hallituksissa (valitettavasti). On toki saanut aikaan, nostanut työttömyyttä ja valtionvelkaa. Ja viimeksi Sipilä kanssa kasvatti leipäjonojakin.
Jotta päästään reaalitalouteen on luovuttava velaksi elämisestä ja jokaisen on tehtävä työnsa ja annettava panoksensa yhteiskunnan kassaan.
Sipilä hallituksineen pyrki mutta vasurijaskat vaan olivat jo haastamassa lähes kapinaa koska työttömät olisi pitänyt työllistää. Siinä ei ay mafian kommunistiset ideat onnistu vaan homma pitää hoitaa reaalitalouden keinoin.
Siinähän Orpo varsinkin kunnostautui kun sai hallituskauden aikana pudotettua vuotuisen lisävelan noin puoleen siitä mitä se oli jo pitkään ollut.
Leipäjonot ovat pääosin ay mafian keino lisätä vasemmiston kannatusta!
"Sipilä hallituksineen pyrki mutta vasurijaskat vaan olivat jo haastamassa lähes kapinaa koska työttömät olisi pitänyt työllistää."
Kerro tuosta. Siis faktaa. Älä mitää jo sinun tunnettuja mutuja. Eikös tätä jo aijemminkin ole sinulta kysytty mutta et vaan halua vastata?
"Leipäjonot ovat pääosin ay mafian keino lisätä vasemmiston kannatusta!"
Uutisten mukaan Sipilä hallituksen kasvattamia. Ja löytyy uutinen Kelan jonojen kasvusta ja Kelan rahojen loppumisesta. Kelan joku johtaja sanoi hyvin selvästi että kaikki johtuu sipilän hallituksen päätöksistä. Et taida suuremmin seurata asioita? Tästäkin sinua informoitu.
Eihän sosialisti koskaan myönnä totuutta, vaan lähte pravdan tielle!
Orpo sai pudotettua lisävelkaa sen verran kuin myi valtion tuottavaa omaisuutta eli noin 4mrd verran. Todellisuudessa ei siis tehnyt mitään!
Jos on varallisuutta niin ei velkaa, ei ainakaan syömävelkaa, pidä ottaa vaan ensin käyttää säästöt eli realisoida omaisuus. Niin se vissiin on muillakin velkaongelmaisilla!
Tuottavan omaisuuden myynti on sama kuin laskisi housuun pakkasella, hetken lämmittää, kuvaa hyvin oikeiston talous”osaamista”.
Et näköjään ymmärrä. Minua vittuttaisi jos minun kustannuksella porukka pitäisi yhtä hauskaa kun sinun kustannuksella. No sinä et ymmärrä, mutta sehän onkin kaiken hauskan ydin.
Mitä sekoilet?
Kokoomushan nimenomaan on ihan aina se talouden tuhon aiheuttaja.
Miten tuonkin aivopierusi perustelet?
Kokoomus pyrkii reaalitalouteen vasureiden velkatalouden sijaan. Reaali on jotain kestävää vastoin kuin velaksi eläminen!
Te ette vuosiin ole kyenneet mitään hauskaa pitämään muutoin kuin omalla kustannuksellanne. Ette ole mitään kyenneet perustelemaan järkeen käyvästi vai voitko Lyyli esittää siitä jonkin todisteen. Te kykenette vain verbaaliin ulostevirtaan jossa ei ole faktan hajuakaan!
Jos realisoitava omaisuus ei tuota tarpeeksi tai jos se alkaa vaatimaan uusia investointeja tai jos katsotaan sen mihin rahat käytetään sen myynnistä olevan parempi paikka niille rahoille, niin niiden rahojen käyttö voi olla perustellumpaa kuin jatkuva lisävelkaantuminen!
Voisit nyt esittää perustellut laskelmasi noista tapauksista jotta saamme selvää siitä miten väärässä olet!
Koeta ingengör päättää mitä takoitat kun yrityksille pitää luoda mahdollisuus työllistämiseen, mitä se tarkoittaa SUOMEKSI ja muista, että suomenkieli luetaan niin kuin se kirjoitetaan.
Vaahtoat kilpaillukyvystä, siitä kuinka ay-mafia on aiheuttanut kustannusten nousua niin, että emme pärjää vientimarkkinoilla ja sitten miksi kukaan tavoitelee minimi palkkoja kun voi saada PALJON enemmän, kun on YTK:n jäsen on oikein ajatteleva immeinen, mutta kun on ammattilliitonjäsen on ay-orja. Orja ei voi erota mistään ammattiliiton jäsen voi erota koska vain.
Kirjoituksistasi saa käsityksen, että ammattiliitojen jäsenet ovat edullisempaa työvoimaa kuin YTK:n jäsenet, mutta eivät kelpaa töihin, vaikka elämme VAPAASSA demokratiassa jossa vallitsee järjestäytymis- , uskonnon- ja mielipiteen vapaus.
Sitten tämä, että ammattiliitojen jäsenille ei voi maksaa yksilöllisen tuottavuuden mukaan, vaikka sille ei yhdessäkään työehtosopimuksessa ole mitään estettä, kaikki oikeisto jargoniaa jolle ei ole mitään todellisuus pohjaa.
Omaisuuden myyntiä ei tehty mistään mainitsemistasi syistä vaan siksi että oikeistohallitus halusi kaunistella viivan alla olevia lukuja, koska epäonnistuivat.
Esitit mielipiteen mutta sen oikeaksi osoitus unohtui! Koskas se tulee?
Se on yleinen tiedossa oleva fakta!
Miten tuon perustelet?
Olet näköjään jo lukenut oleellisen, nyt vain odotamme koska alat ymmärtää lukemaasi arvon köyhäkomu!
Kun vaaditaan maksamaan joukolle niin siinä ne häviävät jotka joutuvat osin rahoittamaan työllään saamattomienkin ansioita! Tuo asia ei näköjään mahdu ay orjan aivoon!
No niin ingengör selitä kun yritys palkkaa työntekijöitä siinä on kyse JOUKOSTA eivätkä nykyiset työehtosopimukset mitenkään ESTÄ maksamasta jokaiselle joukon jäsenelle YKSILÖLLISTÄ taitojen ja tuottavuuden mukaista palkkaa.
Mikä on ONGELMA?
Tuossaa kohden ei koko ay mafiaakaan enää tarvita. Miksi jokainen ei tee sitten riippumatonta omaa sopimustaan kuten itse aikoinaan tein?
Miksi ammattiliitoja ei tarvita, ei niistä mitään haittaakaan ole?
Jokainen tekee tänäkin päivänä ihan riippumattomasti ihan oman työsopimuksen, ihan niin kuin sinäkin aikoinaan teit, se ei ole muuttunut miksikään.
Ei ammattiliitot työsopmuksia tee vaan työehtosopimuksia niistä minimeistä ja niitähän ei kukaan sinun mukaasi tarvitse tavoitella vaan pyytää niin paljon palkkaa kun katsoo ansaitsevansa.
Siis mikä niissä ammattiliitoissa hiertää oikeasti?
AY mafia on varsin haitallinen koska ei pysy tehtävässään antaen työttömyyden rehottaa villinä sadoissa tuhansissa ilman asiaan puuttumista!
Ammattiliitot eivät ole haitallisia, ammattiliitojen tehtävä ei ole työllisyyden hoito tai työttömyyden poisto, valtionauvosto ja eduskunta ovat niitä varten, eikös siellä ole ihan elinkeinoministeri, työvoimaministeri jne. jne.
Jos ay mafia on, kuten joku on väittänyt työläisen asialla, niin juurin työttömyys on sen suurimpia ongelmia jos se ei kykene sopimuksiin, jotka eivät lisää työttömyyttä.
Tottakai hallituksen pitää katsoa yritysten tilanne, jotta ne ovat halukkaita lisäämään tuotantoaan mutta sekin monesti vaatii yrityspolitiikkaa, joka on jotain muuta kuin veroilla uhkailua ja ay mafian suosimista yritysmaailman sijaan!
Osaatko kertoa mikä sinun mielestä on vikana valtakunnallisissa työehtosopimuksissa ja miten aiheuttavat sinun mielestä työttömyyttä.
Nehän on vaan eri alojen minimisopimuksia, että on edes joku perälauta sinun kaltaistesi vuoksi. Jokainenhan tekee itse työsopimuksen. Sehän antaa heti huonon kuvan työnantajasta jos se tarjoaa alan minimisopimusta, ja helposti voi olla että ei työsuhdetta tule.
Miksi se on ammattiliittojen ongelma kun sinun mielestäsi kenenkään ei pidä tyytyä ammattiliitojen minimiin vaan pyytää enemmän ja nyt mielestäsi se minimikin on liikaa?
Jutuissasi ei ole järkeä.
Ne eivät ole henkilökohtaisia, siksi osa joutuu korvaamaan työllään tumpelompien ansioita. Sopimukset pitää solmia jokaisen erikseen omien kykyjensä mukaan!
Minimikin näyttää olevan joillekin liikaa kun eivät edes sitä ole kyenneet ansaitsemaan vaan on siirretty kilometritehtaalle!
MIten jossain Hesan kabinetissa voidaan tietää millaista tulosta Matti Ounanasvaaralla saa aikaan?
Ay mafian sopimuskirjoissa ei ole siltä osin järkeä!
Sopimukset on henkilökohtaisia. Et taida olla pahemmin perillä työelämästä.
Mutta sinulta kysyinkin että mikä haitta noista minimisopimuksista on ja kenelle?
Ymmärrätkö mitä sinulta kysytään?
Miksi et edes yritä vastata? Vai onko sinulle liian vaikeita kysymyksiä?
"Minimikin näyttää olevan joillekin liikaa kun eivät edes sitä ole kyenneet ansaitsemaan vaan on siirretty kilometritehtaalle!"
Kelle liikaa? Niinpä, minimikin näyttä oleva liika joillekin maksaa palkkaa. Onko silloin järkeä tuollaisella yrityksellä?
"MIten jossain Hesan kabinetissa voidaan tietää millaista tulosta Matti Ounanasvaaralla saa aikaan?"
Kysehän onkin järkevästä liiketoiminnasta, ja onko siinä järkeä jos ei pysty maksamaan palkkoja.
"Ay mafian sopimuskirjoissa ei ole siltä osin järkeä!"
Ai minimiehdoissa? Onko järkeä että saa olla yritys joka ei oikeasti pysty maksamaan asiallisia palkkoja ja me normaaleissa töissä käyvät duunarit maksamme veroina tuo yrityksen toiminnan?
Älä nyt ingengör sekoita selvää asiaa! Joka kerta kun työsopimus tehdään niin TYÖNANTAJA voi solmia niin HENKILÖKOHTAISEN sopimuksen kuin ikinä haluaa!
Ei tarvitse pitäytyä ammattiliitojen minimiin ja tuo väite, että osa joutuu korvaamaan työllään tumpeloimpien ansioita on lastentarha juttuja.
Ei ammattiliitojen hävittänen MUUTA miksikään sitä tosiasiaa, että olemme yksilöitä ja erilaisia, eikä sitäkään tosiasiaa, että KAIKKIEN työpanosta tarvitaan, ilman niitä tumpeloimpia ei ne aikaansaavatkaan saa niin paljon aikaan ja tämä fakta!
Pärstäkerroin palkkohin EI OLE paluuta eikä niitä kukaan muu työelämään halua kuin sinä.
Ja vielä ingengör, kuka halvattu ne tumpelot sinne työmaalle palkkaa?
Osaatko vastata, onko mitään hajua asiasta?
"Minimikin näyttää olevan joillekin liikaa kun eivät edes sitä ole kyenneet ansaitsemaan vaan on siirretty kilometritehtaalle!"
Mistä sinä nyt tiedät että se palkatun työvoiman palkka tehdystä työstä on aina täysin ansaittu tai ansaitsematonta? Esimerkiksi nämä Suomen suuret työttömyysluvut johtuvat täysin eri asioista kuin jostain palkansaajien ansaitsemattomista työpalkoista.
Se juuri onkin nyt todella outoa ja kummallista että jotkut työnantajat eivät halua maksaa edes minimipalkkoja palkatuille työntekijöilleen. Mistä moinen asia oikein nyt johtuukaan? Yrittäjien ahneudestako ehkä?
Mutta onneksi on nyt täällä Suomessa olemassa nämä valtakunnalliset voimassa olevat työehtosopimukset juuri sinun kaltaisiasi riistokapitalisteja varten. Mutta onneksi nyt teitä riistokapitalisteja ei täällä Suomessa enää montaa ole.
Sinä itse nyt vain olet se säälittävä tumpelo jonka me duunarit joudumme nyt elättämään.
Mistään mainitsemistasi mafioista en nyt tiedä ja en haluakkaan tietää koskaan yhtään mitään.
Mutta sen sijaan ammattiyhdistysliike toimintahan on täysin vapaaehtoista toimintaa. Ei kukaan nyt yhtään missään pakota sinua koskaan liittymään mihinkään ay-liikkeeseen.
Ja tuohon sinun kovasti huutamaasi työttömyyteen on olemassa lositava ratkaisu.
Eli laitetaan nyt kaikki duunarit ja työttömät heti pakko- ja orjatyöhon ilman minkäänlaista palkkaa tehdystä työstä. Niin sinäkin sitten ihan heti olisit todella tyytyväinen kun nämä Suomen työttömyysluvut putoisivat täysin nollaan ja työnantajilla ei olisi minkäänlaisia palkkakuluja yhtään missään.
Tosin siinä nyt suurin osa työväestöstä menehtyisi melko nopeasti nälkään. Mutta mitä sitten? Pääasia on kumminkin se, että päästään työttömyydestä eroon eikä työnantajille tule minkäänlaisia kuluja työväestöstä.
Miksi ihmeessä te aina vannotte minimin suhteen? Minä taas olen aina pyrkinyt parempaan ja siinä jopa onnistunut koska en päästänyt minimiukkoja pilaamaan työuraani!
Olen todella vastannut moneen kertaan mutta te ette näköjään osaa lukea tai ymmärtää lukemaanne. Lienee sosialistihömppä sekoittanut päänne toiminnan ja kieltänyt oman ajattelun!
Palkassahan ei ole kyse kyvystä maksaa vaan kyvystä ansaita palkkansa! Huima ero jota et ehkä ymmärrä!
Minkähän yrityksen toiminnan te veroillanne maksatte? Toisalta pitänee huomata teidänkin se yksinkertainen asia, jotta yritys tuloksestaan maksaa ne teidänkin veronne. Lienette vihdoin keksineet ikiliikkujan jos homma toimii kuten väität!
Vai mistä kassasta sinä verosi maksat jos et työnantajasi kassavirrasta?
Ei kannata edes mainita ay nmafiaa noiden työhönottoneuvottelujen aikana vaan tehdä OMA sopimus kokonaan. Silloin on mahdollisuus myös omalla toiminnalla vaikuttaa siihen millä ehdoilla myöhemmin työtä hoidetaan. Kun homma luistaa hyvin niin hyvä työnantaja sen kyllä huomioi kun siitä neuvottelee.
Pärstäkerroin on varsin hyödyllinen asia palkkaneuvottelussa, pitää vain huolehtia siitä, että se on plussan puolella!
Tumpeloita valitettavasti joskus palkataan ja niistä on nykyisin vaikeaa päästä eroon. Irtisanomista pitäisikin helpottaa huomattavasti!
Olen tuohon ongelmaasi tutustunut niin sivullisena perin monessa yrityksessä työasioissa vieraillessani että itse palkkaamieni työntekijöiden osalta.
Kun kerran riistoa mainostat, niin ne työläiset jotkan eivät työnsä tuloksella ansaitse palkkaansa, ovat juuri niitä riistäjiä jotka riistävät osan työksavereidensa palkoista.
Riistokapitalistit sen sijaan elävät ainoastaan komuloisten märissä unissa eikä niitä reaalimaailmaan mahdu!
Tässä maassa ingengör ainakin vielä on JÄRJESTÄYTYMIS vapaus, VAPAUS!
Se on loukaamaton, laki kieltää kaikenlaisen SYRJINNÄN sukupuoleen, poliittiseen mielipiteen uskonnolisen suunatauksen takia niin työhönotossa kuin työpaikoillakin.
Tämä on laki ja fakta.
Pärstäkerroin ei ole todellakaan mikään rekrytoinnin peruste ja jos on niin ei ole ihme, että on TYÖVOIMAPULA! Tähän pärstäkerroin juttuun ei ole apua olemassa muualla kuin siellä pääoma puolella!
Siis mikään ei mikään ole niin yksinkertaista kuin IRTISANOA työntekijä jos ei ole hänee tyytyväinen! Pitää olla vain SUORA ja REHELLINEN kun sen tekee ei niin särje päätä!
Kirjoitustesi perusteella olet juuri sellainen riistokapitalisti ja vielä kehut sillä!
Ingengör kehut kuinka fiksu olet, mutta silti sinulle tuottaa aivan ylipääsemättömiä vaikeuksia käsittää, että duunari maksaa veonsa ihan itse siitä osasta minkä duunari sen yrityksen kassavirrasta työllään saa!
En riistä keneltäkään mutta olen saanut aikaan monille hyvän työpaikan, josta se elon leipä on urjennut!
Sinun Lyyli komuloisvitsisi eivät edes naurata, joten paranna tyyliäsi!
Työnantaja saa valita sopivimman henkilön omilla perusteillaan ja se on fakta!
Pärstäkerroin in hyvä peruste koska yritys tarvitsee tuottavaa työvoimaa joka on yrityksen työvoimaa eikä ay orjien joukkoon kuukluvaa!
Kuten olen kirjoittanut pulaa on ensisijaisesti osaavasta toimivasta työvoimasta, ei ulkopuolisia kuuntelevista ja niiden tahtiin hyppivistä ay luusereista!
Miten olet aikonut alkaa suorittamaan elättämistäni? Laita nyt vaikka esiin suurtako avustusta aiot maksaa kuukaiúsittain ja millaiset vakuudet sinulla siihen on jotta voin siihen luottaa? Kun maksut alkavat ja alle 4000€/kk käteen en edes ajattele jäädä apusi varaan, niin voin alkaa rahastoimaan nykyisiä tulojani lapsukaisten varalle kun aika sitten minustakin joskus jättää.
Ette te mitään veroja maksa ellei yritys anna siihen rahaa ja nykuyisinyritys taitaa ne suoraan maksaakin joskin siitä on maininta palkkalaskelmassa. Näet tuon todellisuuden kun alat tutkimaan työttömien veronmaksumääriä!
Kyllä maksetaan, yritys EI ANNA veroihin rahaa vaan yritys mksaa rahaa palkan muodossa jonka työntekijä on työllään ansainnut niin yritykselle kuin itselleenkin.
Tutki sinä niitä kummallisia käsityksiä työnteosta ja yrittämisestä.
Ei ollut vitsi vaan tosiasia.
Pärstäkerroin ei tasan ole mikään tae osaamisesta tai ahkeruudesta ja LAKI yksi selitteisesti kieltää syrjinnän millään perusteella.
Työkokemus, koulutus ovat asiallisia perusteita kun palkataan tuottavia työntekjöitä ei se kuuluuko ammattiliittoon vai ei.
Tässä ei nyt kukaan vanno minimin tai minkään suhteen, mutta on käsittämätöntä, että ei edes sitä minimiä haluta maksaa tai kyetä ihan miten vaan ja samaan hengenvetoon ollaan sitä mieltä, että pitää tehdä ihan oma soppari ihan omilla hinnoilla eikä maksun suhteen mitään ongelmia ole tai tule, ei kilpailukyvynkään suhteen vaan kaikki on niin kuin silkkiä vaan!
Omilla sopimuksilla yritysten kilpailukyky sen kun nousee, vaikka maksaisi maltaita!
Uskotko edes itse tuohon?
Jos yritys on menettänyt tilauksia minimi työn hinnlla niin miten helvetissä se pärjää kovemalla työn hinnalla, siitähän sitä aina kitistään.
"Ette te mitään veroja maksa ellei yritys anna siihen rahaa"
Mitä ihmettä taas sekoilet?
Kerro nyt ihmeessä ihan pelkin faktoin että mikä firma tai yritys antaa rahaa täysin vastikkeetta kenelle tahansa, niin otan heti yhteyttä kyseiseen yritykseen?
Vitsiltä ne näyttävät, koska todellisuus on niistä kaukana!
Minulla on varmuudella parempi käsitys yrittäjyydestä kuin sinulla, sillä noin 30 vuotta meni yrittäessäni ja kohtuu tuloksenkin sain omaan taskuun ja vielä monen muunkin taskuihin. Minä siis tiedän yrittäjän elämästä ja ajattelusta varmuudella sinua enemmän. Kyllä ne rahat joita sinun palkkaasi, veroihisi, työeläkemaksuihisi ja muihin sivukuluihin uppoaa ovat kaikki yrityksen kassavirratsa poikkeutettuja eli yrityksen maksamia!
Pärstäkerroin kertoo sen mihin sinusta on. Pärstäkerroinhan kehittyy ajanmittaan kun nähdään miten kukin niitä työmaan asioita ottaa hoitaakseen ja millä tuloksella!
Koulutus on hyvä asia, jos sen tuloksena on henkilö, joka osaa sitä koulutustan oikein soveltaa työmaailmaan. Kaikki eivät osaa, sen olen nähnyt mitä ihmeellisimmissä yhteyksissä.
Uskon siihen kokemuksen voimalla, että kun maksetaan oikean tuloksen mukaan niin ollaan jo matkalla menestykseen.
Voisit opetella lukemaan ja ymmärtämäänn lukemasi! Kuka puhui/kirjoitti mitään vastikkeettomuudesta?
Sinulla voi olla kokemusta yrittäjyydestä, mutta mikään järjen jättiläinen et ole!
Minä katson asioita DUUNARIN NÄKÖKULMASTA ja siitä minulla on kokemusta ENEMMÄN kuin sinulla ikinä!
Sa saakelin YRITYKSEN KASSAVIRTA syntyy kun duunarit ovat sorvin ääressä ja LUOVAT sitä hemmetin kassavirtaa! Ilman duunareita yrityksesi kassavirta olisi ollut TODELLA PIENI niin kuin eläkkeesikin! Pörrö!
Mikä halvatun pöhötystauti joitakin yrittäjiä vaivaa, ei ole mitään muuta yritysen kassavirta siinä jää taivaskkin toiseksi eikä kukaan muu ole mitään!
Jos tänä päivänä menee töihin niin saa jonkun vuokrafirman rekrytoijan haastateltavana olla kun ensin olet lähettänyt koulutodituksia ja CV;tä yhden mapillisen ja sitten se työ ja tehtävä on määräaikaista kuormalavojen lajittelua!
Motivoidu siinä, sitoudu yritykseen! Ja sovella koulutusta!
Mihin halvattuun sinä sen LAIN NOUDATTIMISEN unohdit? Vai koskeeko se vain muita ei siuna?
Kerro nyt miksi ammattiliitojen minimipalkat ovat yritysten kuolemaksi, mutta kun on ahne ja pyytää niin paljon kuin sielu sietää niin kilpailukykykin nousee kuin pullataikina?
Eikö työn hinta ole se joka sen kilpailukyvn ratkaisee?
Kassavirta syntyy siitä kun yritys on kyennyt aikaansaamaan tuotteen/palvelun jota asiakkaat tulevat ostamaan, siitä syntyy sitä kassavirtaa oikeaan suuntaan.
Sorvareitakin tarvitaan mutta suunnittelu ja markkinointi ovat ne tärkeät osat jotka aikaansaavat sitä sorvattavaa!
Sinulta köyhäkomu puuttuu kokonaisuuden hahmotuskyky!
Tunnen erään autokorjaamon omistajan kaukaa täältä missä asun. Hänellä oli rekry vaikeuksia tässä muutama vuosi sitten ja hän otti vuokrafirmasta kaverin töihin. Oliko hän sitten vuoden tai kaksi sieltä vuokrafirmasta mutta sen jälkeen annettuaan hyvän näytön kyvyistään yrityksen hommiin niin hän tuli vakinaiseksi. Vuokrafirman kuatta voi siten, jos toimii oikein, päästä myös vakityöhön!
On parempi saada palkka vaikka kuormalavojen järjestelystä kuin KELA korvauksena koska se osoittaa sinun kykenevän työelämään ja siten se parantaa mahdollisuuksiasi oikean työn saantiinkin.
Tietysti jos olet tekniikantohtori niin se voin tuntua oudolta mutta kaikki työ on hyvästä!
Mihin tarvitaan minimipalkkaista? Oikeaan työhön tarvitaan osaajaa eikä minimipalkka osaajaan voi luottaa!
Miksi te kokoajan marisette minimipalkoista? Minä aikoinaan pyrin enemmänkin maksimoimaan ja tein töitä sen mukaan!
Sinulta se kokonais kuva puuttuu! Näet kyllä firman, asiakkaan ja kassavirran, mutta sen kassavirran aikaansaaja/jat jää ingengörin nenän varjoon!
Et ikinä ilman työntekijöitäsi olisi saanut aikaan sellaista kassavirtaa johon sinun nykyinen eläkkeesi perustuu. Joku on suunnitellut mustia merkkejä valkoiselle paperille, mutta sorvari ne pilkut tekee tuotteeksi jonka voit myydä!
Mites sen työn hinta ja kilpailukyky, horisetteko ihan lämpimiksenne oikeisto jargoniaa jolla ei ole mitään todellisuus pohjaa!
Ja ne lait ja niiden noudattaminen, kunnioittaminen koskevatko ne myös sinua vai vain muita?
Älä kiemurtele ukko!
Syytät ay -liikettä mafiaksi, kustannuksia liian korkeiksi ja nyt länkytät asioista vuonna kivi ja keppi! Se aika jolloin OLIT yrittäjä ON MENNYTTÄ AIKAA, se ei ole tätä päivää ja tämän päiväisä jorinoitasi ay - mafiasta!
Perkaleen korkkiruuvi!
Kerro mihin te minimi palkkaisia tarvitsette sen minimin suuruutta olet itkenyt postaus postauksen jälkeen! Keilltä päivän selvät tosiasiat TÄNÄ PÄIVÄNÄ!
Suksi suolle Kela korvaustesi kanssa. Niillä korvauksilla ei kukaan tee yhtään mitään!
Luvataan muuttoavusta, mutta vasta kun olet muuttanut!
Mistä koulunsa lopettanut saa 1000€ muutoon, vuokraan ennen ensimmäistä tilipäiväänsä?
Millä elää sinne ensimmäiseen tilipäivään?
Paetkaa vuorille viheltämään! Työ on hyvästä, mutta voi halvattu miten vaikeaksi sen saaminen on tehty!
"Sinulta köyhäkomu puuttuu kokonaisuuden hahmotuskyky!"
Kerro koska sinä ole oikeasti pystynyt hahmottamaan asiat niin miten yhteiskunta toimii. Tiedän että nyt tuli taas kerran sinulle paha.
Onko laillisesti toimiville yrityksille minimipalkat joku ongelma? Nehän on vaan minimipalkkoja, kun oikeat palkat sovitaan työsopimuksissa? Koeta nyt kertoa jotain järkevää?
Sinun sorvarisi ei tee mitään ilman niitä pilkkujasi! Tuo selvittänee kaiken!
Kilpailukyky on pitkälti suunnittelun tuotosta. On kyettävä suunnittelemaan tuote tavalla jossa sen toimivan lopputulos saadaan aikaan hintaan, jolla kilpailukyky säilyy ja siitä suunnittelusta minulla on vuosikymmenten näyttöä koska onnistuin.
Ay liike toimii kuten mafia eli se on ay mafia! Koska ay mafia olisi korjaillut tekemiään virheitä? Jumaliako ne ovat jos virheitä ei synny?
Ay mafian vaatimukset eivät koskaan perustu siihen miten he olisivat toimillaan saaneet aikaan tuottavuuden nousua joten heidän manaamansa ja kiristyksellä vopimaan saattamansa korotukset ovat ansiottomia ja nostavat kustannustasoa joka taas pilaa kilpailiukykyä. Et sitten ole ajatellut?
Minä en koskaan ole tarvinnut minimipalkkaisia vaan porukkaa joka ansaitsee palkkansa työnsä tuloksilla. Te ay orjathan niistä paasaatte eli taidatte olla minimin rakastajia!
Jos edes olisit lukenut ja ymmärtänyt kommentin, johon olit vastaavinasi niin ei olisi koko kommenttiasi tarvinnut edes kirjoittaa!
KELA korvauksella vain vastasin aiempaan kommentiisi vaan ei taida muistisi olla enää juurikaan kunnossa. Ainakin samalla nikilläsi se julkaistiin!
Fiksu aina pärjää, kun itse aloitin työelämän asuin kotona jonkinn aikaa jonka jälkeen vuokrasin oman asunnon omakotitalon vintiltä läheltä työpaikkaa. Ei mitään ongelmia. Siinä asunnossa asuen sitten tosin käytin vielä vuosia opiskeluun aiempien säästöjeni ja pankkilainen avulla. Ei mitään ongelmia! Siitä se ura sitten urkeni työeläkkeelle asti ja edelleenkään ei sillä sektorilla ole ongelmia! Kyse on siis siitä osataanko ajatella! Minä osasin!
Puuttuu se näköjään tuo kokonaisuuden hahmotuskyky sinultakin!
Miksi sitten on minimipalkat? Eikä oloisi syytä alkaa puhumaan ansaituista palkoista!
Miksi yleensä joku organisaatio puuttuu palkkoihin? Ettekö te ay orjat osaa itse neuvotella siitä minkä arvoiseksi itsenne arvioitte? Oletteko jopa minuakin tyhmempiä?
Mikään tässä maailmassa ei muuta sitä TOSIASIAA, että niitä pilkkuja et voi myydä olkoon sitten niin kilpailukykyisiä ikinä voi olla DUUANRI muuttaa ne pilkut tuotteeksi jonka voit myydä!
Korjaako joku työnantajista niitä kupruja joita vääristä päätöksistä syntyy? Tavarantoimittajille, asiakkaille, DUUNAREILLE, mitä?
Ensinnäkään en ole ORJA vaan vapaan maan vapaa kansalainen DUUNARI!
Ammattiliitojen palkankorotus vaatimukset PERUSTUVAT alojen kehitykseen tuottavuuden nousuun.
Sinä taas kirjoittlet mitä sattuu, minimi palkat eivät ole sinun mukaasi mikään ongelma, mutta kuitenkin samassa postauksessa väität, että ne heikentävät kilpailukykyä?
Mikä on totta ja mikä kuvitelmaa ingengör?
Et ole mikään fiksu vaan jäärä, päkä! Et sitten lukenut MUUTTOAVUSTUSTA.
Suomi on kuule pitkä maa, pohjoisesta Kehä - 3 kolmosen sisäpuolelle on matkaa YLI 500 kilometriä ja sieltä muuttaminen KOULUSTA juuri valmistuneena opintolainaa omavaana persaukisena se vaatii ihan eri luoka fiksuutta kuin mitä sinä olet TARVINNUT!
AY laittaa oikeistokoijarit järjestykseen isällisellä otteella, se on kaikkien etu!
"Miksi sitten on minimipalkat?"
Kun luet omia kirjoituksiasi, niin ymmärrät miksi?
Itsehän sinä ne pilkut tänne toit: "Joku on suunnitellut mustia merkkejä valkoiselle paperille, mutta sorvari ne pilkut tekee tuotteeksi jonka voit myydä!" Minä vain käytin SINUN kielikuvaasi!
Miksi se sorvarisi tarvitsee jonkin yrityksen miksi sitä ei voi tehdä omassa autotallissa ilman yrityksen apua? Nyt kun se tehdään yrityksen suunnittelemana, yrityksen markkinoimana ja yrityksen rahoittamana niin se on vain ja ainoastaan yrityksen työn tulosta.
Jos palkankorotukset perustuvat eri alojen tuottavuuden nousuun niin millä se tuottavuus on saatu ylemmäs? Työntekijöiden reipastumisella vai yrityksen uusilla investoinneilla? Jos reipastumisella niin korotus on puolustettavissa, jos taas investoinneilla niin ei oikein ole. Investointien hyödyn kun pitää valua investoijalle eikä sivuun siitä.
Miksi te ihailette minimipalkkoja? Minä tähtäsin aina niistä ohi ylöspäin joskaan en noudattanut koskaan noita teidän listojanne vaan sovin aina omista palkoistani ohi listojen.
On kokemusta opintojen jälkeen tyhjätaskuna olemisesta kuten sinullakin. Ehkä vain osasin silloin järjestää asiani paremmin.
Kyllä ansaittu palkka olisi parempi ilmaisu kuin minimipalkka! Vai eikö tee mieli oikeasti työskennellä?
On kyse sinun sorvareistasi , ei minun, minä olen sorvari!
Miksi sinä suunnittelet jotain ja TARVITSET sorvareita tekemään ne suunnittelemasi härpäkkeet, miksi et tee ihan itse, vaikka pihallasi?
Kukaan ei IHAILE minimi palkkoja tai halaua niitä, mutta sinä ja koko oikeisto itkee kuinka kallista työ Suomessa on ja se on ammattiliitojen syy!
Mitä te vaikeroitte, jos meidän kilpailukyky on kohdallaan yritykset voivat MAKSAA paljon parempia palkkoja kuin ammattiliitot esittävät mikä on ogelma?
Silloinn kun työvauhti kiristyy, hihna pyörii nopeammin niin tasan HALUAN lisä liikkeistä lisää liksaa!
Ammattiliitoissa ta työmarkkinoilla on kyse jostain aivan muusta kuin SINUSTA!
Vai osasit järjestää paremmin? Mistä halvatusta sinä sen tiedät minä voin olla jopa fiksumpi kuin sinä!
Fiksumpana myös kirjoittaisit fiksummin!
Siinä ay koira pyrkii puremaan ruokkijaansa, ei lopu hyvin tuokaan!
Äläpäs nyt! Kuule fiksumpi kui n minä kerro nyt miksi yrityksesi TARVITSEE sorvareita tekemään niitä suunnittelemiasi härpäkkeitä? Miksi et tee niitä itse?
Miksi Suomen kilpailukyky on rapautunut, vaikka työnantajilla on maksuvaraa vaikka kuinka sinun mukaasi?
Vaikeroitte kuinka ammattiliitot pilaavat kilpailukyvyn ja ovat syypäitä kaikkeen mahdolliseen mikä yrittäjiä hiertää oli sitten asia niin tai ei.
Voi olla jos kirjoitan fiksummin niin se menee yli hilseesi kuin täi!
"Miksi te ihailette minimipalkkoja? Minä tähtäsin aina niistä ohi ylöspäin joskaan en noudattanut koskaan noita teidän listojanne vaan sovin aina omista palkoistani ohi listojen."
Eli olet ihan pihalla mistä täällä kerrotaan. Kukaan ei ihaile minimipalkkoja, mutta ovat tarpeellinen perälauta ettei mene orjuudeksi. Enhän minäkään koskaan ja milloinkaan ollut oman alani minimipalkoilla, eikä niistä sopimukista itselleni eikä työnantajalleni ollut mitään tuollaisia murheita mitä sinulle niistä koitunut. Mitä haittaa sinulle niistä on ollut? Osaatko järkevästi kertoa?
Niin kuten sanoin ettei noista ollut murheita ja nyt eläkkeeni hiukan yli kolme tonnia. Ja tuo ei todella ole tullut alan minimipalkoilla.
Olet siis oikeasti noin tyhmä?
Millainen tomppeli, homppeli, lusmu olet kun koko ajan puhut minimi palkoista?
Jos osoitat olevasi tuottava ja firman mies/nainen/muu niin et sinä minimipalkkoja näe. Mikä ihmeen himo teillä on niihin täällä keskustelussa, kun joka päivä joku sivupersoona niihin lankeaa?
Jos katsoo, ettei työnantaja riittävästi kunnioita palkan muodossa niin tietää olevansa väärässä paikassa tai sitten todella saamaton tyyppi. Aina kannattaa hakea parempaa ja jos on näyttöä siitä, että kykenee niin ei ole mitään estettä myös vaihtaa parempaan. Se vaan vaatii paneutumista työhön eikä ay mafia vetkuttelua!
On todella tyhmää työskennellä niin, että siitä oikein joku maksaa, kun sossun tätiltä saa ihan ilman työtäkin!
Etkö siis osaa oikeasti sanoa mikä mikä haitta sinulle tai minulle on noissa miniminsopimuksissa?
Sinä ingengör kierrät asiaa kuin kissa kuumaa puuroa.
Mikä tekee ammattiliitojen palkoista niin vahingollisia kun työnantajilla on varaa maksaa palkkaa niin paljon haluaa ja älyää pyytää.
Mitä on ay vetkuttelu?
Miksi työn hinnasta kitistään ja valitetaan JOS SE EI OLE ONGELMA?
"Millainen tomppeli, homppeli, lusmu olet kun koko ajan puhut minimi palkoista?"
Mikä sinun ongelma on noissa minimipalkoissa? Lopullinen palkkahan sovitaan omissa työsopimuksissa.
Osaatko oikeasti kertoa mitä tarkoitat? Vai oletko vaan tuon saman jaskan jauhaja ilman että edes itse ymmärrät mitä jauhat?
Ryhdistäydy.
Miksi ihmeessä pitää maksaa jollekin nyt muka enemmän kuin pelkkä minimi?
Miksi haluat minisopimuksia?
Minä haluan kunnon sopimuksia joiden myötä palkat ansaitaan ja maksu perustuu työn tulokseen!
Palkkojen tulee aina olla tulosriippuvaisia ja sen on ay mafia unohtanut tyystin!
Ansion mukaan!!!
Työnantaja piirit ovat "unohtaneet", että työnantaja johtaa ja valvoo työtä ja vain pomo määrää kuka tekee missä tekee, miten tekee, milloin tekee ja mitä tekee!
Työn "tulos" ei riipu tekijästä vaan POMOSTA!
Osin mutta suorituksen tuottavuus on paljolti ratkaisevaa.
Saakeli+ingengör,+se+ei+ole+mitään+osin+vaan+100%+niin,+että+pomo+MÄÄRÄÄ!
Suorituksen+tuottavuus+on+taas+alan+KATTEISTA+riippuvainen+ja++ne+taas+vaihtelevat+todella+suuresti,+mutta+yksilön+tuottavuudella+on+todellista+merkitystä+pienessä+yrityksessä+ja+niissä+voi+työnantaja+NYKYISEN+TYÖEHTOSOPIMUKSENKIN+mukaan+maksaa+TUOTTAVUUDEN+MUKAAN!
Kuka täällä halunnut jotain minisopimusta. Sinä et siis oikeasti ymmärrä, nyt se tuli selväksi.
Te Lyylithän sitä miniä joka päivä olette kaupan!
Eikä sittenkään kelpaa, on niin kailista, niin kallista.
Paljonko silloin maksetaan jos ei ole olemassa mitään ansioita yhtään missään?
Maksetaan mitä? Niin tietysti sosiaalisia avustuksia! Niitä liikaa!
Tuota samaa diibataa sinulta kun et ymmärrä mistä kysymys. Olet harvinaisen tyhmä kun et ymmärrä sitä mitä jo useampi yrittänyt sinulle selventää. Esikoululaisella parempi ymmärrys kun sinulla.
Minä ymmärrän mutta sinä näköjään et. Minä en noihin ay mafian minikauppoihin koskaan sortunut, vaan hoidin itse omat asiani miniä vältellen!
Lyylit ne ovat minirakastajia, jos uskoo siihen mitä te täällä kirjoitatte!
"Minä ymmärrän"
HEH. Huomattu kyllä.
Ja tuo loppukin tekstistäsi tuo hyvin esiin sinun ymmärryksen. Et osaa edes vastata tai komentoida sitä mihin vastaat. Mistä johtuu?
Samaa mieltä.
Jos ei ole minkäänlaisia ansiota, niin ei yhteiskunta ole velvollinen elättämään yhtään mitenkään.
Silloin vaan menehtyy nälkään jos ei ole lainkaan minkäänlaisia ansioita yhtään mistään..
Miten muutoin voisi noihin Lyyli vitseihinne vastata?
Ei teistä Lyyli parven tipuista kukaan mitään osaa tai ei ole osannut tuoda julki, mitä voisi ottaa vakavasti. pelkkiä perustelemattomia mielipiteitä joille ei ole reaalimaailmassa käyttöä!
Ette ole edes kyenneet perustelemaan miksi työehtoja ei muuteta, jotta noilla onnettomilla sadoilla tuhansillakin työttömillä olisi mahdollisuus alkaa tienaamaan omaa leipäänsä! Miksi teiltä ei saa mitään järkeviä mielipiteitä joista voisi alkaa oikeasti keskustelemaan?
Jos kommentoin niin en eksy niille typeryyksien linjoille, joita te esitätte vaan lähden opastamaan sinne missä asiat ovat parremmin!
Heh , köyhät täällä kinastelevat töiden teosta keskenään , hypätkää pois oravanpyörästä jos per..e kestää älkääkä valittako muiden tekemisistä tai tekemättä jättämisistä , parempaakin tekemistä fiksut keksii kun tuhlata aikaansa töissä.
Elämä on liian lyhyt työntekoon. Katsotaan sitten seuraavassa elämässä.
Köyhiltä pakkokerätyt palvelumaksut jaetaan sulassa sovussa hyvävelikavereille.
Sitähän oli niin runsaasti että ihan häiriön aiheutti. Digitaalisen maksuhäiriön valtakunnallisesti.